Czy opalanie jest zdrowe – dlaczego potrzebujemy słońca

0
1685

Lub Ty również zaliczasz się go grona osób, które kochają wylegiwać się w słońcu? A może sądzisz, iż opalona skóra podnosi Twoją atrakcyjność? Nie tylko tak uważasz… Natomiast z pewnością zdarza Ci się również pamiętać o negatywnych skutkach zażywania kąpieli słonecznych, co może efektywnie popsuć radość czerpaną z pięknej pogody. Co zatem powinnaś wykonać? Lub lepiej w pełni korzystać ze słonecznych dni, lub może lepiej nałożyć na skórę bloker oraz mieć się od słońca z daleka? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się o wadach oraz zaletach kąpieli słonecznych.

Parę słów o promieniowaniu UV

Słońce to centralna gwiazda Układu Słonecznego oddalona od naszej planety o miliony lat świetlnych. Bez wątpienia Słonce to lekki oraz jednocześnie podstawowy dostawca promieniowania UV. Do powierzchni Ziemi dobiega przede wszystkim promieniowanie UVA, zwłaszcza UVA-1 oraz UVA-2. I w małym stopniu wpływa na nas promieniowanie UVB, a w najmniej otrzymujemy promieniowania UV, które wcześniej było zupełnie zabierane przez warstwę ozonową w atmosferze. Na co dzień jesteśmy do czynienia również ze sztucznymi źródłami promieni UV oraz zakwalifikować do nich możemy lampy rtęciowe ksenonowe, metalohalogenkowe i świetlówki. Stosowane są w niezwykle innych celach, dobrze się sprawdzają przy dezynfekcji, w sieciach na owady a w solariach.

czy opalanie jest zdrowe

Czy opalanie jest szkodliwe?

O szkodliwym wpływie promieni UV z pewnością słyszał każdy, zatem na samą dbaj o opalaniu od razu w głowie wydają się skojarzenia połączone z biegiem fotostarzenia skóry i możliwością wzrostu czerniaka złośliwego, czy również różnego nowotworu. Osoby przesadzające z dawkowaniem światła są narażone i na różne kłopoty zdrowotne. Przede wszystkim promienie UV wywierają negatywny nacisk na oczy – drażnią spojówki oraz rogówki oka, a również potrafią dać się do wzrostu zaćmy. W dużym stopniu osłabiają wytrzymałość immunologiczną, sprawiają, iż uwalniane są wolne rodniki, mediatory zapalne i histaminy.

Słońce a zdrowie – jakie korzyści dają kąpiele słoneczne?

Owszem, opalanie nosi ze sobą mnóstwo negatywnych efektów, jednak wtedy nie znaczy, iż zupełnie musimy rezygnować z ekspozycji na słońcu. Wręcz odwrotnie, każdy z nas winien mieć z pięknej pogody, pod warunkiem, iż będziemy pisać to rozważnie. Dobroczynny nacisk promieni UV odbija się również na zdrowia psychicznym, jak również fizycznym. U osób, które unikają bycia na słońcu, częściej może nastąpić osteoporoza, jak i uciski mięśni oraz stawów. Co więcej, wchodzą do grupy osób dużego ryzyka u których potrafią rozwinąć się nowotwory organów wewnętrznych. Tak naprawdę dzięki słońcu można sobie usprawnić nastrój, rozgrzać się oraz wzmocnić skórę przed kolejnymi kąpielami słonecznymi. Za największą zaletę bycia na słońcu składa się natomiast produkcję witaminy D3, która w niewielkich dawkach dostępna jest w jedzeniu, a dzięki promieniom słonecznym organizm że ją w bezpośredni sposób syntezować. Funkcja witaminy D w organizmie jest znacząca, przede wszystkim umożliwia metabolizm wapnia, co skutkuje wzmocnieniem tkanki kostnej. Umożliwia również wzrost komórek w wielu narządach oraz tkankach i zabezpiecza przed postępem pewnych nowotworów, w szczególności przed rakiem jelita grubego oraz sutka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ