Czy warto zacząć ćwiczyć CrossFit?

0
2312
Czy warto zacząć ćwiczyć CrossFit?

CrossFit to trening, który jednocześnie ma być na tyle prosty, by ćwiczenia mogły być wykonane przez wszystkie osoby obecne na sali treningowej, a z drugiej strony na tyle intensywny, by angażować wszystkie grupy mięśni. Dobrze dopasowany CrossFit to odpowiednie ćwiczenia dla osoby podnoszącej ciężary, a także dla biegacza. Na co warto się przygotować idąc na trening?

Ćwiczenia z akcesoriami treningowymi

Plan treningu musi być w tym przypadku ułożony przez profesjonalistę. Musi on określić, czy wszystkie osoby na sali są w stanie wykonać ćwiczenia. Zajęcia trwają zazwyczaj godzinę – obejmują rozgrzewkę, właściwy trening oraz ćwiczenia rozciągające. W trakcie aktywności fizycznej mogą być używane różne artukuły sportowe, zazwyczaj jednak nie są to standardowe urządzenia dostępne na siłowniach. CrossFit uznaje proste akcesoria, takie jak piłki lekarskie czy skakanki.

Czas treningu

Każdy trening obejmuje różne zestawy ćwiczeń, by możliwe było wyćwiczenie różnych grup mięśni, a także zerwanie z rutyną. Początkowo ćwiczenia najlepiej jest wykonywać w grupie, pod okiem profesjonalisty, by nauczyć się je prawidłowo wykonywać, ponieważ od tego głównie zależy ich efektywność. Jeśli ćwiczenia w grupie są dla kogoś problemem, może on potem wykonywać je w domu, choć według niektórych to właśnie element rywalizacji pomaga osiągać coraz lepsze wyniki. CrossFit zakłada wykonywanie ćwiczeń na czas, a prowadzący zajęcia stopniowo zwiększa poziom trudności tak, by każdy mógł im sprostać, a jednocześnie osiągnąć lepszy wynik. Bez względu na to, czy ćwiczy się na sali, czy też w domu, warto pamiętać, że przetrenowanie się wcale nie przyśpiesza osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Kto może zdecydować się na CrossFit?

Taki sposób treningu, jaki proponuje CrossFit jest często wykorzystywany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Warto mieć to na uwadze i wybrać grupę odpowiednią do stopnia swojego zaawansowania. Ćwiczenia mogą być dopasowane również do dyscypliny, którą uprawia się poza zajęciami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ