Naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze

0
2076
Naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze

Lato to piękna pora roku, lecz niestety wraz z nią zaczyna się sezon na różnego rodzaju owady, które potrafią uprzykrzyć nam życie. Z pewnością zaliczyć do nich można przede kleszcze. Już na samą myśl o nich przechodzą ciary, a wszystko dlatego że są nosicielami groźnych chorób, w tym między innymi boreliozy. Dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, a w szczególności zainteresować nas powinno, jak skutecznie się przed nimi chronić. Możliwości mamy wiele, a wśród nich liczne sprawdzone i naturalne sposoby.
Wydaje mi się, że najlepiej zacząć od podstawowej ochrony, czyli powinniśmy unikać spotkania z tymi owadami.

Kleszcze są najaktywniejsze z samego rana oraz późnym popołudniem, dlatego jeśli już chcemy iść na spacer, to najlepszą porą będzie dla nas południe. Poza tym lepiej trzymajmy się środka ścieżek, tak by być oddalonym od przydrożnych krzaków i traw. Unikajmy zbierania kwiatów i ziół z polany, a jeśli ciężko będzie oprzeć się pokusie, radzę wybierać tylko te rosnące pośrodku polany, a nie na jej obrzeżach i wyłącznie wtedy, gdy już rosa zdąży obeschnąć.

Do podstawowej ochrony zaliczamy również odpowiedni ubiór. Idąc na spacer do lasu zdecydowanie powinniśmy wybrać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz coś na głowę (może to być na przykład kapelusz lub czapka). Co więcej, bardzo pomocna może okazać się kolorystyka naszego ubioru. Najlepiej sprawdzą się ubranie białe lub w jasnych barwach, wtedy o wiele szybciej mamy szansę na dostrzeżenie na nim kleszcza.

Skoro omówiliśmy już podstawowe sposoby na ochronę przed kleszczami, pora przejść do nieco bardziej zaawansowanych, które skutecznie je od nas odstraszą. Kleszcze nie lubią silnych zapachów i na przykład poprzez użycie olejków możemy się przed nimi ustrzec. Najlepsze będą olejki wydzielające silny aromat. Z powodzeniem możemy wykorzystać na przykład jeden z olejków:

  • z mięty pieprzowej,
  • z trawy cytrynowej,
  • tymiankowego,
  • z drzewa herbacianego,
  • szałwiowego,
  • ze słodkich migdałów.

Z takich olejków najlepiej przygotować własną miksturę. Wystarczy wybrany olejek rozcieńczyć z olejem roślinnym. Potrzebować będziemy 5 kropli olejku oraz 50 ml oleju roślinnego ( może wykorzystać na przykład olej z nasion winogron). Tak przygotowany roztwór następnie wcieramy w te partie ciała, które pomimo odpowiedniego ubioru, pozostają odsłonięte. Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, on nie potrzebuje rozcieńczanie i można go aplikować bezpośrednio na skórę.

Innym, również naturalnym sposobem jest przygotowanie wywaru ziołowego. Do ziół odstraszających kleszcze zaliczamy między innymi

lawendę – Przede wszystkim powinna to być suszona lawenda. Jej kojąca woń nie tylko odstraszy kleszcze, ale także muszki i pchły.

szałwię – Szałwia ma gorzkawy posmak, którego także nie tolerują kleszcze.

rozmaryn – Dzięki rozmarynowi możemy poprawić swoją koncentrację i się zrelaksować, a przy tym uchronimy się się przed kleszczami, gdyż działa na nie w zupełnie odwrotny sposób.

tymianek – Tymianek skutecznie odstraszy nie tylko kleszcze, ale również wszelkie owady, a wszystko dzięki jego orzeźwiającemu zapachowi.

mięta pieprzowa – Aby skutecznie zniechęcić do kąsania pasożyty, potrzebować będziemy świeżej mięty pieprzowej, gdyż właśnie wtedy ma najlepszy aromat.

Zioła parzymy w bardzo małej ilości wody. Po upływie godziny przelewamy wywar do atomizera, dodajemy jeszcze sok z cytryny i całość mieszamy. Gotowym preparatem możemy spryskać zarówno siebie, jak i na nasze zwierzęta domowe. Nie zaszkodzi ani psom, ani kotom, a wręcz przeciwnie może uchronić je przed kleszczami.

Naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze

Silna woń czosnku to inna możliwość na to, by odstraszyć kleszcze. Możemy go na przykład wetrzeć w odsłonięte partie ciała. Jednak warto mieć na uwadze jego nieprzyjemny zapach, gdyż dla wielu z nas może być drażniący. Podobne działanie wykazuje piwo. Zawiera w sobie witaminę B, która zmienia zapach ludzkiego potu i tym samym staje się drażniącym środkiem na kleszcze.

Na walkę z kleszczami świetnie nadają się również maści rozgrzewające. W swoim składzie zwykle zawierają substancje, takie jak olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamfora, które w bardzo skuteczny sposób odstraszają te bardzo niebezpieczne owady. Działanie maści dodatkowo wzmacnia ciepło, które wydziela nasze ciało i to sprawia, że siła woni dla kleszcza jest jeszcze bardziej nieprzyjemna.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ