NTM to częsty problem. Jak sobie z nim radzić?

0
1108
NTM

NTM, a więc nietrzymanie moczu, to dolegliwość, która dotyka wielu osób. W zależności od rodzaju i nasilenia problemu konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą się go pozbyć. Co więc robić, gdy dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu?

NTM częściej dotyka panie aniżeli panów. Jak wynika z najnowszych statystyk, z problemem tym zmaga się już co druga kobieta po sześćdziesiątce. W sumie mówi się o tym, że ma go ponad 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn na całym świecie. W Polsce zakłada się, że choruje około 2,5 miliona obywateli. Eksperci są jednak zdania, że może być ich więcej, niestety nie każdy zgłasza się do lekarza, bowiem wstydzi się przyznać, że nie jest w stanie kontrolować pracy swojego pęcherza. To błąd, bowiem współcześnie można temu zaradzić poprzez ćwiczenia, leki bądź zabiegi chirurgiczne oraz tuszować – dzięki wkładkom, podpaskom czy pampersom dla dorosłych.

NTM – skąd się bierze?

Powodów pojawienia się NTM może być wiele. Inkontynencja może być następstwem złych nawyków lub zaburzeniem fizycznym. Często pojawia się u kobiet w ciąży oraz po porodach i w okresie menopauzy. Aczkolwiek warto pamiętać, że dolegliwość ta spotyka również panów.

ICS (International Continence Society) wymienia 3 rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe (zmagają się z nim osoby, które mają osłabione mięśnie dna miednicy, które podtrzymują pęcherz), z parcia (zaburzenie funkcjonowania pęcherza, pojawia się nagłe i na tyle silne parcie, że chory nie zdąży dojść do toalety) oraz mieszane (i wysiłkowe, i naglące zarazem).

Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu?

Problemem jest to, że wiele osób nie idzie do specjalisty z powodu NTM. Zakłada, że tak musi być, i ze wstydu przed plamami oraz nieprzyjemnym zapachem moczu izoluje się od społeczeństwa. To błąd, bowiem współczesna medycyna oraz dostęp do produktów, które pozwalają zamaskować dolegliwość (wkładki, podpaski, pampersy dla dorosłych), umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Osobie chorej często może pomóc fizjoterapeuta. Fizjoterapia w przypadku NTM najczęściej obejmuje ćwiczenia mięśni dna miednicy, tzw. ćwiczenia mięśni Kegla (zaciskanie krocza na kilkanaście sekund, można je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie). Popularną metodą jest także elektrostymulacja, czyli pobudzanie bodźcami elektrycznymi, stosuje się ją najczęściej u osób otyłych oraz ciężko chorych. Mniej znaną metodą jest biofeedback. Jest to nauka kurczenia oraz relaksacji mięśni, co odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu (sposób przeznaczony dla osób o zaburzonej korelacji mięśniowej, przy długotrwałym unieruchomieniu itp.).

W przypadku wysiłkowego NTM często jest także stosowany zabieg laserowy. Laser ma za zadanie wzmocnić obszar ujścia cewki moczowej, ścianki pochwy oraz powięzi wewnątrzmiednicznej.

Jak ukryć problem?

NTM wymaga maskowania. W tym celu należy stosować wkładki, podpaski, podkłady czy pampersy dla dorosłych. Dobór produktu powinien być uzależniony od skali problemu – czy mamy do czynienia z lekkim, czy całkowitym opróżnianiem pęcherza. Obecnie na rynku jest wiele produktów, które dają uczucie suchości i maskują nieprzyjemny zapach moczu, gwarantując tym samym uczucie komfortu i wygody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy warto stosować kwas hialuronowy?
Następny artykułPielęgnacja skóry suchej

Interesuje się tematyką beauty i modą. Odkąd pamiętam chciałam zostać kosmetyczką, dlatego też wybrałam się na zaoczną kosmetologię na Łódzki Uniwersytet Medyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ