Hiperkeratozy stóp

0
2250
Hiperkeratozy stóp

Hiperkeratoza jest to proces w którym pojawia się nadmierne rogowacenie naskórka.
Nadmierne rogowacenie związane jest z naturalną reakcją ochronną organizmu. Pojawia się w miejscach najbardziej obciążonych, w wyniku tarcia i ucisku. Najczęściej spotyka się te zmiany na stopach. Najpopularniejsze z hiperkeratoz, które na pewno nie raz każde z nas miało to nagniotek (nazwa potoczna odcisk), modzel, czy pękające pięty.

Odcisk to miejsce nadmiernego rogowacenia, jego powierzchnia jest bardziej ograniczona. Jego barwa jest żółta. Zazwyczaj nagniotek ma czop rogowy, czyli trzpień który sięga głębszych warstw skóry. Czasami odciski potrafią być bardzo głębokie, dlatego też niosą ze sobą ból ponieważ drażnią zakończenia nerwowe. Czynnikami wywołującymi odciski są nieprawidłowe obuwie, buty na obcasie, nadmierny ucisk i tarcie. Większość z nas nie potrafi sobie samemu poradzić z tym problemem, tak by prędko nie wrócił. W takim przypadku zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest oddać się w ręce specjalisty.

Modzel różni się od odcisku tym, że nie ma czopu rogowego. Dodatkowo ma większą powierzchnie, bardziej owalną. Zazwyczaj pojawia się pod głowami kości śródstopia lub na krawędzi pięt. Podobnie jak odcisk może powodować ból podczas chodzenia. Najczęściej jest przyczyną płaskostopia, nieprawidłowym ustawieniem kości śródstopia lub otyłością.

Ostatnią opisaną przeze mnie hiperkeratozą są pękające pięty. Jak do tego dochodzi? Skóra twardnieje w miejscach, które są narażone na ucisk. Skóra staje się twarda, traci elastyczność i łatwo może pękać. Pęknięcia mogą być suche lub mokre. W fazie początkowej występują szczeliny, które z czasem mogą się pogłębiać i zmieniać się w sączące rany. Takie rany są miejscem narażonym na zakażenie. Pęknięcia suche zwykle wywołane są przez zaburzenia wydzielania łoju, zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, niedobory witaminowe. W przypadku pęknięć mokrych, przyczyną może być nadpotliwość stóp lub zbyt długie moczenie ich w wodzie.

Jak zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu stóp?

Aby uniknąć problemu musimy zastosować się do pewnych zasad. Należy unikać butów na wysokim obcasie, lepiej zainwestować w obuwie wygodne z grubszą, gumową podeszwą która będzie amortyzować wstrząsy. Dbać o właściwe nawilżenie skóry. Bardzo pomocne mogą być specjalne wkładki ortopedyczne wykonane u fizjoterapeuty. Można stosować specjalne odciążenia gotowe, dostępne w aptece.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ