Kłopoty ze skupieniem uwagi – jak z nimi walczyć?

0
994
Kłopoty ze skupieniem uwagi

Zapewne nie raz zdarzyły się wam problemy ze skupieniem uwagi. Przed wami zadanie do wykonania, ważny projekt czy nauka do egzaminu, a wokół tyle pokus… Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Jak zwalczyć kłopoty ze skupieniem uwagi i skoncentrować się na tym, co w danej chwili ważne? Podpowiadamy.

Sprawdzone sposoby na kłopoty ze skupieniem uwagi

Przede wszystkim warto powiedzieć sobie stanowczo, że trzeba zrobić to, co jest do zrobienia, a dopiero później będzie można poświęcić czas na inne sprawy, w tym na przyjemności. Podejdźmy do zadania racjonalnie. Jeśli będziemy rozpraszać uwagę na inne rzeczy, jego wykonanie zajmie nam o wiele więcej czasu. A przecież zależy nam, żeby je skończyć, tak byśmy mieli wolną głowę i mogli poświęcić uwagę innym kwestiom.

Jeśli mimo to nie wychodzi nam skupianie się na danym zagadnieniu, warto pomyśleć, czy przypadkiem nie wynika to z tak prozaicznej przyczyny, jak głód czy potrzeba nawodnienia organizmu. Jeśli jesteśmy głodni, nie tylko będziemy myśleli o jedzeniu zamiast o skończeniu projektu czy nauce, ale też nasz mózg nie będzie pracował na odpowiednich obrotach, ponieważ zwyczajnie będzie brakować mu energii. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnią zaś elektrolity niezbędne do pracy mózgu. Pamiętajmy, że elektrolity są konieczne do przewodzenia sygnałów nerwowych.

Dobrym sposobem na poprawę koncentracji są też ćwiczenia pomagające skupić uwagę na danej czynności. Można traktować je jako sposób na relaks, na przykład wykonując kolorowanki. Doskonale wpłynie to na umiejętność skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu i zaprocentuje w codziennym życiu, w pracy i na uczelni.

Elektrolity dla dorosłych – pomoc przy braku koncentracji

Na problemy ze skupieniem uwagi, gdy jest ona szczególnie potrzebna, doskonale zadziałają elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących rozpuszczone w wodzie. Suplement diety ma więc postać gotowego napoju, po który warto sięgnąć podczas wytężonej pracy umysłowej czy przed egzaminem. Elektrolity do picia można też przyrządzić samodzielnie, chociaż taki domowy izotonik nie będzie tak dobrze zbilansowany jak preparat z apteki. Wystarczy, że w dzbanku wody rozpuścimy szczyptę soli i dodamy łyżeczkę miodu – i nasz napój zawierający elektrolity jest gotowy. Można dodać do niego sok z cytryny i listek mięty do smaku. Elektrolity pomagają poprawić naszą zdolność koncentracji.

Na koncentrację – odpoczynek

Czasami problemy ze skupieniem uwagi wynikają z przemęczenia. Jeśli zbyt długo skupiamy się na jednej czynności czy zadaniu, w którymś momencie zmęczony mózg odmówi współpracy. Wtedy nie warto na siłę przymuszać się do pracy czy nauki. Zamiast tego dobrze zrobi nam spacer, a nawet krótka drzemka. Po takim odpoczynku wrócimy do naszego zadania z nowymi siłami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ