Nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

0
2721

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem dotykającym wielu kobiet. Niestety, często nie wiedzą one, gdzie poszukiwać pomocy. Na szczęście, obecnie mamy szereg nowoczesnych sposobów na to, aby poprawić komfort życia przy nietrzymaniu moczu. Sprawdź, jakie metody przyniosą najlepsze efekty!

Statystyki wskazują, że problem nietrzymania moczu, inaczej inkontynencji, dotyczy nawet 1 na 4 dorosłe kobiety. Częściej chorują kobiety starsze, a także te po wielu porodach. Także do czynników zwiększających ryzyko zaliczają się choroby neurologiczne, urazy dna miednicy, otyłość, przewlekły kaszel, zaparcia czy operacje ginekologiczne. Dolegliwość ta obniża jakość życia, może mieć również wpływ na aktywność zawodową czy fizyczną.

Wyróżniamy trzy rodzaje NTM:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu

  • naglące nietrzymanie moczu, które spowodowane jest przez nadreaktywny pęcherz moczowy

  • nietrzymanie moczu o postaci mieszanej – wysiłkowe i naglące

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej czynnikiem wyzwalającym jest aktywność fizyczna, kichanie czy kaszel. Dochodzi wtedy do większego ciśnienia na pęcherz moczowy, a osłabione mięśnie dna miednicy nie zatrzymują moczu skutecznie. Z kolei naglące nietrzymanie moczu pojawia się przy niekontrolowanych skurczach mięśnia wypieracza pęcherza.

Najważniejsze jest odwiedzenie specjalisty, ponieważ nawet do 80 procent kobiet nie odwiedza lekarza i boryka się z problemem samodzielnie przez długie lata. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badan specjalistycznych będzie mógł wskazać przyczynę problemu i zalecić właściwe leczenie.

Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu możemy leczyć zarówno zachowawczo – metodami nieinwazyjnymi, jak i również z użyciem specjalnych zabiegów operacyjnych.

Zachowawcze leczenie odbywa się głównie z użyciem farmakoterapii. Stosuje się leki antycholinergiczne oraz hormonalną terapię zastępczą. Stosuje się również fizykoterapię, w tym elektrostymulację, która aktywizuje mięśnie. Rekomenduje się ćwiczenia mięśni Kegla, które pomagają w zatrzymywaniu moczu. Ponadto stosuje się terapię behawioralną – polega ona na oddawaniu moczu według określnego schematu. Spotykana jest też metoda biofeedback skoncentrowana na zrozumieniu funkcji mięśni i świadomym zapanowaniu na ich działaniem.

Leczenie nietrzymania moczu botoxem i laserem

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu są także dostępne gabinetach medycyny estetycznej. Stosuje się toksynę botulinową typu A, czyli botox, który oddziałuje na mięśnie odpowiedzialne za wypływ moczu – prowadzi do ich kontrolowanego paraliżu i zmniejsza uczucie nagłego parcia na pęcherz. Stosuje się też leczenie laserem, które powoduje obkurczenie tkanek i wzmocnienie ujścia cewki moczowej, przywracając jej odpowiednią funkcjonalność.

Z zabiegów leczenia nietrzymania moczu można skorzystać w Klinice Medycyny i Ginekologii Estetycznej „Bona Dea” z Krakowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ