Odżywianie i suplementy dla biegacza

0
2388
Odżywianie i suplementy dla biegacza

Bez względu na to, czy plan treningowy został ułożony w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, czy też tylko dla poprawy stanu zdrowia, warto zmienić nie tylko styl życia, ale również dietę. Wzbogacenie jadłospisu o pewne produkty jest niezbędne. O których warto pamiętać najbardziej?

Łatwo przyswajalne białko

Wzbogacenie diety o proteiny jest niezbędne. Choć powszechnie uważa się, że dieta bogatobiałkowa sprawdza się przede wszystkim przy odchudzaniu to warto pamiętać, iż białko to także niezbędny składnik, by organizm mógł się zregenerować po wysiłku. Dlatego też nie należy zapominać o takich produktach jak ryby czy kurze jaja, które szybko dostarczają tego składnika. W celu uzupełnienia można skorzystać również z suplementów – tak zwanych odżywek białkowych. Są one potrzebne zwłaszcza w sytuacji, gdy przygotowanie odpowiedniego posiłku nie jest możliwe. Oczywiście suplementów tego rodzaju nie należy nadużywać.

Witaminy dla biegacza

Naturalne artukuły spożywcze zawierają zazwyczaj dość witamin, by uzupełnić ich braki w diecie. Wystarczy tylko lepiej zaplanować jadłospis. W przypadku intensywnych treningów warto zwrócić uwagę, by znalazły się w nim produkty bogate w witaminę D, prowitaminę A oraz witaminę E. Witaminę D łatwo jest znaleźć w rybach, ale według ostatnich badań składnik ten należy przyjmować także w formie suplementów w okresie jesienno-zimowym. Witamina ta odpowiada przede wszystkim za to, by wapń był prawidłowo absorbowany. Przyjmowanie suplementów z zawartością tego składnika w okresie jesienno-zimowym ma chronić również przed tak zwaną depresją sezonową. Prowitamina A, czyli beta-karoten, zawarta jest w owocach i warzywach o pomarańczowym, czerwonym i zielonym kolorze – najłatwiej znaleźć ją w marchewce oraz w szpinaku. Nie należy przyjmować witaminy A w suplementach bez wskazań lekarskich. Składnik ten jest niezbędny między innymi po to by utrzymać wysoką odporność organizmu. Witamina E to częsty składnik olejów roślinnych, ale można ją znaleźć również w wielu suplementach diety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ