Paleo, lub jak kto woli Paleodieta, często nazywana jest także dietą człowieka pierwotnego, to rodzaj diety naszych przodków, który zakłada zmianę sposobu żywienia poprzez zrównoważenie pomiędzy spożyciem produktów zwierzęcych i roślinnych. Jednak Paleo to coś więcej, jest zbiorem zasad dotyczących zarówno odżywiania ludzi z okresu paleolitu, jak i samego stylu życia. Dieta Paleo nie naśladuje jednak całkowicie zwyczajów żywieniowych naszych przodków, lecz polega na wyeliminowaniu tych produktów, których oni nie spożywali. Wszystko dlatego, że nasze organizmy nie są nauczone, by trawić produkty sztucznego pochodzenia oraz te wysoko przetworzone.
Na czym dokładniej polega Paleodieta?
1. Przede wszystkim całkowicie musisz wyeliminować produkty wysoko przetworzone, a w zamian zacząć korzystać z tych zupełnie nieprzetworzonych. Oznacza to że musisz zapomnieć o fast foodach ( takich jak np. frytki , kebaby i hamburgery), jak również o słodkich i słonych przekąskach.
2. Znacznie ograniczyć trzeba także spożywanie roślin strączkowych zawierających lektyny. Po pierwsze po spożyciu lektyny przyczepiają się one do naszych tkanek oraz jelit, a także są przyczyną stanów zapalnych w organizmie i wzdęć.
3. Nie spożywaj nabiału oraz przetworów mlecznych, które w swoim składzie zawierają kazeinę, gdyż drażni jelita i może powodować stany zapalne w organizmie. Nabiał zawiera także laktozę, która przez większość z nas jest po prostu nietolerowana.
4. Należy unikać produktów zbożowych a w szczególności tych, których skład opiera się na pszenicy. Jak wiadomo gluten to zmodyfikowane białko pochodzenia roślinnego i jest obecny praktycznie we wszystkich ziarnach zbóż. Nasz organizm nie dość że nie trawi go zbyt dobrze, to jeszcze nie dostarcza żadnych wartości odżywczych. Spożywanie produktów bogatych w gluten i skrobię sprawia, że tyjemy i chorujemy.
5. Z diety wyeliminować trzeba cukry. Wyjątek stanowi jedynie miód, można go spożywać okazjonalnie.
6. Podstawą diety stanowi przede wszystkim chude mięso, owoce morza, warzywa oraz owoce.
7. Dietę Paleo dodatkowo wzbogaca się jajkami, orzechami oraz nasionami. Jednak wszystkie te składniki należy spożywać z umiarem.
8. Zmniejszyć należy także ilość spożywanych węglowodanów na rzecz tłuszcze i białka, które według diety Paleo są o wiele zdrowsze.
Dlaczego właśnie dieta Paleo?
Jak wykazały badania antropologów, nasi przodkowie cieszyli się o wiele lepszym zdrowiem nie tylko od ludzi współczesnych, ale także od pierwszych rolników. Swoje teorie oparli na podstawie badania szczątków oraz dzięki temu, że poddali analizie tryb życia współczesnych myśliwych- zbieraczy.
Myśliwi-zbieracze są plemionami pochodzącymi z czasów kamienia łupanego, w których ludność zaczynała jest wytwarzać narzędzia. W owych czasach ludność żywiła się przede wszystkim dziką zwierzyną oraz dostępną roślinnością. Przyrządzenie posiłku wcale nie było takie łatwe, jak w dzisiejszych czasach, żeby zjeść najpierw musieli zdobyć pożywienie. A gdy zaczynało go brakować w jednym miejscu, plemiona przenosiły się na inne tereny.
Twórcy Paleodiety oraz jej zwolennicy próbują znaleźć skutki dzisiejszych chorób cywilizacyjnych takich jak na przykład otyłość i cukrzyca zmianie przez naszych przodków trybu życia z koczowniczego na osiadły. Według nich tak zwana rewolucja agrarna, czyli moment w którym rozpoczęto uprawę zbóż i udomowienie zwierzyny miało istotny wpływ na rozwój cywilizacji, a skutkiem tego było pojawienie się w diecie żywności do której nie było się przystosowanym.
Nasi przodkowie przemieszczając się z miejsca na miejsce nie żywi się przez cały czas tym samym. Ich pożywienie zależało od bardzo wielu czynników, a w szczególności od pory roku oraz szerokości geograficznej. Oczywiście trudno byłoby w dzisiejszych czasach biegać po lesie z dzidą w poszukiwaniu pożywienia. Większość wzięłaby nas za wariatów i mogłoby to mieć na nas fatalne skutki, bo w bardzo wielu rejonach polowania są po prostu zakazane. Jednak w diecie Paleo nie chodzi tylko o to, w jaki sposób się żywimy, ale również o odpowiednią ilość aktywności fizycznej w dowolnej postaci, a także o odpowiednią ilość snu oraz styl życia.
A co Ty sądzisz o tej diecie? Czy mieliście już jakieś doświadczenie z dietą Paleo? A może słyszycie o niej pierwszy raz?