Znana bardziej pod nazwą program “Fit for Life”, dieta Diamondów – jak nazwa wskazuje została stworzona przez Harveya i Marilyn Diamondów. Bazuje ona głównie na trzech zasadach:
•należy spożywać warzywa i owoce zawierające duże ilości wody,
•należy odpowiednio łączyć produkty spożywcze, przykładowo – nie dozwolone jest spożycie w jednym posiłku węglowodanów złożonych i białka
•należy “właściwie” spożywać owoce.
Nie bez powodu nazywana jest dietą niełączenia. Żywność powinna być spożywana w takich kombinacjach, by w żaden sposób nie utrudniały oraz nie spowalniały one procesów trawienia i były zgodne z tzw. chemią trawienia.
Dlaczego nie powinno się łączyć węglowodanów złożonych z białkiem?
A no dlatego, że żołądek człowieka nie jest w stanie prawidłowo strawić oby tych związków jednocześnie. W przeciwnym wypadku spożyte jedzenie pozostanie w żołądku dłużej niż powinno i będzie powodować rozmaite, nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (m.in. gazy, wzdęcia). Dlatego też, w celu optymalnego trawienia, białko i skrobia powinny być łączone wyłącznie z warzywami.Woda jest niezbędna dla prawidłowego przebiegającego procesu oczyszczania organizmu. Tym samym, równie duży nacisk kładziony jest spożycie warzyw i owoców bogatych w duże ilości wody. Ponadto, w przeciwieństwie do wody wypijanej, ta spożywana w owocach i warzywach doskonale transportuje składniki odżywcze zawarte w tych produktach do komórek naszego organizmu, a następnie czyści jelita.
O co chodzi z tym “właściwych” spożyciem owoców?
Owoce zawsze powinny być świeże i soczyste. W dodatku, mogą być spożywane wyłącznie na pusty żołądek i z odpowiednim odstępem czasowym od następnego posiłku. Dzięki temu, że strawienie owoców jest niezwykle energooszczędne i całkiem szybkie, ich spożycie powinno mieć na celu usprawnienie detoksykacji organizmu, a szczególnie jelit.
Liczenie kalorii
W diecie Diamondów nie ma potrzeby liczenia kalorii. Generalną zasadą jest to, że około 60% dostarczanej energii powinno pochodzić z węglowodanów, 30% z białka a pozostałe 10% z tłuszczów.
Zalety diety
Największą zaletą diety jest to, że jest bogata w błonnik pokarmowy, który oczyszcza jelita i wspomaga ich pracę. Plusem jest również duża podaż owoców i warzyw, które są źródłem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów.
Wady diety
Duża ilość błonnika w diecie może mieć także efekt negatywny. Powoduje on bowiem pogorszenie wchłaniania witamin i niektórych składników mineralnych z przewodu pokarmowego. Niewątpliwie największe trudności z przestrzeganiem zasad diety będą miały osoby będące miłośnikami mięs i ich przetworów oraz nabiału. Brak tych produktów w jadłospisie może doprowadzić do niedoborów wapnia i żelaza. Należy również zauważyć, iż niski poziom tłuszczu może prowadzić do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E. Późne śniadania i mała ilość posiłków to największe wady tej diety. Podczas diety odchudzającej należy jeść co najmniej 5 posiłków dziennie, a śniadanie powinno być zjedzone tuż po wstaniu z łóżka. W przeciwnym razie dochodzi do spowolnienia metabolizmu.