Zadbaj o to, żeby w miejscu, w którym będziesz kąpać dziecko, było gorąco, oraz by woda do kąpieli posiadała idealną temperaturę (dobra to 37ºC). Jak dziecko zmarznie podczas kąpieli, czynność ta będzie mu się kojarzyła z czymś trudnym.
Do wanienki wkładaj malucha powoli, tak żeby zetknięcie z wodą nie było dla niego szokiem. Zanim rozpoczniesz go myć, daj mu przez chwilę pomachać nóżkami w wodzie, aby się z nią oswoił.
Myj dziecko delikatnie. Za wielkie lub wielkie ruchy mogą go zaboleć czy przestraszyć. Twarzy nie myj ręką zmoczoną w wodzie ani myjką – przydatniejszy będzie wacik, zmoczony w wodzie (bez mydła, które mogło dostać się do oczu oraz podrażnić spojówki).
Myjąc główkę uważaj, by woda nie zalewała dziecku oczu oraz uszu – odmiennie innym razem maluch ostro zaprotestuje przeciwko tej pracy. Włoski najlepiej spłukiwać wodą z kubeczka, do tego celu nadaje się również mała, zabawkowa konewka. Gdy nie masz zdolności w myciu głowy dziecka, warto zainwestować w profesjonalną, plastikową nakładkę na głowę. Nakładka ma rondo, po jakim spływa nadmiar wody. Główkę myj płynem lub szamponem, zdecydowanie z grupy dziecięcej, który nie szczypie w oczy.
Odbywając kąpiel noworodka namydlonego malca trzymaj pewnie, aby nie wyślizgnął ci się z rąk. Gdy niechcący go upuścisz, maluch może uderzyć główką o wanienkę, lub nawet się podtopić – i na pewno zacznie rozpaczliwie płakać oraz zniechęci się do kąpieli. Najlepiej położyć dziecko na profesjonalnym leżaczku kąpielowym. Gdy nie jesteś takiego aparatu, podłóż mu pod pupę złożoną tetrową pieluszkę lub mały ręczniczek, dzięki jakiemu nóżki dziecka nie będą ślizgać się po dnie wanienki, a tobie łatwo będzie je utrzymać.
Postaraj się, żeby kąpiel składała się dziecku z dobrą zabawą. Myjąc maluszka, możesz mu śpiewać lub czule do niego mówić. Do wanienki warto również włożyć dwie, trzy zabawki kąpielowe, chociażby gdy dziecko jest jeszcze za małe, żeby potrafiło się samo nimi myć. Biorąc malca z wody, obróć go lekko na bok, żeby widział, co się z nim dzieje – będzie wówczas spokojniejszy. Maluchy wyjmowane z wanny w pracy na wznak powszechnie zaczynają płakać, ponieważ widzą tylko sufit a nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Po kąpieli otul dziecko dużym, miękkim ręcznikiem oraz osusz dobrze całe ciało, delikatnie poklepując skórę (absolutnie jej nie trzyj!), a następnie nasmaruj kosmetykiem nawilżającym. Podczas tychże pracy przytulaj dziecko oraz chwilę się z nim pobaw.
Kąpiel noworodka
Jak kąpać noworodka?
Do kąpieli noworodka potrzebne będą:
•Wanienka
•Ręcznik, np. z kapturkiem
•Termometr kąpielowy do sprawdzenia temperatury wody
•Własne klucze do kąpieli, np. NINIO BIOlife™
•Waciki, gaziki do czyszczenia oczu
Dziecko należy wkładać do wanienki powoli stopniowo wprowadzając w wodzie nóżki oraz pośladki po tułów. Istotny jest dobrzy uchwyt pod pośladkami jedną ręką, a pod plecami – drugą. Po zanurzeniu w wodzie wyjmujemy dłoń spod pośladków dziecka, cały czas mając je pod pleckami oraz pachą. Główka dziecka winna wybierać się na przedramieniu kąpiącego, a w taki sposób, aby nie była zupełnie przygięta do klatki piersiowej. Ręką myjemy ciało noworodka, zwracając specjalną uwagę na pachwiny, paszki oraz fałdki na szyi. Należy pamiętać o umyciu skóry za uszami, gdzie składa się dużo brudu. Myjemy zawsze od najlepszych partii ciała do najbrudniejszych.