Gradówka w oku

0
1197
gradówka w oku

Biały guzek na dolnej lub górnej części powieki, któremu nierzadko towarzyszy obrzęk oka oraz zaczerwienie najczęściej świadczy o pojawieniu się gradówki. To zgrubienie, wywołane przewlekłym stanem zapalnym gruczołu natłuszczającego brzegi powiek, które obniża komfort życia chorego. Nieleczona gradówka w oku może przyczynić się do pojawienia się wad wzroku, dlatego często wymaga interwencji lekarza.

Czym jest gradówka?

Gradówka jest białym, niebolesnym guzkiem, wokół którego może pojawiać się obrzęk i zaczerwienienie. Powoduje podrażnienie oka, zmuszając do często pocierania powiek. Po kilku dniach stan zapalny mija, a gradówka utrzymuje się i powoli rośnie. Nieleczona może powodować wystąpienie powikłań – szczególnie, gdy naciska na rogówkę. Jej bezpośrednią przyczyną jest zatkanie ujścia gruczołów, co niekiedy spowodowane jest zakażeniem gronkowcem lub innymi bakteriami. Gradówka może częściej występować u osób z trądzikiem różowatym oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Niekiedy przyczynia się do niej częste przecieranie oczu brudnymi rękami, które są siedliskiem wielu bakterii. Aby zapobiegać jej nawrotom, warto dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, w którym przebywamy na co dzień.

Kiedy udać się do lekarza?

Często gradówka samoistnie znika po kilku tygodniach. Jeżeli jednak zmianie towarzyszy ból oka i pogorszenie ostrości widzenia niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Na samym początku warto jednak wypróbować domowe sposoby, między innymi ciepłe okłady stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Najlepiej nadaje się do nich rumianek, zielona herbata lub świeża pietruszka. Dodatkowo dobre rezultaty mogą przynieść masaże, pomagające w odprowadzeniu zalegającej wydzieliny i zmniejszeniu obrzęku. Jeżeli po dwóch tygodniach nie widać poprawy, niezbędna jest pomoc specjalisty. Leczenie gradówki najczęściej polega na stosowaniu maści z antybiotykiem – nakłada się ją na powieki około 3-4 razy dziennie. Niekiedy lekarz zaleca również antybiotykoterapię doustną.

Czasami jednak mimo wielu nieinwazyjnych sposobów zmiana nie znika i jest na tyle duża, że niezbędne jest jej usunięcie chirurgiczne. To krótki zabieg, polegający na nacięciu powieki i wyłyżeczkowaniu zmiany. Skóra po nim szybko się regeneruje i nie pozostają żadne blizny. Po zabiegu może jednak pojawić się krwiak, utrzymujący się od 3 do 4 dni – pomocne wtedy okazuje się kierowanie na oko suchego, ciepłego powietrza. Warto jednak pamiętać, że operacyjne leczenie gradówki należy do rzadkości i najczęściej problem udaje się zażegnać za pomocą nieinwazyjnych metod i cierpliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ