Odwodnienie kojarzymy najczęściej z nadmierną utratą wody i elektrolitów podczas wymiotów i biegunki. Okazuje się jednak, że może do niego łatwo dojść również podczas upałów, w czasie wakacji. Jak się przed tym uchronić?
Objawy odwodnienia
U dzieci odwodnienie łatwo rozpoznać po senności i braku łez podczas płaczu. U niemowląt zapada się ciemiączko. Więcej informacji na ten temat uzyskać można tutaj. U osób dorosłych, w początkowej fazie odczuwane jest silne pragnienie i suchość w ustach. Stopniowo zmniejsza się częstotliwość i ilość oddawanego moczu, a jego kolor przybiera barwę ciemnożółtą. Pojawiają się bóle i zawroty głowy, drżenie mięśni, stajemy się senni i apatyczni.
Skutki odwodnienia
Odwodnienie prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Spada ciśnienie krwi i wzrasta tętno, a przede wszystkim dochodzi do niewydolności układu krwionośnego, moczowego i nerwowego. W końcowym stadium chory traci świadomość i zapada w śpiączkę. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zagraża życiu człowieka.
Kiedy tracimy najwięcej wody i elektrolitów?
Największa utrata wody i elektrolitów następuje w wyniku pocenia się podczas upałów i dużego wysiłku fizycznego – biegu, treningu itp. Nie należy również zapominać o zatruciach pokarmowych, którym towarzyszą wymioty i biegunka.
Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie podczas wakacji?
Osoba dorosła powinna codziennie przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów. Oczywiście, podczas wakacji, kiedy jest gorąco, należy tę ilość zwiększyć do 2 – 3 litrów dziennie. Najkorzystniejsza dla zdrowia jest woda mineralna i napoje izotoniczne. Można również pić herbatki owocowe i ziołowe. Lekarze nie zalecają przyjmowania słodkich napojów, czy coca-coli, lepiej zastąpić je sokiem owocowym lub warzywnym (szczególnie pomidorowym). Jeśli pojawią się pierwsze symptomy odwodnienia, należy jak najszybciej przywrócić w organizmie równowagę wodno-elektrolitową, pijąc specjalnie do tego przeznaczony płyn zawierający, oprócz wody, optymalnie dobraną ilość glukozy i elektrolitów, np. orsalit. Można go kupić w każdej aptece bez recepty. Na stronie www.orsalit.pl znajduje się szeroka oferta tego typu preparatów, które produkowane są zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Nie bez znaczenia jest również temperatura przyjmowanych płynów – napoje powinny być chłodne, ale nie zimne. Płyny należy uzupełniać regularnie i w małych ilościach.
Należy pamiętać, że odwodnienie jest szczególnie groźne dla dzieci, osób osłabionych i znajdujących się w podeszłym wieku. Ich stan może pogorszyć się nawet w kilka godzin, dlatego udając się z nimi na plażę, czy wycieczki, zabierajmy zawsze ze sobą odpowiednie płyny nawadniające.