Bieganie – początek

0
2695
Bieganie - początek

Bieganie to jedna z najczęściej wybieranych aktywności fizycznych. To jednak nie oznacza, że do tego typu treningów można przystąpić bez przygotowania. O czym warto pamiętać decydując się na codzienne bieganie?

Rozpoczynanie biegania – dobre buty

Chociaż bieganie nie wymaga zaawansowanego sprzętu, to jednak warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, które pomogą wykonywać ćwiczenia bez kontuzji. W przypadku prostej aktywności, jaką jest bieganie, niezbędnym elementem stroju są dobre sportowe buty. Takie artukuły najlepiej jest kupić w sprawdzonym sklepie sportowym. Koniecznie należy sprawdzić, czy obuwie ma dobrą amortyzację. Choć najlepiej jest biegać po miękkiej nawierzchni, to jednak wiele osób wybiera asfalt zamiast trawy czy wydeptanej ścieżki. Bieganie po twardej nawierzchni w nieodpowiednim obuwiu to nie tylko możliwość natychmiastowej kontuzji, ale również problemów ze zdrowiem w późniejszym wieku. Dlatego dobrze jest kupić odpowiednie buty.

Inne niezbędne akcesoria

Wybierając się w dalszą trasę dobrze jest przygotować sobie butelkę z wodą lub izotonikiem. Odwodnienie to jedna z możliwych konsekwencji intensywnego uprawiania sportu, dlatego warto jej zapobiegać. Oprócz wyżej wymienionych akcesoriów warto zaopatrzyć się również w odzież funkcyjną. To często tak zwane ubrania sportowe, wykonane z nowoczesnych materiałów, które umożliwiają skórze oddychanie, jednocześnie odprowadzając wodę. Zapewnia to komfort podczas biegu.

Bieganie – plan treningowy

Zaczynając bieganie nie należy nastawiać się od razu na przebiegnięcie maratonu. Najlepiej zacząć od krótkich odcinków i przemierzać je we własnym tempie. Plan treningowy pozwala na wyznaczanie sobie celów i zaznaczanie osiągnięć. Powinien zakładać między innymi zwiększenie pokonywanych odległości, a także skrócenie czasu przebiegania danego odcinka. Odległość należy jednak wydłużać stopniowo – pozwala to na naprawdę efektywny trening bez nieprzyjemności w postaci kontuzji. Do zwiększenia efektywności biegu warto użyć odpowiedniej muzyki motywacyjnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ