Cukrzyca typu 2 – jej przyczyny i objawy

0
1118
Cukrzyca typu 2 wymaga zmiany stylu życia
fot. Pixabay.com

Cukrzyca typu 2 jest chorobą XXI wieku. Zapada na nią coraz więcej osób. Związana jest głównie z nieprawidłowym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej, a także współwystępuje z innymi chorobami. Nie da się jej całkowicie wyleczyć. A sam proces leczenia polega przede wszystkim na zmianie dotychczasowego trybu życia. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cukrzyca-typu-2-czynniki-ryzyka-objawy-i-metody-leczenia/

Kogo najczęściej dotyka cukrzyca typu 2?

O cukrzycy typu 2 mówimy wówczas, gdy poziom insuliny produkowanej przez trzustkę nie jest wystarczający, aby równoważyć poziom glukozy, której podaż do organizmu odbywa się wraz z posiłkami. Wówczas glukoza utrzymuje się stale na wysokim poziomie, co prowadzi do stanu zwanego hiperglikemią.

Na tę chorobę narażone są osoby w każdym wieku, które nie przestrzegają zaleceń związanych ze zdrowym trybem życia. Niestety, dziś dotyczy to coraz większej liczby ludzi. Gdy mówimy o nieodpowiednim trybie życia, mamy na myśli nieprawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w węglowodany proste oraz tłuszcze trans oraz brak aktywności fizycznej. Te czynniki bardzo często prowadzą do otyłości, a ta z kolei związana jest z insulinoopornością, czyli utratą wrażliwości komórek na działania insuliny. Ponadto większe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 dotyczy osób, których rodzice byli diabetykami, kobiet, które w zmagały się z cukrzycą ciążową oraz osób, cierpiących na zespół policystycznych jajników.

Jak objawia się cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 rozwija się długo i powoli, jednak szczególną uwagę zwrócić należy na takie objawy jak:

  • oddawanie dużych ilości moczu,
  • wzmożone pragnienie,
  • swędzenie skóry,
  • częste infekcje dróg moczowych,
  • senność, zmęczenie,
  • trudności z gojeniem się ran,
  • zaburzenia widzenia,
  • wzrost apetytu.

Leczenie tego schorzenia polega na zupełnej zmianie dotychczasowego trybu życia, diety oraz wprowadzanie regularnej aktywności fizycznej w planie dnia. Ponadto diabetycy przyjmują również środki farmakologiczne. Jeśli natomiast wyczerpią się rezerwy insuliny, produkowanej przez trzustkę, wówczas istnieje również konieczność jej podawania za pomocą zastrzyków.

Zobacz też: http://www.nailsworld.pl/jakie-sa-przyczyny-cukrzycy-typu-1/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ