Niepłodność – przyczyny i sposoby leczenia

0
2177

Jak pokazują statystyki, nawet półtora miliona par w Polsce ma problem z zajściem w ciążę. Niepłodność staje się coraz powszechniejsza, powodując przy tym złość, rozczarowanie czy załamanie. Jakie są metody leczenia niepłodności? Na czym polega rola banków nasienia i komórek jajowych?

Przyczyny niepłodności

Nieodpowiedni styl życia, używki, stres, choroby, wady genetyczne, nieprawidłowości związane z hormonami i problemy natury psychicznej – to najczęstsze przyczyny niepłodności. Podejrzenie wystąpić może w sytuacji, gdy minimum dwuletnie próby zajścia w ciążę naturalnymi sposobami nie przynoszą spodziewanych efektów. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie odpowiednich badań. Co ważne, wedle statystyk niepłodność dotyczy w podobnym stopniu kobiet i mężczyzn, a w 20% przypadków jej przyczyna leży po obu stronach.

Metody działania

Sposobów leczenia niepłodności jest wiele, jednak nie wszystkie można zastosować w każdym przypadku. Są one uzależnione przede wszystkim od przyczyny problemu, ale także wieku, stanu zdrowia lub kwestii religijnych i światopoglądowych. Wiele osób podejmują leczenie chirurgiczne (np. udrożnienie jajowodów, macicy, przewodu wytryskowego) lub terapię hormonalną, regulującą pracę jajników, przysadki mózgowej czy jąder. Coraz powszechniejszą metodą staje się również zabieg inseminacji (wprowadzenie plemnika do macicy) lub in vitro (tzw. sztuczne, pozaustrojowe zapłodnienie).

Banki spermy i komórek jajowych

Jeśli żadna z metod leczenia nie okaże się skuteczna, warto przemyśleć kwestię pobrania komórek rozrodczych od dawcy. W tym celu pomocny jest tzw. bank nasienia lub bank komórek jajowych. Z pierwszego z nich korzysta się w sytuacji, gdy niepłodność mężczyzny okazuje się całkowicie nieuleczalna. Dzieje się to jednak stosunkowo rzadko i dotyczy jedynie 3% wszystkich przypadków. Z kolei gdy problem z zajściem w ciążę wynika np. z wczesnego ustania czynności jajników lub ich całkowitego usunięcia, np. wskutek choroby nowotworowej, wówczas dobrym rozwiązaniem jest „adopcja” w banku komórek jajowych.

Cała procedura, którą przeprowadza bank spermy lub bank komórek jajowych, jest w 100% dyskretna, a dawca i biorca nie poznają swoich danych osobowych. Przyszli rodzice mogą jedynie zdecydować o pewnych ogólnych cechach, jak typ urody, wzrost, kolor oczu itp. Bank nasienia i bank komórek jajowych to instytucje, które dbają również o pełne bezpieczeństwo, a kandydaci na dawców są wcześniej bardzo szczegółowo badani.

Nie tylko niepłodność

Warto na koniec dodać, że zarówno bank spermy, jak i żeńskich komórek, bywa pomocny nie tylko w przypadku niepłodności. Zdarza się bowiem tak, że jeden z partnerów cierpi na wadę lub chorobę genetyczną. By uniknąć przekazania schorzenia dziecku, para często podejmuje decyzję o wykorzystaniu komórki rozrodczej od anonimowej osoby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ