Seks jest nieodłącznym elementem związku. Jednak ból podczas stosunku szybko potrafi ostudzić atmosferę w łóżku i niestety prowadzi do spięć między partnerami. Suchość pochwy to tylko jedna z przyczyn bolesnego współżycia. Co jeszcze może mieć wpływ na nieudany seks? Problemu nie warto bagatelizować, ponieważ może on zwiastować poważniejsze choroby.
Suchość pochwy
Jeśli pochwa jest nieodpowiednio nawilżona, stosunek może sprawiać ból. To właśnie śluz, który pojawia się pod wpływem pobudzenia seksualnego, ułatwia wprowadzenie członka. Wydzielina chroni nas także przed bolesnymi otarciami. Skąd bierze się suchość pochwy? Zwykle jest to wynikiem zbyt krótkiej gry wstępnej. Przy małej ilości pieszczot kobieta jest niedostatecznie podniecona, przez co organizm nie wydziela śluzu. Ale suchość może być też wynikiem niedoboru estrogenów lub antykoncepcji hormonalnej. Nieodpowiednie nawilżenie pochwy może występować również w okresie poporodowym przez około pół roku. Wówczas wyjściem z sytuacji będzie stosowanie lubrykantów.
Menopauza
Ból podczas stosunku pojawia się zwykle w okresie menopauzy. Wówczas organizm kobiety produkuje coraz mniej estrogenów, które wpływają m. in. na odpowiednie nawilżenie pochwy. Dodatkowo przy menopauzie często pojawia się atrofia pochwy. Nabłonek traci wówczas swoje właściwości. Błona śluzowa staje się coraz cieńsza i mniej elastyczna, a przedsionek pochwy się zwęża. W związku z tym mamy do czynienia z suchością pochwy oraz bólem podczas stosunku. Leczenie polega zwykle na stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej, w celu uzupełnienia estrogenów. Doraźnie możemy też stosować lubrykanty.
Infekcje intymne
Jeśli mamy do czynienia z różnymi z bakteryjnymi czy grzybiczymi zapaleniami pochwy, prawie zawsze jednym z objawów jest ból podczas stosunku. Jeśli jeszcze do tego dochodzą upławy, nieprzyjemny zapach wydzieliny, pieczenie oraz świąd, możecie być pewne, że macie do czynienia z infekcją intymną. Tego typu dolegliwości leczy się wówczas za pomocą antybiotyków – zwykle w formie doustnej lub dopochwowej.
Jeśli ból występuje przy głębokiej penetracji, może się okazać, że problemem jest zapalenie przydatków. Nie zwlekajcie wówczas z wizytą u ginekologa.
Endometrioza
Bolesne kontakty seksualne mogą występować również przy schorzeniu, zwanym endometriozą. Endometrium, czyli nabłonek wyścielający wnętrze jamy macicy, czasami wędruje poza obręb jamy. Endometrium może przemieszczać się do otrzewnej, jajników, pochwy, a nawet do narządów jamy brzusznej. Diagnostyka polega wówczas na badaniu laparoskopowym. Zmiany wycina się i oddaje do badania histopatologicznego. Jeśli endometrioza nie jest jeszcze zaawansowana, możemy spróbować leczenia farmakologicznego. Musimy jednak pamiętać, że środki tego typu jedynie złagodzą objawy, a nie usuną problemu.
Anatomia
Zwykle macica umiejscowiona jest w tzw. przodozgięciu, czyli jest naturalnie wygięta lekko do przodu. Czasem jednak znajduje się ona w tyłozgięciu, co może powodować ból w czasie stosunku. Inną przyczyną bólu może być również nietypowa budowa miednicy.
Jeśli szukacie dodatkowych informacji na temat ewentualnych przyczyn bólu w trakcie stosunku, zajrzyjcie na stronę: hydrovag.pl.