Rekonwalescencja po operacji plastycznej

0
3850
Rekonwalescencja po operacji plastycznej

Rekonwalescencja to często element, którego najbardziej obawiamy się przed podjęciem decyzji o operacyjnym wprowadzeniu zmian w naszym wyglądzie. Największe obawy mają zwykle osoby, które poddają się operacji plastycznej twarzy, z oczywistych względów. My skoncentrujemy się na rekonwalescencji po rhinoplastyce, czyli chirurgicznej korekcji nosa. Czy strach przed operacją i rekonwalescencją jest uzasadniony?

Tuż po operacji

Korekcja nosa, jak każda operacja tego wymiaru, odbywa się w znieczuleniu ogólnym. U niektórych pacjentów bezpośrednio po wybudzeniu z narkozy mogą wystąpić mdłości, które jednak szybko mijają. Pierwsza noc po zabiegu musi być spędzona w klinice pod ścisłą opieką personelu. Nos zostanie unieruchomiony w gipsowym opatrunku, który zakłada się na okres 7-14 dni – inną metodą jest stosowanie specjalnych nakładek na nos. To chirurg decyduje, której metody należy użyć i na jak długo nos powinien być unieruchomiony. Po tym okresie gips zostaje usunięty, jednak zalecane jest, by zakładać go na noc jeszcze przez miesiąc. Opatrunki na nosie pacjenta zmieniane są dopiero od 3 doby po przeprowadzeniu operacji – wtedy też usuwa się z nosa setony, czego pacjenci najczęściej boją się najbardziej. Jest to oczywiście nieprzyjemne uczucie, ale nie należy przejmować się histerycznymi opowieściami, które możemy znaleźć na forach internetowych. Całkowicie bezbolesne jest natomiast usuwanie szwów (po około 7-9 dniach), choć najczęściej używa się szwów rozpuszczalnych, które nie wymagają usunięcia.

Obrzęk i ból po operacji

Obrzęk nosa pojawia się tylko w pierwszych dniach po zabiegu i znika w sposób naturalny. Możemy odczuwać to zwłaszcza w okolicach powiek oraz w chwili, gdy pochylamy się do przodu. Po kilku tygodniach po obrzęku nie ma już żadnego śladu. Pacjent może mieć również wrażenie zatkanego nosa i powinien powstrzymać się od prób jego wydmuchiwania przez pierwszy tydzień od operacji. Ból po operacji może być niwelowany specjalnymi masażami uciskowymi, które pacjent może wykonywać samodzielnie, mniej więcej trzy razy dziennie. Lekarz indywidualnie poinstruuje nas, jak go wykonywać, ponieważ zależy to od metody operacji nosa – dowiadujemy się w klinice Chęciński z Warszawy. Rekonwalescencja po operacji nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest jedno bardzo istotne pocieszenie – średnio po dwóch tygodniach od operacji nosa możemy pokazywać się i absolutnie nie wstydzić za swój wygląd.

Powrót do pracy i życia codziennego

Do życia codziennego – prowadzenia domu, wychodzenia do pracy – możemy powrócić spokojnie po 14 dniach, o ile oczywiście nie wykonujemy ciężkiej pracy fizycznej lub takiej, w której czasie moglibyśmy doznać urazu nosa. Powinniśmy także unikać sportów, które mogą grozić urazem twarzy. Czas powrotu do uprawiania sportów to kwestia indywidualna zależy od naszego samopoczucia, przebiegu procesu rekonwalescencji po operacji i nastawienia. To, czego bezwzględnie powinniśmy unikać przez trzy miesiące, to opalanie się, zarówno na słońcu, jak i w solarium. Należy także wiedzieć, że zoperowany nos będzie bardziej podatny na odmrożenia.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWpływ jakości wody na stan skóry
Następny artykułNaturalne kosmetyki

Interesuje się tematyką beauty i modą. Odkąd pamiętam chciałam zostać kosmetyczką, dlatego też wybrałam się na zaoczną kosmetologię na Łódzki Uniwersytet Medyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ