Nie umiesz samodzielnie rozliczyć Pitu-11? Zobacz, co możesz z tym zrobić

0
2330

Papierkologia, księgowość i skale podatkowe – te tematy są często bardzo odległe wielu ludziom. Kto i jaki rodzaj Pit-u powinien wypełnić? Czy konieczne jest również złożenie załącznika? Na wieść o zbliżającym się nieubłaganie terminie złożenia deklaracji podatkowej zaczynamy dostawać gęsiej skórki. Niepotrzebnie. Obecnie na rynku istnieje cały szereg rozwiązań, które ułatwią nam rozliczenie Pitu-11, a z których opłaca się korzystać. Zobaczcie, jakie macie możliwości w tym zakresie.

Jak rozliczyć Pit-11?

Osoby, które mają problem z rozliczeniem deklaracji podatkowej PIT 2017, mogą skorzystać z funkcjonalnego urządzenia, czyli programu online, za pośrednictwem którego będą mogły wypełnić niezbędny dokument. Jednym z takich rozwiązań jest program dostępny na stronie https://www.pitax.pl/pit-11/. Jego zaletą jest szereg podpowiedzi, które sprawiają, że w pośpiechu i zdenerwowaniu nie pominiemy żadnego pola. Nie będziemy też zastanawiać się, w jaki sposób uzupełnić dany wiersz, bowiem program nam to w dużym stopniu wskaże i rozwieje wszelkie wątpliwości. Często dokona też niezbędnych obliczeń, z którymi mamy problem.

Rozliczenie PIT 37. Kogo ono dotyczy?

Będąc w temacie Pit-ów 2017, nie sposób pominąć formularza Pit-37. Ten rodzaj dokumentu jest najpopularniejszą deklaracją w Polsce, która dotyczy osób rozliczających się za pracę etatową, pracę na umowę o dzieło lub pracę na umowę-zlecenie. Te, najbardziej typowe, źródła przychodów są rozliczane właśnie przez PIT-37. Do złożenia deklaracji podatkowej niezbędne jest otrzymanie od pracodawcy Pitu-11. Łatwy program do rozliczania tego dokumentu można znaleźć m.in. na stronie https://www.pitax.pl/pit-37/.

Żeby wypełnić Pit-y 2017, można również ściągnąć ze strony Ministerstwa Finansów standardowy formularz interaktywny i zainstalować do niego wtyczkę Adobe, za pośrednictwem której prześlemy wypełnioną deklarację do właściwego urzędu skarbowego, jednak w takim przypadku musimy wiedzieć co i gdzie wpisać (pit 37 online). Gotowe programy same podpowiadają, jakie dane należy uzupełnić, a co za tym idzie, wypełnianie deklaracji przy ich pomocy jest znacznie prostsze.

Jakie terminy obowiązują podatników rozliczających się na podstawie Pitu-37?

Podatnicy korzystający z Pit-u 37 muszą złożyć deklarację podatkową do 30 kwietnia. Zaniechanie tego obowiązku wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Jeśli z jakichś powodów przekroczymy niezbędny termin, możemy jeszcze poratować się, składając do naczelnika danego urzędu skarbowego tzw. czynny żal. Zgodnie z obowiązującym prawem, Pit-y 2017 muszą zostać rozliczone w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia. Na konto podatnika musi w tym czasie wpłynąć zwrot (o ile taki nam się w ogóle należy). Jeśli nasz urząd skarbowy nie ma naszego numeru konta bankowego, fiskus pieniądze ze zwrotu podatku przekaże nam przekazem pocztowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ