Bieganie w terenie – jakie buty wybrać?

0
1339
Bieganie w terenie

Biegi terenowe cieszą się ogromną popularnością. Trzeba jednak wiedzieć, że do biegania w terenie należy się odpowiednio przygotować. Kluczowy jest tu dobór odpowiedniego obuwia. W terenie nie powinno się bowiem biegać w butach przeznaczonych do biegania po nawierzchni utwardzonej. Jakie zatem powinno się wybrać obuwie do biegania w terenie i czym kierować się przy ich wyborze?

Buty terenowe a buty miejskie

Buty biegowe do biegania w terenie a po nawierzchni utwardzonej znacznie różnią się od siebie. Wybierając buty terenowe uwagę zwrócić należy na ich przyczepność. Takie buty posiadać muszą bardziej wyprofilowany bieżnik. Dodatkowo wyposażone powinny być w kołki umożliwiające bieg po piasku czy żwirze. Biegając w terenie odpowiednio chronić trzeba stopy. Dlatego buty terenowe w przeciwieństwie do butów miejskich muszą posiadać mocniejszą konstrukcję. Ważna jest tu szczególnie jakość podeszwy, której zadaniem jest ochrona stopy przed ostrymi krawędziami podłoża. Dzięki wzmocnionej cholewce chronione są także palce przed otarciami. Buty do biegania w terenie muszą również charakteryzować się zwiększoną amortyzacją.

Rodzaj podłoża

Wybierając buty biegowe do biegania w terenie pod uwagę wziąć należy konkretny rodzaj podłoża, po którym zamierza się biegać. Jeśli ma być to podłoże miękkie i grząskie to dobrym wyborem będą buty z długimi i przerzedzonymi kołkami. W przypadku podłoża kamienistego i stromego sprawdzi się obuwie ze średnio sztywną podeszwą. Ważne, aby buty przeznaczone do takiego podłoża posiadały także wzmocnioną cholewkę, która chronić będzie stopy. Natomiast jeśli zamierza się biegać w terenie zróżnicowanym to postawić warto na buty wielofunkcyjne i lekkie. Oznacza to krótkie kołki, średnio grubą podeszwę oraz giętkość butów. Buty biegowe w sklepie tricentre.pl spełniają wszystkie te warunki.

Waga biegacza i rozmiar butów

Takie warunki fizyczne, w tym waga biegacza, ma wpływ na właściwy wybór butów do biegania w terenie. Biegacze o większej wadze sięgnąć powinni po buty mocniejsze i z dobrą amortyzacją. Natomiast biegacze o mniejszej wadze zakładać mogą buty lżejsze oraz bardziej reaktywne. Nie można zapomnieć także o dobraniu właściwego rozmiaru. Dobrze jeśli buty biegowe będą miały 1 centymetr luzu przed palcami. Zapewni to odpowiedni komfort podczas biegania. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o tym, aby buty do biegania kupować w godzinach popołudniowych. Wówczas stopy są już nieco opuchnięte. W trakcie treningu także będą puchnąć. Jeśli weźmie się to pod uwagę podczas zakupu to można mieć pewność, że buty nawet po długim treningu nadal będą wygodne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ