Problematyczne typy włosów i sposoby ich pielęgnacji

0
1597
Problematyczne typy włosów i sposoby ich pielęgnacji

Bujna fryzura, zadbane, masywne włosy, które nie puszą się pod wpływem czynników zewnętrznych, są lśniące i naprawdę robią wrażenie to marzenie niejednej kobiety. Jednak codzienna pielęgnacja, doskonałej jakości kosmetyki, dbanie o stan włosów czasem mogą być po prostu niewystarczające. Dlaczego? Prawdopodobnie mamy do czynienia z problematycznym typem włosów.

Typy włosów określane są na podstawie pewnych charakterystycznych cech, jak np. ich grubość, skręt lub ich stan. Najmniej problematyczne w pielęgnacji są włosy normalne, które przy zachowaniu podstaw pielęgnacji chętnie współpracują i nie sprawiają dodatkowych problemów przy ich stylizowaniu, zawsze wyglądając zdrowo i naturalnie. Panie, które miały szczęście i natura właśnie je obdarzyła tym typem włosów cieszą się bujną objętością i satysfakcjonującą sprężystością włosa. Choć włosy normalne to typ, który występuje u ludzi najczęściej to nie brakuje osób, które wiecznie walczą z niesfornymi kosmykami lub złą kondycją włosów.

Kiedy włosy nie chcą współpracować!      

Naprawdę problematycznym typem włosów są włosy mieszane, czyli takie, które jednocześnie łączą w sobie cechy włosów tłustych i suchych. Suche, łatwo łamiące się końcówki, wypadające włosy oraz bardzo szybko przetłuszczająca się ich nasada to najlepszy opis tego typu. Nietrudno się domyślić, że pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych i wymaga dużo cierpliwości oraz odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim warto zacząć od środka, zażywając regularnie witaminę A oraz E oraz tabletki z biotyną, które świetnie wpływają przede wszystkim na stan skóry, ale również na jakość naszych włosów. W jaki sposób? Rozpuszczając się w tłuszczach dbają o nawilżenie oraz ich stałe odżywianie. Ponadto wzmacniają cebulki czym ograniczają wypadanie włosów. Tym tropem można również wybierać kosmetyki do włosów mieszanych, sprawdzając ich skład i szukając tych, które przede wszystkim dbają o wewnętrzną strukturę włosa, ale także nie obciążają ich lub nie wysuszają. Dobrze dobrany, lekki szampon oczyści skórę głowy z sebum, które odpowiedzialne jest za przetłuszczającą się nasadę włosów.

Jak wybrać szampon do włosów mieszanych?

Szukajmy kosmetyków opartych na naturalnych składnikach. Odpowiednie będą: szampon pokrzywowy, brzozowy, rumiankowy lub naturalne szampony ziołowe pozbawione silikonów, wosków i innych obciążających składników. Należy także pamiętać, że odżywkę w przypadku włosów mieszanych stosuje się jedynie na włosy od połowy ich długości lub najlepiej na same końcówki, a do spłukiwania kosmetyków stosujemy letnią lub chłodną wodę. Gorąca woda zbytnio pobudza działanie gruczołów łojowych co przyspiesza przetłuszczanie się włosów. Kolejny szkodliwy nawyk to długotrwałe noszenie turbana z ręcznika na głowie. Oczywiście włosy otulone ręcznikiem lepiej wchłaniają maskę lub odżywkę, ale generowane w ten sposób ciepło niestety sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Dlatego najlepiej zrezygnować z tego zabiegu lub skrócić jego czas trwania. Podobnie bardzo ważne jest to, aby w okresie, kiedy staramy się doprowadzić nasze włosy do porządku, nie stosować, a przynajmniej bardzo mocno ograniczyć, używanie suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki. Te zabiegi bardzo mocno wysuszają włosy, więc jednoczesna intensywna pielęgnacja i stosowanie wspomnianych urządzeń, nie będą miały żadnego sensu.

Aby ujarzmić puszące się końcówki włosów warto również spróbować olejowania włosów, ale trzymając się tej samej zasady co w przypadku odżywki, olejek, najlepiej odżywczy i nawilżający, stosować jedynie na końcówki włosów. Bardzo dobre efekty stosowania ma olejek arganowy lub olejek makadamia. Podobnie należy postępować z jedwabiem do włosów pamiętając o tym, że kosmetyki te stosujemy na lekko wilgotne włosy w bardzo małych ilościach. Nawet przy długich włosach wystarczy kilka kropel, które najpierw dokładnie rozprowadzamy na wewnętrznej stronie dłoni a następnie delikatnie przeczesujemy włosy palcami. Stąd niewielkie opakowania w jakich olejki i jedwab są sprzedawane, gdyż są tak wydajne, że buteleczka 15 ml wystarczy na kilka tygodni. W szafce z kosmetykami właścicielki włosów mieszanych nie powinno zabraknąć także suchego szamponu (przykłady szamponów suchych dostępne są pod tym adresem: https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Kosmetyki_Wlosy_Szampony-suche-3042.html). Otóż suchy szampon w ekspresowy sposób pomoże odświeżyć fryzurę np. przed niespodziewanym wieczornym wyjściem. Zaaplikowany u nasady włosów zakamufluje tłuste i płaskie pasma. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie na kilka godzin. Później trzeba koniecznie umyć włosy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ