Ćwiczenia dla seniorów – co wybrać?

0
2386
Ćwiczenia dla seniorów – co wybrać?

Stare polskie porzekadło mówi ”w zdrowym ciele, zdrowy duch” i jakże ono jest prawdziwe. Aby cieszyć się zdrowym ciałem i duchem, potrzebujemy aktywności w najróżniejszej postaci. Wysiłek fizyczny to podstawa piramidy zdrowego odżywiania. Zaleca się go wszystkim, niezależnie od wieku i płci. Aktywny tryb życia powinien więc być prowadzony zarówno przez dzieci, młodzież, jak i osoby w średnim wieku oraz seniorów. Co niektórym może to się wydawać trochę niedorzeczne, bo niby jak osoba starsza, która zwykle zmaga się z wieloma schorzeniami, ma uprawiać sport? Jednak okazuje się, że jeśli chcemy zachować zdrowie, musimy pamiętać o wysiłku fizycznym również w podeszłym wieku.

Zatem, jakie ćwiczenia są wskazane dla seniorów?

Nordic walking

W ostatnich latach panuje kijkowy szał, a nordic walking stał się modnym sportem wśród ludzi w różnej grupie wiekowej. Idąc ulicą, parkiem, alejkami oraz szlakami górskimi można zauważyć, jak wiele osób maszeruje właśnie z kijkami. Jak się okazuje, ta nowa moda ma zbawienny wpływ na osoby aktywne, ale w szczególności dla tych borykających się ze schorzeniami stawów oraz kręgosłupa. Jest to również idealna opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, w tym właśnie dla osób w podeszłym wieku. Wystarczy je odpowiednio dobrać do swoich potrzeb, a już po pewnym czasie, zauważymy widoczne efekty. Przede wszystkim odpowiednio dobrane kijki odciążają stawy, gwarantują odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i ułatwiają marsz. Co więcej, podczas maszerowania z kijkami angażowane są dodatkowe mięśnie obręczy barkowej oraz ramion. Spacer z wykorzystaniem kijków staje się dla seniorów łatwiejszy, bardziej efektywny, poprawia ich kondycję fizyczną i co najważniejsze, zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Ćwiczenia dla seniorów – co wybrać?

Basen

Osobom starszym zaleca się również wszelkiego typu ćwiczenia, które można wykonywać na basenie. Może to być zarówno pływanie, jak i aqua aerobic. Regularne uczęszczanie na basen i wysiłek wkładany w wykonywanie ćwiczeń w wodzie poprawi kondycje oraz podniesie wydolność organizmu przy minimalnym ryzyku urazów. Zajęcia na basenie to także świetna propozycja dla seniorów walczących z otyłością, gdyż wykonywanie ruchów w wodzie jest o wiele łatwiejsze niż w powietrzu, więc nie spowoduje zbytniego przeciążenia organizmu.

Zajęcia fitness

Coraz większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć zajęcia prowadzone w klubach fitness skierowane wyłącznie dla seniorów. Mają one charakter ogólnorozwojowy, ale również włączono do nich ćwiczenia na wzmocnienie i rozciąganie poszczególnych grup mięśniowych. Zajęcia są odpowiednio przygotowane i ich intensywność zależy od kondycji ćwiczących oraz ich zaawansowania. Innym atutem zajęć jest bardzo szeroki wachlarz dostępnych zajęć. Wśród nich znajdziemy między innymi jogę, pilates, Zumbe oraz ćwiczenia z zastosowaniem taśm TRX. Tak duże zróżnicowanie sprawia, że każdy senior może znaleźć coś dla siebie.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to także bardzo popularny i zalecany sposób aktywnego spędzania czasu, który ma właściwości prozdrowotne. Do wyboru mamy zwykle dwie możliwości, tradycyjny rower oraz ten w wersji stacjonarnej. Nie od dziś wiadomo, że pedałowanie korzystnie wpływa na ogólną kondycję ciała, wzmacnia mięśnie nóg oraz poprawia samopoczucie. Jeśli wybierzemy tradycyjną wersję roweru, dodatkowo można dotlenić organizm, co zagwarantuje lepszy sen w nocy. Jeśli któryś senior chciałby zrzucić zbędne kilogramy to zalecany jest przede wszystkim trening kardio właśnie z wykorzystaniem roweru. Można dzięki temu nie tylko stracić kilka kilogramów, ale również wypełnić wolny czas aktywnością, która zaowocuje dobrym zdrowiem na długie lata. Dodam tylko, że w wielu miastach działają nawet specjalne grupy, które zrzeszają pasjonatów jazdy na rowerze i organizują spotkania, a także wspólne wycieczki w ciekawe miejsca.

To tylko kilka z wielu propozycji na aktywność, z których mogą skorzystać seniorzy. Nie wymagają dużego wysiłku, a zapewnią dobrą kondycję i samodzielność na stare lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ