Pękające pięty – jakie są przyczyny?

0
1659
pękające pięty - jakie czynniki je wywołują?

Pękające pięty to powszechna przypadłość, która dotyczy wielu osób. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. W niektórych przypadkach pęknięcia są tak głębokie, że uniemożliwiają chodzenie i normalne funkcjonowanie.

Zazwyczaj pękanie pięt spowodowane jest nadmierną suchością lub zgrubieniem naskórka, który w miejscach nadmiernego obciążenia, zaczyna pękać. Gdy nasza skóra stóp zaczyna tracić elastyczność, staje się sucha i szorstka jest to znak, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji, gdy nic z tym nie zrobimy, na naszych piętach pojawią się pęknięcia. Na początku dość płytkie, ale z czasem mogą sięgać głębszych warstw skóry i przez to być bardzo bolesne.

Przeczytaj też: http://www.suplementyzdrowia.pl/gabka-konjac-jak-jej-uzywac/

Co sprawia, że pięty pękają?

Nieprawidłowa pielęgnacja – gdy zbyt mocno i zbyt często ścieramy naskórek podeszwy stóp w domu, możemy doprowadzić do wysuszenia i nadmiernego narastania naskórka. Skóra na podeszwie, gdy traci swoją odpowiednią grubość, chroni się i zaczyna narastać. Wtedy bardzo łatwo może dojść do pojawienia się pęknięć na piętach. Skóra zrobi się twarda i nieelastyczna.

Praca stojąca – gdy stoimy przez większą część dnia, zwłaszcza w niewygodnych butach i na twardej powierzchni, możemy sprawić że na naszych piętach mogą się pojawić bolesne pęknięcia. Stałe tarcie i nacisk są czynnikami wywołującymi takie zmiany. Jeśli musisz stać przez większość dnia, powinniśmy przede wszystkim zadbać o wygodne obuwie, z wkładką która zapewni nam odpowiednią amortyzację.

Noszenie butów na obcasie – stopa w butach na obcasach ułożona jest w nienaturalny sposób. Zwiększony jest wtedy nacisk na pietę, przez co jest ona bardziej narażona na pęknięcia. Należy unikać noszenia butów na obcasie, zwłaszcza gdy w przeszłości mieliśmy problem z pękającymi piętami.

Otyłość – zwiększony ciężar ciała, może przyczynić się do większego ucisku na stopach. Jest to powodem bólu stóp, kolan, stawu skokowo-goleniowego i kręgosłupa. Gdy nasze stopy są nadmiernie obciążone, tworzy się na nich nadmierny naskórek. A to z kolei może prowadzić do pęknięć. Skóra pięt nie jest wtedy odpowiednio elastyczna i łatwo pęka.

Choroby – niektóre choroby przewlekłe, sprawiają że skóra staje się nadmiernie sucha. Najczęściej występuje to u osób chorych na cukrzycę, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę oraz niedoczynność tarczycy. Skóra na całym ciele, również na stopach staje się dość mocno wysuszona, przez co pięty stają się bardziej podatne na pęknięcia.

Źródło: https://www.tamjestfajnie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie łysienia androgenowego
Następny artykułDieta bezglutenowa – dla kogo?

Interesuje się tematyką beauty i modą. Odkąd pamiętam chciałam zostać kosmetyczką, dlatego też wybrałam się na zaoczną kosmetologię na Łódzki Uniwersytet Medyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ