Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób, które stają się fanami świadomej pielęgnacji. Szczególną popularnością cieszą się naturalne kosmetyki, jak wody kwiatowe. Hydrolaty służą do odświeżania twarzy, ale nie tylko.
Sam hydrolat to jeden z dwóch produktów finalnych destylacji roślin parą. Drugim produktem jest olejek eteryczny. Można więc powiedzieć, że hydrolat to po prostu produkt uboczny procesu wytwarzania olejku. Płyn ten zawiera szereg substancji roślinnych oraz poniżej jednego procenta olejków eterycznych.
Czym są hydrolaty?
Konsystencja kwiatowa jest najczęściej klarownym, bezbarwnym płynem. Posiada bardzo delikatny zapach. Niektóre wody kwiatowe mogą mieć kolor i niewielki osad. Nie należy się tym przejmować – tego rodzaju produkty są jak najbardziej w porządku.
Naturalne pH hydrolatów jest zbliżone do naturalnego dla naszej skóry. To dlatego wody te poleca się stosować jako alternatywę dla toników w codziennej pielęgnacji.
Do czego wykorzystać kosmetyk?
Mgiełkę kwiatową można wykorzystać do codziennej pielęgnacji. Skutecznie nawilża, matuje, odświeża, zwęża pory. Może także mieć działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Wiele zależy od tego, a jakiej rośliny jest zrobiony hydrolat.
Skład mgiełek kwiatowych
Bardzo ważne, by zwracać uwagę na składy. Prawdziwe wody kwiatowe nie zawierają żadnych syntetycznych dodatków, alkoholu czy kompozycji zapachowych. Łagodne konserwanty nie powinny być dla nas odstraszające. Produkty nie zakonserwowane będą mieć bardzo krótki termin ważności. Należy je przechowywać w lodówce. Z kolei bezpieczne i przyjazne dla skóry konserwanty przedłużają ich termin przydatności.
Do czego służy hydrolat?
Jak zostało wspomniane na początku, wody te można z powodzeniem wykorzystać do tonizowania skóry twarzy, ale nie tylko. Zastosowanie jest niezwykle szerokie. Hydrolaty można także stosować jako:
- półprodukt do robienia maseczek,
- odświeżającą mgiełkę do twarzy,
- środek do łagodzenia podrażnień,
- wcierkę do skóry głowy,
- nawilżający podkład przed olejowaniem włosów.
Najpopularniejsze produkty
Wodę kwiatową możemy kupić z różnych roślin. W zależności od tego, co stanowi bazę, możemy liczyć na inne właściwości. Do najbardziej popularnych hydrolatów należy hydrolat różany. Skutecznie łagodzi podrażnienia, nawilża, wzmacnia naczynia krwionośne, działa antyseptycznie, ściągająco, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przyspiesza gojenie oraz łagodzi obrzęki.
Do popularnych produktów należy także hydrolat oczarowy, zwany inaczej hamamelisowym. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, zwęża pory, ogranicza wydzielanie sebum, a dodatkowo ma działanie antyoksydacyjne.
Działanie łagodzące
Bardzo dobrym hydrolatem o działaniu łagodzącym jest hydrolat lawendowy. Dodatkowo uspokaja, regeneruje, reguluje wydzielanie sebum, wspiera regenerację naskórka. Plusem jest także działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Alternatywą może być hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Woda ta działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, ściągająco, a dodatkowo zmniejsza zaczerwienienie, rozświetla, przeciwdziała starzeniu, a także hamuje rozpad kolagenu.
Dobroczynne działanie werbeny
Hydrolat z werbeny można stosować w pielęgnacji skóry normalnej, mieszanej oraz tłustej. Wykazuje działanie relaksujące i uspokajające. Szczególnie przydaje się w przypadku wzmożonego wysiłku psychicznego.
Hydrolat z aloesu
Z kolei hydrolat z aloesu otrzymywany jest w procesie destylacji wysokiej jakości liści aloesu. Dzięki temu woda kwiatowa jest bogata w witaminy oraz mikroelementy. Ma działanie nawilżające, kojące, chroni oraz regeneruje naskórek, pobudza produkcję kolagenu. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a także zapobiega jej wczesnemu starzeniu się.
Jak dobierać hydrolaty?
Hydrolat wybieramy w zależności od typu cery oraz jej stanu. Do najbardziej znanych zaliczamy wodę różaną, którą pozyskuje się z płatków róży Rosa damascena. Będzie idealnym rozwiązaniem na problemy z przesuszoną skórą. Można ją stosować zamiast toniku do spryskiwania twarzy lub nasączyć nią waciki, położyć na powiekach na kilka minut, by zniwelować cienie pod oczami.
Trzeba pamiętać, że hydrolatów zakonserwowanych nie musimy trzymać w lodówce, jednak ich termin ważności wynosi przeważnie od 3 do 8 miesięcy. Aby mieć pewność, że z wodą nic się nie stanie, wybieramy produkty w buteleczkach z ciemnego szkła. Unikamy także ich ekspozycji na słońce.
Czy jest to produkt jest dla każdego?
Wodę można stosować do każdego typu cery w każdym wieku, jednak niektóre z nich są polecane szczególnie do cery tłustej lub suchej czy dojrzałej. Osoby ze skłonnością do alergii powinny najpierw przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni skóry.
Trzeba także pamiętać, żeby kupować hydrolat wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Wiele zależy od odmiany rośliny oraz produkcji wód. Najlepiej wybierać te w ciemnych buteleczkach z dodatkiem bezpiecznego konserwantu.
Jak stosować dobroczynny kosmetyk?
Hydrolat ma subtelniejszy zapach niż olejki eteryczne. Najlepiej na początku kupić małe opakowanie hydrolatu, aby sprawdzić, czy zapach nam odpowiada. Jeśli planujemy stosować hydrolaty zamiast toniku, rano i wieczorem spryskujemy nim twarz, szyję oraz dekolt. Odczekujemy kilka minut, aż skóra wchłonie mgiełkę, a następnie nadmiar ścieramy płatkami kosmetycznymi. Osobom z alergiczną cerą poleca się rozcieńczanie hydrolatów z wodą w stosunku 1:1.
Jak widać, hydrolat ma naprawdę zbawienne działanie. Do wyboru są najróżniejsze rodzaje hydrolatów, które mogą poszczycić się różnymi właściwościami. To dlatego każdy odnajdzie ten odpowiedni dla siebie.