Czym jest miażdżyca aorty?

0
1171
Nieleczona miażdżyca aorty prowadzi do zawału serca
Fot. Pixabay.com

Miażdżyca aorty jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem. W jej wyniku w aorcie brzusznej lub piersiowej powstają zmiany miażdżycowe i odkłada się blaszka miażdżycowa. Pierwsze objawy pojawiają się niestety wówczas, gdy miażdżyca jest już w zaawansowanym stanie. Jakie są więc jej przyczyny?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/miazdzyca-aorty/

Miażdżyca aorty – czym jest?

Aorta to główna tętnica, która odchodzi od serca. Dzieli się ją na trzy części: wstępującą, łuk aorty oraz aortę zstępującą. W tej ostatniej wyróżniamy część piersiową i brzuszną. W zależności od tego, w której części pojawią się blaszki miażdżycowe, mówimy o miażdżycy aorty brzusznej lub miażdżycy aorty piersiowej. Nieleczona i nierozpoznana może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Jej powikłaniem są również tętniaki, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Jakie są przyczyny i objawy miażdżycy aorty?

Wysoki poziom cholesterolu LDL, zwany również hipercholesterolemią, jest najważniejszą przyczyną rozwinięcia się miażdżycy aorty. Wśród pozostałych czynników ryzyka, które mogą prowadzić do jej powstania wymienia się czynniki genetyczne, zbyt małą aktywność fizyczną, nadwagę i otyłość, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Ponadto choroba ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety oraz osoby w wieku starszym.

Jeśli chodzi o objawy, bardzo długo chory może nie odbierać od organizmu żadnych sygnałów. Dopiero gdy światło aorty jest znacznie zwężone, a tym samym przepływ krwi mocno utrudniony, można zaobserwować pierwsze zmiany, zwłaszcza te związane z miażdżycą aorty brzusznej. Wówczas chory może skarżyć się na bóle brzucha, nudności, wymioty, złe samopoczucie, duszności, wzdęcia, biegunki. Te objawy są niespecyficzne i bardzo często wiązane z innymi schorzeniami. Tymczasem w razie ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania morfologiczne, lipidogram oraz badania obrazowe jak tomografia, USG czy rezonans magnetyczny.

Jeśli diagnoza potwierdzi się, lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Miażdżycę aorty leczy się środkami farmakologicznymi, zmianą trybu życia, dietoterapią oraz zwiększeniem aktywności fizycznej. Jeśli to nie pomaga, konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Zobacz też: http://www.nailsworld.pl/czym-jest-nadcisnienie-tetnicze-i-jakie-sa-jego-normy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ