Nawilżanie skóry podstawą pielęgnacji

0
2518

Dni stają się coraz cieplejsze, ale twarz często reaguje przesuszeniem, zmęczoniem i zwiotczeniem. Efektem działania niskich temperatur, klimatyzacji i złego stylu życia jest odwodnienie skóry. Nawilżanie skóry to jeden z filarów pielęgnacji, a gładka twarz to wizytówka kobiety. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na poprawę stanu nawodnienia skóry, które mogą stosować kobiety w każdym wieku.

Nawilżanie skóry – domowe sposoby

Składamy się w 75% z wody, jednak zbyt małe nawodnienie (jak i zatrzymanie wody) w organizmie mogą powodować problemy. Wiele możemy zrobić sami: (1)

  • Utrzymywać prawidłową dietę, bogatą w białka i zdrowe tłuszcze oraz ograniczającą węglowodany,
  • Pić jak najwięcej wody mineralnej pochodzącej z dobrego źródła (herbata wysusza organizm),
  • Stosować maseczki z warzyw, owoców i ziaren,
  • Stosować kosmetyki znanego pochodzenia lub samodzielnie przygotować kosmetyki.

Nawilżanie skóry od wewnątrz

Kluczowym elementem nawilżania od wewnątrz jest właściwa dieta. Czasami źródłem odwodnienia skóry są nie tylko nasze zaniedbania, ale też różnorodne choroby (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik). Jednak i w tej kwestii możemy wiele zrobić: (1)

  • Jeść zdrowe kwasy tłuszczowe z grupy omega -3 i omega -6, które stanowią budulec komórek i przyspieszają regenerację skóry, wspomagają walkę organizmu z chorobami skóry. Kwasy tłuszczowe znajdują się w tłustych rybach morskich, oleju rzepakowym, sojowym, oliwie z oliwek,
  • Spożywać zielone warzywa (odkwaszają organizm),
  • Jeść żywność bogatą w błonnik (np. Awokado), proteiny (jaja, sery), przyprawy i zioła przeciwzapalne (kurkuma, imbir, siemię lniane),
  • Spożywać antyoksydanty (witamina c, e i betakaroten) – soki owocowe,
  • W przypadku dużego odwodnienia i wysuszenia skóry można również stosować doraźnie płyny nawadniające, które działają szybciej niż kremy (najczęściej zaleca się w przypadku występowania biegunek i wymiotów lub w przypadku osób intensywnie trenujących).

Tabletki nawilżające skórę

Im kobieta jest starsza, tym trudniej jej zachować właściwe proporcje nawilżenia skóry, która stopniowo traci jędrność. Bardzo trudno uzyskać prawidłowy poziom nawilżenia w przypadku azs. Można stosować tabletki nawilżające skórę, zawierające kwas gamma-linolenowy (wielonienascyone kwasy tłuszczowe), który może być skuteczny w leczeniu chorób skóry m.in. Ze względu na działanie antyoksydacyjne (1). Nie potwierdzono jednak tego wniosku.

Co najlepiej nawilża skórę? >>

Najskuteczniejsze w nawilżaniu skóry jest picie wody mineralnej, zachowanie diety bogatej w tłuszcze i białko oraz wykonywanie domowych maseczek (np. Z ogórka i jogurtu naturalnego) i używanie kosmetyków aptecznych. Najlepiej unikać produktów wykonanych z wysoko przetworzonej mąki oraz cukru, ponieważ powodują wyrzut insuliny i nie posiadają składników odżywczych (mogą powodować uczulenia i problemy jelitowe).

  1. Takwale A., Tan E., Agarwal S., Barclay G., Ahmed I., Hotchkiss k., Thompson J.R., Chapman T., Berth-Jones J. Ocena skuteczności i bezpieczeństwa oleju z ogórecznika w leczeniu atopowego zapalenia skóry u dorosłych i dzieci dostęp online: http://www.mp.pl/artykuly/25215,ocena-skutecznosci-i-bezpieczenstwa-oleju-z-ogorecznika-w-leczeniu-atopowego-zapalenia-skory-u-doroslych-i-dzieci data dostępu: 10.04.2017

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ