Dyskopatia – czym się objawia i jak ją leczyć?

0
1096
Dyskopatia

Dyskopatia to zespół objawów będących wynikiem zwyrodnienia dysków międzykręgowych. Jak się objawia? Czy można ją leczyć i w jaki sposób? Dowiedz się więcej na temat dolegliwości, która jest jedną z najczęściej diagnozowanych, jeśli chodzi o schorzenia kręgosłupa.

Dyskopatia – specyfika choroby

Dyskopatia jest to schorzenie krążka międzykręgowego, polegające na uwypukleniu jego jądra. Dolegliwość stanowi jeden z pierwszych etapów rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i zwykle rozpoczyna się od bólu pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ale niekiedy ból pojawia się też w innych partiach ciała – promieniuje do bioder, kolan czy stóp.

Dyskopatia to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa. Pod pojęciem tym kryje się zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskami, które odpowiadają za izolację trzonów kręgów. Są one zbudowane z jądra miażdżystego, które otacza pierścień skonstruowany z włókien kolagenowych i tym samym zapewnia to większą odporność na wstrząsy oraz czyni kręgosłup bardziej elastycznym.

Skąd zatem problem? Otóż wraz ze starzeniem się organizmu oraz różnego rodzaju przeciążeniami, jakim poddawany jest nasz kręgosłup, krążki ulegają stopniowemu włóknieniu i deformacji, jednocześnie tracąc swą wytrzymałość i elastyczność. Kiedy się przemieszczają, wówczas jądro miażdżyste może uciskać na struktury kanału kręgowego i je znacząco podrażniać, co prowadzi do nieprzyjemnego, silnego i promieniującego bólu.

Dyskopatia – przyczyny i zapobieganie

Dyskopatię można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać. W dużej mierze ma ona swoje źródło w braku dbałości o kręgosłup oraz poddawaniu go nadmiernym przeciążeniom. Często więc problem towarzyszy osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną, sportowcom oraz tym, którzy prowadzą niehigieniczny styl życia (tzn. siedzący tryb, znikoma aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała, otyłość). Dobrym sposobem na zapobieganie problemom dyskopatii jest nauczenie się prawidłowych wzorców ruchowych – np. podczas treningów funkcjonalnych pod okiem trenera.

Leczenie dyskopatii

Znaczna część osób, które borykają się z tą dolegliwością, zastanawiają się, jak powinno przebiegać najlepsze leczenie dyskopatii i poszukuje dobrych specjalistów. Niemniej musimy wiedzieć, że zwykle stosuje się leczenie zachowawcze. Ortopeda po postawieniu diagnozy, dobiera środki mające na celu eliminację dolegliwości bólowych – najczęściej te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a niekiedy także leki miorelaksacyjne, które zmniejszą napięcie mięśni przykręgosłupowe. Zalecana jest również rehabilitacja ruchowa pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Celem jest wzmocnienie mięśni pleców oraz poprawa wytrzymałości. W bardzo poważnych przypadkach koniecznością może być leczenie dyskopatii operacyjnie – polegające na całkowitym usunięciu krążka międzykręgowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-dyskopatii/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ