Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu – jak wybrać najlepszy?

0
1825

Przyszli i potencjalni pacjenci prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu często zmagają się z licznymi wątpliwościami oraz obawami. Trudno się temu dziwić: psychoterapia to bardzo trudny i skomplikowany proces, zaś w społeczeństwie rozpowszechnionych jest wiele szkodliwych mitów na ten temat. Jak wybrać placówkę, by nie żałować swojej decyzji?

Bardzo często mówi się, że zgłoszenie się po pomoc stanowi jedno z największych wyzwań na drodze do trzeźwości. Mechanizm iluzji i zaprzeczania, strach przed zmianą oraz lęk przed stygmatyzacją związaną z przyjęciem tożsamości osoby uzależnionej sprawiają, że chorzy latami nawet nie chcą słyszeć o terapii. Dla nich oddanie się w ręce specjalistów stanowi ogromny krok w nieznane. Nie mają pojęcia, czego spodziewać się po pobycie w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu – nierzadko kojarzą takie miejsca z praniem mózgu, utratą wolności i indywidualności oraz bezmyślnym powtarzaniem formułek podsuniętych przez terapeutę. Tymczasem leczenie pod okiem specjalistów to przede wszystkim ciężka praca nad samym sobą i przełamywanie wewnętrznych barier. Pacjenci nie są do niczego zmuszani, nie muszą zmieniać swoich przekonań czy wartości. Jednak jeśli zależy im na powrocie do normalnego życia, zdrowiu i abstynencji – muszą być gotowi na zmierzenie się z własnymi słabościami, trudnymi doświadczeniami i emocjami. A podjęciu tego wyzwania z pewnością sprzyja pobyt w dobrym prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu – warto więc wybrać placówkę w sposób świadomy i przemyślany. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę?

Oddziaływania terapeutyczne

Leczenie w poszczególnych placówkach może przebiegać w kompletnie różny sposób. Przed wyborem warto więc zapoznać się z programem terapeutycznym konkretnego ośrodka. Oczywiście najwyższą skutecznością odznaczają się te, które zapewniają najwięcej różnorodnych zajęć w ciągu dnia. Podstawą programu zazwyczaj są sesje terapii indywidualnej oraz grupowej, które pozwalają na przepracowanie różnych problemów w odmienny sposób. Należy zwrócić uwagę na to, co dany prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu proponuje poza nimi – to mogą być np. zajęcia rekreacyjne pozwalające na znalezienie nowego hobby, filmoterapia, arteterapia czy wykłady terapeutyczne. W przypadkach zaawansowanego stadium choroby niekiedy konieczne okazuje się przejście profesjonalnej detoksykacji pod okiem ekspertów, więc warto upewnić się, czy placówka ma taką usługę w swojej ofercie.

Kwalifikacje personelu medycznego

Na stronach internetowych prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu często można znaleźć informację na temat wykształcenia pracowników. Jeśli jej nie ma – możemy poprosić o nią osobiście. Dobra placówka, która nie ma nic do ukrycia, bez problemu podzieli się takimi wiadomościami jak ukończone kursy czy stopnie naukowe personelu. Co ciekawe, według niektórych źródeł najlepszymi terapeutami uzależnień są osoby, które same pokonały nałóg. Dzięki takim doświadczeniom lepiej rozumieją swoich pacjentów, nie mają problemu z nawiązaniem kontaktu z nimi i mogą stanowić żywe źródło inspiracji. Oprócz tego należy sprawdzić, czy ośrodek zapewnia opiekę lekarzy innych specjalizacji oraz pielęgniarzy.

Warunki w placówce

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu to nie tylko zatrudnieni w nim ludzie – to również miejsce, w którym odbywają się oddziaływania terapeutyczne. Pacjenci na pewien czas stają się mieszkańcami placówki, co oznacza, że zyskuje ona miano ich drugiego domu. Warto upewnić się więc, że jest ona wyposażona we wszystko, co może być potrzebne do komfortowego pobytu. Zanim podejmiemy decyzję, należy sprawdzić, czy budynek jest w miarę nowoczesny i estetyczny. Ile osób zamieszkuje jeden pokój? Jaki jest zakres oferowanego wyżywienia i czy istnieje możliwość dostosowania się do specjalnej diety chorego (np. zastosowania jadłospisu cukrzycowego lub wątrobowego)? Czy ośrodek posiada dodatkowe udogodnienia, np. zielony teren, bibliotekę, wspólny pokój telewizyjny czy siłownię?

Przeczytaj też: Grupy wsparcia dla alkoholików – czy warto do nich należeć?

Dla niektórych ważne jest również to, by prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu nie znajdował się daleko od miejsca zamieszkania pacjenta. To również może być istotne kryterium, jednak nie należy również wybierać placówki zbyt blisko domu – pewne oddalenie pozwala odciąć się od dotychczasowego środowiska i w pełni skupić się na sobie oraz procesie zdrowienia.

https://uzaleznienia-terapia.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ