Siniak najczęściej powstaje w wyniku urazu – to podskórny wylew krwi spowodowany pęknięciem naczyń krwionośnych. Zazwyczaj jest niegroźny, choć w przypadków większych urazów warto wybrać się do lekarza. Jak można poradzić sobie z siniakami?
Najczęstszą domową metodą walki z siniakami jest zastosowanie zimnego lub ciepłego kompresu. Obydwa mają na celu zmniejszenie bolesności miejsca urazu. Niska temperatura dodatkowo może sprawić, że siniak będzie mniejszy. Stosując zimny okład z lodu należy pamiętać, iż nie wolno trzymać go w danym miejscu dłużej niż dziesięć minut. Niedopuszczalne jest również stosowanie lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to doprowadzić do odmrożeń. W przypadku, gdy zimny lub ciepły kompres nie może być zastosowany, warto wymasować miejsce uderzenia. Choć nie zmniejszy to powstającego siniaka, to zmniejszy dolegliwości bólowe.
Innym rodzajem kompresu na siniaki są liście świeżej zielonej kapusty. To bardzo często stosowany środek na wszelkiego rodzaju obrzęki. Działanie tego sposobu opiera się na witaminie C, która dobrze działa na szczelność naczyń krwionośnych. By liście kapusty działały skutecznie należy wcześniej obtłuc je młotkiem lub tłuczkiem w taki sposób, by puściły sok.
Do okładów mogą być stosowane również inne artukuły spożywcze. Na siniaki polecany jest rozgnieciony czosnek z dodatkiem oliwy z oliwek. Wadą tej metody jest konieczność kilkukrotnego powtórzenia tej czynności. Podobnie jak w przypadku zimnego kompresu papkę z czosnku i oliwy należy trzymać na miejscu stłuczenia tylko przez kilka minut.
W przypadku, gdy siniaki są częstym problemem warto sprawdzić poziom witaminy K w organizmie, która odpowiada za stan naczyń krwionośnych. Kiedy naczynia krwionośne są słabe może dochodzić do ich pęknięcia nawet na skutek niewielkich urazów. Skłonność do siniaków może być spowodowana również niedoborem witaminy C. W przypadku, gdy siniaki pojawiają się bez powodu i mają sinoniebieski kolor należy dać się do lekarza, ponieważ może być to objaw poważnej choroby.