Rozszerzone naczynka to problem szczególnie cer wrażliwych, cienkich i delikatnych. Naczynia włosowate pod skórą rozszerzają się pod wpływem gorąca lub zimna, ale także alkoholu, ostrych przypraw czy też zdenerwowania, objawiając się silnym, niekiedy bolesnym rumieniem. W takiej sytuacji nawet zastosowanie mocno kryjącego makijażu, jest tylko niezbyt skutecznym półśrodkiem.
Jak poradzić sobie z problemem na długo?
Warto przemyśleć zamykanie naczynek, które w miastach, takich jak Warszawa czy mniejsze miejscowości, jest wykonywane laserowo, czyli za pomocą wiązki światła, które pochłaniane jest przez skórę. Oczywiście przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej oceni rozmiar problemu, ponieważ między innymi od tego będzie zależał dobór rodzaju lasera.
Do zabiegu trzeba się także odpowiednio przygotować. Między innymi co najmniej dwa tygodnie wcześniej zakazane jest stosowanie ziół i innych preparatów fotouczulających. W innym wypadku na skórze po zastosowaniu lasera mogą pojawić się trwałe, nieestetyczne plamy. W tym czasie nie wolno również stosować leków z kwasem salicylowym.
Laser IPL
Lekarz medycyny estetycznej będzie przykładał do skóry ruchomą głowicę, emitującą światło o określonej częstotliwości. Dociera ono wgłąb naczynka i zostaje pochłonięte przez hemoglobinę. Kiedy światło lasera zamienia się w energię cieplną, działa ono na naczynko w ten sposób, że wysusza je i powoduje obumarcie. Co prawda bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, ale już po kilku dniach zaczyna być widać znaczną różnicę.
Należy pamiętać, że niekiedy zamykanie naczynek należy powtórzyć przynajmniej kilka razy. Najbardziej widoczne rezultaty widać na dość jasnej skórze. Niestety przy ciemnej karnacji zabieg nie sprawdza się, a nawet może doprowadzić do przebarwień.
Laser VPL
To metoda stosowana przy zamykaniu naczynek mniejszych, które nie zostały zlikwidowane terapią laserem IPL. Światło lasera VPL nadaje się także do usuwania przewlekłych problemów z rumieniem. Podobnie jak w przypadku lasera IPL, ten rodzaj zabiegu polega na emisji mikrobłysków, które powodują, że w naczynkach zachodzi proces fototermolizy.
Gojenie po zabiegu, jakim jest zamykanie naczynek w ten sposób, trwa około miesiąca. Oczywiście po każdym z tych zabiegów wymagana jest skrupulatna dbałość o skórę specjalnymi preparatami, przeznaczonymi do skóry wrażliwej. Pomocne może okazać się także stosowanie maści i tabletek z witaminą K. Dodatkowo dieta bogata w tę witaminę sprawia, że problem powinien zostać złagodzony na długo. Bez tych dodatkowych starań, będzie niestety powracał, szczególnie w przypadku bardzo delikatnych cer.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Esteti-Med