Wybielanie zębów – pytania i odpowiedzi

0
2876

Wybielanie zębów kusi każdego z nas, a w szczególności osoby, które mają nieestetyczne przebarwienia powstające wskutek częstego picia kawy, herbaty, wina, od tytoniu czy w wyniku próchnicy. Śnieżnobiały uśmiech niewątpliwie jest ważnym elementem naszego wizerunku i poprawia samopoczucie, stąd też od kilku lat obserwuje się ogromne zainteresowanie różnymi sposobami wybielania zębów. Zraz za nimi idzie jednak szereg wątpliwości – stomatolodzy wręcz obsypywani są pytaniami pacjentów rozważającymi wybielanie. Aby ułatwić podjęcie decyzji, odpowiadamy Państwu na najczęstsze pytania.

– Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

Nowoczesne metody stosowane w gabinetach są z pewnością bezpieczne. Wybielanie zębów może jednak zaszkodzić w przypadku, gdy stosujemy na własną rękę preparaty zawierające nadtlenek wodoru. Jest to substancja, której działanie może powodować uszkodzenie szkliwa oraz tkanek miękkich, dlatego poddawanie jej działaniu powinno być kontrolowane przez dentystę. Uważać również należy na używanie past wybielających, które przy zbyt długim stosowaniu mogą niszczyć szkliwo (maksymalny czas ich stosowania to 2 miesiące). Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie żeli i nakładek o innym, bezpiecznym składzie, np. marki Style White.

– Czy na pewno będę mieć śnieżnobiałe zęby?

Efekt wybielania zębów w dużym stopniu zależy od naturalnej barwy kości, a także od metody, jaką się wybiera. Warto również podkreślić, że zęby mają różne odcienie i nie zawsze można osiągnąć zimną, krystaliczną, „prawdziwą” biel.

– Ile trwa wybielanie zębów?

Szybkie efekty daje metoda lasera czy lampy wykonywana przez dentystę – już jeden zabieg wybiela o 5-8 tonów. Krótki czas działania charakteryzuje również żele wybielające Style White, które nakłada się 4-6 razy na dobę na czas 10 minut i uzyskuje się zęby bielsze do 5 odcieni. Więcej cierpliwości wymagają paski stosowane na noc – tu czas wynosi nawet kilka tygodni.

– Czy zęby zostają wybielone na stałe?

Niestety nie da się wybielić zębów na stałe. Efekt wybielenia po zabiegu dentystycznym utrzymuje się przez ok. 2 lata, a w pozostałych przypadkach przez ok. 0,5 roku. Możemy jednak pielęgnować uśmiech, stosując od czasu do czasu pasty wybielające i unikając tytoniu, zbyt częstego picia kawy, herbaty, wina.

– Czy do wybielania zębów należy się przygotować?

Tak, należy przygotować się do wybielania zębów i absolutnie nie można o tym zapominać. Nawet, jeśli wybieramy preparat do stosowania w domu o bezpiecznym składzie, powinniśmy skonsultować się z dentystą. Przed wybielaniem, należy bowiem wyleczyć próchnicę, a także zasięgnąć opinii specjalisty na temat ewentualnych przeciwskazań. Warto także zdecydować się na piaskowanie, które pozwoli pozbyć się płytki nazębnej i umożliwi uzyskanie równomiernego efektu rozjaśnienia zębów.

– Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?

Z wybielania zębów powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, osoby cierpiące na chorobę Parkinsona, chorzy na epilepsję, a także osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów. Wybielanie można przeprowadzać od 16 roku życia.

Źródło: Style White – Węgiel aktywny na zęby

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ