Jak wykorzystać ogród dla wypoczynku, zdrowia i urody?

0
3238
Jak wykorzystać ogród dla wypoczynku, zdrowia i urody?

Wielu z nas wydaje się, że aby być fit, piękną i wypoczętą, musimy wydawać fortunę na drogie kremy, wczasy i fitness w sali gimnastycznej. Nic bardziej mylnego, jeżeli mamy ogród , możemy potraktować go jak inwestycję we własne zdrowie.

Jak to zrobić? specjalnie dla was stworzyliśmy krótki poradnik, jak ogród może stać się przyjacielem. Zapraszamy.

Efektywny wypoczynek w ogrodzie…

Zacznijmy od najprzyjemniejszego. Relaks w ogrodzie. Wypoczynek w otoczeniu przyjemnej roślinności,aromatycznie pachnących kwiatów, przyjemnie szumiących traw i drzew, w wygodnym fotelu, na delikatnie ogrzanym słońcem tarasie. Brzmi przyjemnie?… tak może być, jednak musimy najpierw dobrze zaplanować strefę relaksu. Jak? Spełniając kilka warunków, z pewnością Wam się uda:

  1. wybierz dobre miejsce – najlepiej z dala od ruchliwej ulicy,osłonięte od wzroku sąsiadów czy przechodniów. Fajnie, jak rano jest tak słońce i możesz wypić poranną kawę w jego promieniach, a po południu schronić się w orzeźwiającym cieniu. Jeżeli nawet miejsce ie jest osłonięte, możemy same je tak zaaranżować – kilka wyższych roślin, pnącza na kratce, lub drewniane/wiklinowe/rattanowe osłony. Dzięki temu wydzielimy strefę relaksu, nadając jej tym samym nieco intymny charakter. Możemy także w tym celu zastosować zadaszenia i altany, oraz wiaty jak tu : https://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe
  2. posadź rośliny – wybieraj rozsądnie – fajnie, jak pachną. Kojąca lawenda, apetyczna mięta czy romantyczne róże, zależy tylko od Ciebie. Trawy, wysokie i szumiące, drzewa- chroniące od słońca, barwne kwiaty czy warzywa. W otoczeniu strefy relaksu możesz posadzić co tylko chcesz, dobór roślin zależy tylko od tego co lubisz.
  3. wybierz wyposażenie – czyli ładne dodatki, wygodne meble. Miękki fotel, wygodna kanapa z wieloma poduchami czy łóżko ogrodowe – wszystko zależy od tego jak chcesz wypoczywać.Lubisz aktywny wypoczynek – wybierasz huśtawkę, lubisz leżeć – narożnik lub hamak, opalasz się – kupujesz leżak. Relaks może uprzyjemnić nam także widok ładnych przedmiotów, ceramiczne ptaszki, lampiony i latarenki, figurki czy obrazki. Najważniejsze w wyborze wyposażenia jest aby były to produkty wysokiej jakości, starannie wykonane, atrakcyjne, ale również trwałe i łatwe w pielęgnacji. Dużo kryteriów – nic nie szkodzi- wybór na rynku jest ogromny i z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagającego miłośnika wypoczynku na świeżym powietrzu.

Gimnastyka dla ciała i umysłu…

Praca w ogrodzie jest gwarancją pozostawania w doskonałej kondycji fizycznej i umysłowej do późnych lat starości. JAK TO SIĘ DZIEJE?wszystkie prace wykonywane w ogrodnictwie wymagają zaangażowania zarówno całego organizmu jak również jego współpracy z mózgiem. Codzienne zadania jakie stawia przed nami ogrodnictwo powoduje, że jest to najprzyjemniejszy rodzaj gimnastyki dla całego organizmu. Przysiady, pochylanie się, kucanie, czy inne czynności jakie codziennie wykonujemy w ogrodzie są nasza codzienną zdrową gimnastyką, dzięki czemu organizm jest stale w doskonałej kondycji. Dodatkowo obcowanie z bakteriami i innymi zagrożeniami, które spotykamy w ogrodzie powoduje uodpornienie się naszego organizmu na działanie szkodliwych czynników, a co za tym idzie, coraz rzadziej chorujemy, a jeżeli nawet złapiemy przeziębienie czy grypę, szybciej dochodzimy do siebie. Nasza odporność się poprawia.

Umysł również jest stymulowany do pracy. Ogrodnik musi pamiętać jakie wymagania mają rośliny, które posadził, musi znać i przestrzegać terminów cięcia, pryskania, sadzenia, siania. Dlatego ogrodnictwo pobudza naszą pamięć, koordynację i wyobraźnię.

Dzięki takiej współpracy ciała i umysłu, pozostajemy w doskonałej kondycji.

Smacznie i zdrowo…

Ogród – niezależnie czy mały czy duży, może być zdrowym źródłem warzyw, owoców i ziół. Nie ma nic smaczniejszego, od świeżych warzyw na surówkę czy owoców na przetwory. Własne zioła możemy wykorzystać na przypadłości chorobowe, do sporządzania zdrowej herbaty lub jako dodatek do sałatek i na kanapki. Jednak aby otrzymać własne plony, nie musimy nawet wydzielać odrębnego warzywnika, możemy stworzyć rabaty dekoracyjno – użytkowe. Smaczna sałata, koperek czy pietruszka równie dobrze wyglądają, jak smakują, dlatego możemy tworzyć unikatowe kompozycje. Drzewa czy krzewy owocowe, dostępne obecnie w wersjach miniaturowych lub szczepionych na pni, doskonale dopasują się nawet do najmniejszych ogrodów. Niektóre rośliny możemy wykorzystać także jako domowy, bezpieczny i ekologiczny kosmetyk,  rumianek pomoże nam stworzyć płukankę rozjaśniającą włosy, marchewka nada naszej skórze ładnego koloru.

Własne warzywa i owoce są zdrowe i bezpiecznie jest z nich korzystać, gdyż doskonale wiemy jakie preparaty wykorzystałyśmy do ich uprawy. Wiemy, że są eko!

Ogród pomoże nam się zrelaksować, sporządzić zdrowe posiłki czy kosmetyki, dlatego warto zając się jego uprawą. Gwarantujemy, że będzie to bardzo przyjemny sposób dbania o własne zdrowie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ