Jak zwalczyć ból gardła przy pomocy ziół?

0
2387
Jak zwalczyć ból gardła przy pomocy ziół?

W przypadku zapalenia gardła często stosuje się tabletki dostępne w aptece. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że działają one jedynie powierzchownie i choć mogą zmniejszyć ból, to nie przyśpieszą procesu leczenia. Pod tym względem skuteczniejsze mogą okazać się środki ziołowe, szczególnie te, które można pić. Obecnie można znaleźć artukuły polecające wiele naturalnych środków leczących ból gardła. Na które zioła najlepiej jest zwrócić uwagę?

Gdy ból gardła jest jedynym objawem

By szybciej zwalczyć infekcję najlepiej jest dopasować odpowiednie zioło. W przypadku samego bólu gardła pomocny może być rumianek. Naparem z tego zioła można płukać gardło, a także go pić. Rumianek ma działanie odkażające, dzięki czemu może wspomóc organizm w walce z infekcją. Na ból gardła dobrze działa również napar z szałwi. Taki preparat służy jednak tylko do płukania jamy ustnej kilka razy dziennie. Nie należy połykać naparu – przedawkowanie go w ten sposób może mieć skutki uboczne.

Działanie przeciwbólowe w przypadku zapalenia gardła może mieć mięta. Warto płukać nią gardło w sytuacji, gdy ból jest szczególnie dotkliwy. Jest bezpieczniejsza od szałwii i można ją także pić. Mięta jest składnikiem wielu standardowych leków na kaszel.

Gdy pojawia się kaszel i chrypa

W przypadku, gdy ból gardła nie jest jedynym objawem, warto skorzystać z mniej standardowych ziół. W przypadku chrypy, która może być dolegliwością pojawiającą się przy zapaleniu krtani, najbardziej odpowiednim środkiem jest prawoślaz. Stosowanie tego zioła w naturalnej formie wymaga jednak gotowania korzenia tej rośliny lub zrobienia maceratu. Macerat uzyskuje się poprzez moczenie korzenia w zimnej wodzie.

Na dodatkowe objawy przeziębienia dobrze działają również takie zioła jak tymianek i podbiał. To pierwsze zioło często jest stosowane jako przyprawa w kuchni. Z tymianku można łatwo uzyskać napar, który może przynieść ulgę w przypadku suchego kaszlu, pojawiającego się na początku infekcji. Podbiału najlepiej nie stosować samodzielnie, ponieważ czas stosowania tego zioła powinien być ograniczony – warto o tym pamiętać kupując tabletki z wyciągiem z tej rośliny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ