Przez długi czas uważano, że czas ciąży powinien być okresem, w którym przyszła mama powinna oszczędzać siły. Dlatego też ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te wyczerpujące, były niewskazane. Jak jest obecnie?
Ćwiczenia fizyczne dla kobiet w ciąży
Nie wszystkie ćwiczenia fizyczne są wskazane dla kobiet w ciąży. Przede wszystkim sporty ekstremalne oraz wszelkie inne dyscypliny, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić dziecku są zakazane. Ponadto wprowadzanie dodatkowej aktywności fizycznej powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazaniem do wprowadzania zestawu ćwiczeń jest zwykle ciąża zagrożona. Poza tym jednak aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana – pomaga utrzymać w dobrej kondycji stawy i mięśnie. To pomaga nie tylko w poprawie komfortu życia w czasie ciąży, ale również może mieć pozytywny wpływ także na sam poród.
Aktywność fizyczna wskazana w ciąży
Najbardziej wskazane są spokojne ćwiczenia, takie jak joga i pilates, a także zajęcia prowadzone na przykład na basenie. Tego typu aktywność fizyczna pozwala między innymi na odciążenie stawów. Do tego celu zalecane jest nie tylko pływanie, ale również aqua-aerobic. By mieć pewność, że ćwiczenia nie wpłyną negatywnie na organizm przyszłej mamy warto upewnić się, że w wybranym miejscu zatrudniony jest personel, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu treningów. Bezpiecznie jest wybrać miejsce, gdzie odbywają się ćwiczenia przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Warto dowiedzieć się także, jakie artukuły będą potrzebne na zajęciach – często konieczny jest zakup karimaty lub sportowego stroju.
Ćwiczenia do wykonywania w domu
Kobiety w ciąży, tak samo jak inne osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć, powinny na początku skorzystać z pomocy profesjonalisty. Potem można już wykonywać ćwiczenia samodzielnie. Pomocna podczas aktywności fizycznej w domu jest piłka, na której kobieta w ciąży może zająć wygodniejszą pozycję. Zmiana planu domowych ćwiczeń powinna być zawsze konsultowana z lekarzem prowadzącym.