Trening personalny – na czym polega?

0
2071
Trening personalny - na czym polega?

Trening personalny to zajęcia, które prowadzone są indywidualnie pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zwykle poprzedza go konsultacja, która ma na celu dostosowanie adekwatnego planu żywienia oraz treningowego bezpośrednio pod potrzeby klienta. Ważne, by trening personalny był prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora, gdyż tylko on będzie w stanie dopasować odpowiednie ćwiczenia do naszego poziomu. Wydawać by się to mogło bardzo proste, a w rzeczywistości sprawa jest dosyć skomplikowana i potrzeba umiejętności, by na podstawie kondycji, wieku, budowy ciała, oczekiwań oraz potrzeb stworzyć indywidualny plan. Taki trening zwykle trwa około pełnej godziny zegarowej.

Kim jest dobry trener personalny?

No właśnie, czym powinien cechować się dobry trener personalny? Zdążyliśmy już ustalić, że powinien mieć pojęcie o tym, czym się zajmuje. Dużą rolę odgrywa tutaj umiejętność przygotowania odpowiedniego planu ćwiczeń oraz diety dla każdego klienta, ale oprócz tego powinien jeszcze znać różnorodne metody treningowe, mieć fachową wiedzę w zakresie anatomii, biomechaniki i fizjologii wysiłku, a także umieć ją wykorzystać w praktyce.

Podczas konsultacji poznaje wszystkie szczegóły dotyczące stanu fizycznego klienta, łącznie z przebytymi kontuzjami, posiadającymi chorobami, preferencjami, możliwościami oraz nawykami żywieniowymi. Na podstawie zebranego wywiadu jego zadaniem jest tak dostosować ćwiczenia, by spełnić potrzeby i zainteresowania swoich klientów, ale z uwzględnieniem jego stylu życia i dyspozycyjnością czasową. Co więcej, powinien interesować się swoim klientem i pomagać mu w osiągnięciu satysfakcjonujących wyników.

Dobry trener personalny zawsze znajdzie dla Ciebie czas – nie tylko w trakcie treningu, ale przede wszystkim poza nim – chętnie odpowiada na Twoje wątpliwości i zawsze motywuje do dalszego działania.

Czy to trening dla Ciebie?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nie tylko Ty zmagasz się z wątpliwościami. Takich osób jest bardzo wiele i jest to zrozumiałe, bo nie każdy wie, jak taki trening wygląda. Powinieneś wiedzieć, że każdy trening personalny jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb, co znaczy, że trener specjalnie dla Ciebie przygotuje odpowiedni plan treningowy. Z tej opcji może skorzystać każdy, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowany. Trener personalny jest właśnie od tego, by od podstaw nauczyć swojego podopiecznego technicznego wykonywania ćwiczeń, przedstawi mu podstawowe zasady oraz pozwoli na to, by lepiej poznał swoje ciało. Jeśli chodzi zaś o bardziej zaawansowanych i tych, którzy już trenują od pewnego czasu, to trening z instruktorem stwarza im idealną szansę na to, by poprawić swoje dotychczasowe efekty, a w szczególności tym, którzy pomimo ćwiczeń już ich nie zauważają.

Trening personalny - na czym polega?

Trening personalny to na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które mają zapotrzebowanie na ćwiczenia prozdrowotne oraz chcą skorygować swoją wadę postawy. Pod tym względem trening personalny jest bezkonkurencyjny i przyniesie lepsze wyniki niż na przykład zajęcia grupowe na sali fitness lub te wykonywane samodzielnie w zaciszu domowym.

Jak wiadomo, samymi ćwiczenia nie da się wszystkiego osiągnąć. Decydując się na trening z wykwalifikowanym instruktorem, nie tylko otrzymujemy dostęp do specjalnego planu ćwiczeń, ale również do porad żywieniowych i pomocy. Jeśli dostosujemy się do zaleceń swojego trenera, to mamy szansę nie tylko osiągnąć wyznaczone cele, ale również przyśpieszyć ich realizację. To się tyczy wszystkich grup, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Duży wydatek?

Zainteresowani treningiem personalnym muszą liczyć się ze znacznie większymi kosztami niż w przypadku karnetu na siłownię. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym między innymi od doświadczenia trenera, miejsca sesji oraz długości współpracy. Przeciętna stawka w Warszawie plasuje się od 50 nawet do kilkuset złotych za godzinę. Zdecydowanie taniej za sesję z prywatnym trenerem zapłacimy w klubach ze średniej i wyższej półki, tutaj koszt waha się od 80 zł do 140 zł za godzinę.

A Ty jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem treningów personalnych? Ile byś zapłacił za piękne i wymodelowane ciało?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ