Kalistenika zakłada, że do uprawiania sportu potrzebne są tylko naprawdę niezbędne artukuły. Cała reszta to waga ciała, którą można wykorzystać jako sprzęt treningowy. Jak to zrobić?
Proste i znane ćwiczenia
Ciężar własnego ciała wykorzystuje się przede wszystkim w prostych ćwiczeniach, takich jak choćby pompki i przysiady. Choć takie ćwiczenia jak podciąganie się na drążku wydają się łatwe i niewymagające konsultacji ze specjalistą, to warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim tak samo jak w przypadku innych treningów ważna jest precyzja wykonania. Jeśli ćwiczenia nie będą wykonywane w sposób właściwy, nie będzie widać efektów. Nieprawidłowe wykonywanie powtórzeń może także doprowadzić do kontuzji, dlatego tak istotne jest, by przed rozpoczęciem ćwiczeń w domu zwrócić się do specjalisty. W czasie wykonywania pompek bardzo ważna jest między innymi prawidłowa postawa. Trudno wychwycić takie błędy samodzielnie.
Tylko dla zaawansowanych?
Warto pamiętać, że kalistenika nie jest przeznaczona tylko dla osób, które już są wytrenowane. Pompki czy podciąganie się na drążku może być trudne dla osób, które jeszcze nie trenowały mięśni ramion. Warto jednak pamiętać, iż zawsze można znaleźć łatwiejsze wersje danego ćwiczenia – przykładem są choćby pompki damskie. Także osoby, które już miały do czynienia z tego typu treningami nie powinny się nudzić – istnieją także o wiele trudniejsze wersje wyżej wspomnianych ćwiczeń.
Zalety i wady kalisteniki
Decydując się na ćwiczenie samodzielne warto mieć na uwadze, że nie zawsze znajdzie się motywacja, by wykonywać kolejne powtórzenia. Wykonywanie ćwiczeń bez towarzystwa innych osób, a w szczególności trenera, może prowadzić do wyżej wspomnianego niebezpieczeństwa – nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń. Zaletą kalisteniki jest przede wszystkim brak konieczności inwestowania w specjalny sprzęt. Najczęściej konieczne jest zamontowanie jedynie drążka do podciągania się. Taki sprzęt można kupić w każdym sklepie sportowym i bez trudu zainstalować samodzielnie.