Magnez to jeden z najważniejszych dla naszego organizmu pierwiastków. Jednak jak się okazuje, wiele osób ma jego niedobory, a skutki niedoboru magnezu mogą być poważne dla naszego zdrowia
Jakie są dokładnie przyczyny pojawienia się niedoboru tego pierwiastka w naszym organizmie, jakie są tego objawy i w jaki sposób można uzupełnić poziom magnezu w organizmie?
Jakie są przyczyny niedoboru magnezu w organizmie?
Jak się okazuje, w większości przypadków niedoboru magnezu w organizmie, jest nieprawidłowo zbilansowana dieta. Jednak duży wpływ na poziom magnezu w organizmie ma również stosowanie używek, chodzi tutaj między innymi o kawę, ale na poziom tego pierwiastka może wpływać także częste picie herbaty, palenie papierosów czy picie dużych ilości alkoholu.
Oprócz tego, wpływ na poziom magnezu mogą mieć takie kwestie jak:
-
sytuacje stresowe;
-
choroby neurologiczne;
-
choroby ogólnoustrojowe;
-
biegunki i wymioty;
-
przyjmowanie niektórych leków w tym antykoncepcyjnych i antybiotyków, a także leków uspokajających;
-
stosowanie leków i preparatów moczopędnych i przeczyszczających;
-
zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka np. towarzyszące celiakii czy zapaleniu jelit.
Jakie są objawy niedoboru magnezu?
Z uwagi na to, że magnez ma znaczenie dla wielu funkcji naszego organizmu, jego niedobór może objawić się na wiele sposobów. Do głównych objawów mogących wskazywać na niedobór tego pierwiastka zalicza się przede wszystkim:
-
silne bóle głowy, częste migreny;
-
zawroty głowy;
-
omdlenia;
-
nadpobudliwość;
-
stany lękowe;
-
nudności;
-
zaburzenia widzenia;
-
bóle kręgosłupa;
-
problemy z koncentracją;
-
osłabienie kondycji włosów i paznokci;
-
skurcze mięśni;
-
problemy w czasie ciąży;
-
problemy z odpornością.
Zobacz również skutki niedoboru magnezu
W jaki sposób należy uzupełniać niedobory magnezu?
Chcąc uzupełnić poziom magnezu w organizmie, warto przyjrzeć się swojej diecie. Najwięcej tego pierwiastka można znaleźć w awokado, orzechach włoskich, kakao, migdałach, ciecierzycy, orzechach nerkowca, botwinie i rukoli. Warto też sięgać po wodę mineralną o wysokiej zawartości magnezu. Po konsultacji z lekarzem, o ile okaże się to konieczne można sięgnąć po preparaty suplementujące dietę. Jeżeli na takie się decydujemy, warto wybierać te, które w swoim składzie mają również witaminę B6. Zobacz również Witamina C – poznaj jej cenne właściwości.