Czy farby do włosów są bezpieczne?

0
2474
Czy farby do włosów są bezpieczne?

Farba do włosów dla jednych jest tylko zwykłym preparatem do koloryzacji, który stosują, chcąc zmienić kolor lub odcień kosmyków albo po prostu zatuszować siwiznę. Inni artykuł ten uważają za niezwykle szkodliwy środek chemiczny, który niszczy włosy i ma zły wpływ na ogólne zdrowie człowieka. Gdzie leży więc prawda? Czy farba do włosów jest bezpieczna dla zdrowia i czy można ją stosować bez obaw dla kondycji włosów?

Skoro na półkach sklepowych leżą tysiące farb, to w zasadzie nie powinny pojawiać się takie pytania. Jednak nie ma co ukrywać, że farba do włosów to na ogół kompozycja związków chemicznych. Samo słowo „chemia” rozbudza wyobraźnię wielu osób. Ale po kolei. Składniki chemiczne znajdują się w wielu produktach: kosmetycznych, spożywczych i tekstylnych. Poziom naszego życia w dużej mierze uzależniony jest od rozwoju przemysłu chemicznego i gdyby nie to, nie wiadomo jak wyglądałaby codzienność. Wróćmy jednak do koloryzacji włosów. Czy farba do włosów jest bezpieczna?

Co musi zawierać farba do włosów?

Aby farba do włosów mogła służyć do trwałej ich koloryzacji, musi posiadać w swoim składzie substancję, która będzie umiała przetransportować barwinki do wnętrza włosa. Nie da się tego zrobić bez naruszenia struktury włosa. Przez lata używano do tego celu amoniaku. Ten nieorganiczny związek azotu i wodoru nie jest lubiany przez użytkowników, ponieważ to substancja agresywna, która może wywoływać podrażnienia i alergie, a jej zapach potrafi dotkliwie drażnić drogi oddechowe.

Producenci postanowili zastąpić amoniak czymś innym i dziś najczęściej stosują monoetyloaminę. Na rynku pojawiła się więc farba do włosów bez amoniaku. Jednak monoetyloamina także jest związkiem chemicznym, który ingeruje w strukturę włosa. Co prawda, zwykle nie bywa przyczyną podrażnień, nie wydziela drażniącego zapachu, ale ma inną cechę, która sprawia, że może być niebezpieczna.

Rzecz w tym, że obie substancje – amoniak i monoetyloamina – przyczyniają się do degradacji struktur włosa, ale amoniak ulatnia się z powierzchni włosów w ciągu 30-40 minut i przestaje na nie działać destrukcyjnie. Monoetyloamina musi zostać dokładnie spłukana z włosów w określonym czasie. Jeśli pozostanie na nich dłużej, włosy zostaną bardzo poważnie uszkodzone. Jak zatem farbować włosy, aby nie narazić ich na niebezpieczeństwo?

100 procent bezpieczeństwa dla włosów

Aby trwała koloryzacja była bezpieczna dla włosów, wystarczy przestrzegać zaleceń producenta, które zawsze podane są na opakowaniu albo w załączonej instrukcji. Najważniejszy jest czas pozostawania preparatu na włosach, którego nie wolno przekraczać. Dokładne usunięcie go z kosmyków oraz zastosowanie dobrych odżywek i maseczek nawilżających sprawi, że włosy będą w doskonałej kondycji.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, producenci coraz częściej uzupełniają składy farb o substancje nawilżające i odżywcze. Produkty Garnier zawierają specjalnie opracowane w tym celu kompleksy olejków naturalnych, pochodzących z awokado, oliwek oraz kwiatów słonecznika i kamelii, które pielęgnują włosy już od pierwszego momentu aplikacji farby. Efekty koloryzacji są zatem zaskakujące, bo oprócz pięknej barwy, włosy zyskują miękkość, gładkość i przepiękny połysk.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ