Znaczenie elektrolitów dla zdrowia

0
992
Znaczenie elektrolitów dla zdrowia

Elektrolity pełnią istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednocześnie wcale nietrudno o zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jaką funkcję pełnią najważniejsze elektrolity i jak można uzupełnić ich niedobór? Czy skutecznym środkiem będzie Litorsal? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Elektrownia zdrowia

Elektrolity to tak naprawdę wodne roztwory jonów między innymi sodu, potasu, wapnia czy magnezu. Sód jest podstawowym elektrolitem odpowiedzialnym za dystrybucję wody w organizmie. Wspomaga regulację pracy nerwów, a także utrzymuje prawidłową kurczliwość mięśni. Również potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, a także w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Wapń przyczynia się między innymi do budowy mocnych kości i zębów. Magnez jest kluczowym minerałem, który reguluje wiele ważnych funkcji, takich jak skurcze mięśni, rytm serca i funkcje nerwowe. Jak widać elektrolity pełnią szereg ważnych funkcji, a brak równowagi elektrolitowej w organizmie może powodować zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej

Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, w tym codzienne spożycie odpowiedniej ilości wody, to wszystko wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym na równowagę elektrolitową. Czasami jednak, pomimo zdrowego stylu życia, jesteśmy narażeni na sytuację, które mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Utracie elektrolitów sprzyjają stany chorobowe, np. biegunka, gorączka czy wymioty, a także przyjmowanie niektórych leków. Również zdrowe nawyki – jak na przykład wysiłek fizyczny, mogą powodować niedobory elektrolitów, które tracimy wraz z potem. W takich sytuacjach idealnie sprawdzą się suplementy diety w postaci musujących tabletek, jak choćby Litorsal o smaku cytrynowo-miętowym.

Jak uzupełniać elektrolity?

Niedobory elektrolitów mogą skutkować odwodnieniem organizmu. Dlatego tak ważne jest dostarczanie ich organizmowi w odpowiednich ilościach, poprzez odpowiednią podaż płynów oraz zdrową dietę. Skuteczne mogą okazać się suplementy diety -np. wspomniany Litorsal – które ponadto urozmaicą smak wody. Podczas upałów zwłaszcza osoby starsze, które nie zawsze pamiętają o odpowiedniej podaży płynów, narażone są na zaburzenia gospodarki wodno-elektolitowej. Należy więc pamiętać, aby w gorące dni oraz po wzmożonym wysiłku fizycznym i związaną z tym utratą wody, na bieżąco uzupełniać poziom elektrolitów. Niektóre z suplementów zawierają w swoim składzie inne cenne składniki. Litorsal wzbogacony jest między innymi o witaminę C.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ