Endokrynolog w okresie menopauzy i andropauzy

0
728
Endokrynolog w okresie menopauzy i andropauzy

Menopauza i andropauza to okres w życiu kobiety i mężczyzny, który wiąże się z poważnymi zmianami hormonalnymi. Zmniejsza się produkcja hormonów płciowych, co przekłada się na liczne zmiany w obrębie fizjologii ciała, ale też w psychice. Warto bliżej poznać te zmiany, a także sposoby radzenia sobie z nimi, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Menopauza

Menopauza to okres w życiu kobiety, w którym wygasa aktywność jajników. W związku z tym produkcja kobiecych hormonów płciowych zostaje zmniejszona i niemalże zatrzymana, a ich poziom we krwi raptownie się zmienia. Takie działanie powoduje, że kobieta wychodzi ze swojego okresu rozrodczego.

W związku ze zmianami hormonalnymi obserwowane są liczne zmiany w ciele oraz psychice kobiety. W pierwszej kolejności zauważane są zazwyczaj zmiany fizyczne, takie jak odmienny w stosunku do wcześniejszego metabolizm, pogorszenie libido, uderzenia gorąca na przemian z dreszczami, zwiększone pocenie się, palpitacje serca, uczucie osłabienia, zawroty głowy, problemy z pamięcią czy bezsenność.

Z kolei w przypadku zmian psychicznych często obserwuje się wzrost nerwowości, zwiększoną drażliwość i płaczliwość, pogorszenie nastroju, a nawet depresję. Ta ostatnia może być związana zarówno bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi, jak również ze świadomością nieuchronnie nadchodzących zmian w życiu kobiety i przemijania młodości.

Andropauza

Podobnie jak u kobiet, również u mężczyzn występuje okres przekwitania, czyli andropauza. Wiąże się ona z wyraźnym obniżeniem poziomu testosteronu oraz innych hormonów, co także prowadzi do poważnych zmian w organizmie mężczyzny. Często, podobnie jak u kobiet, towarzyszą im zmiany natury psychicznej.

Mężczyźni w okresie andropauzy mogą zauważyć u siebie zwiększoną tendencję do przybierania na wadze i jednoczesne ubywanie masy mięśniowej oraz kostnej. Często jest to również okres pojawiania się insulinooporności i cukrzycy. W tym czasie może jednocześnie występować obniżenie apetytu. Może nastąpić wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

W czasie andropauzy mężczyźni zmagają się także z ogólnym osłabieniem i zmęczeniem. Wyraźnie spada ich libido i chociaż nie tracą zupełnie zdolności reprodukcyjnych, są one obniżone. Często jest to okres przerostu prostaty i pojawienia się problemów z oddawaniem moczu. Mogą zdarzyć się takie same jak u kobiet uderzenia gorąca, palpitacje serca czy zwiększone pocenie się, jak również bezsenność. Do charakterystycznych objawów należy także zmniejszenie ilości owłosienia i pogorszenie wyglądu skóry.

Mężczyźni również w negatywny sposób odbierają zachodzące zmiany i choć rzadziej się o tym mówi, są narażeni na depresję, lęk czy nerwicę nie mniej niż kobiety. Także u nich mogą pojawić się problemy z pamięcią czy koncentracją.

Endokrynolog, który pomoże w walce z andropauzą i menopauzą

Wiele osób pomimo złego samopoczucia nie korzysta z pomocy lekarza. To poważny błąd, ponieważ endokrynolog Łódź może pomóc w zdiagnozowaniu stanu pacjenta, a także dobierze odpowiednią hormonalną terapię zastępczą. To sposób na zmniejszenie dolegliwości fizycznych i psychicznych, a także dłuższe utrzymanie dobrej kondycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ