Czy wiesz, że z nerwicą boryka się nawet 25% światowej populacji? Okazuje się, że na tego rodzaju zaburzenia o podłożu psychicznych cierpią trzy razy częściej kobiety, niż mężczyźni. Niestety, statystyki dotyczące tej choroby nie są dokładne, nerwica bardzo często jest bagatelizowana albo jej objawy mylnie interpretowane. Zdarza się, że winą za nerwicowe objawy obarcza się cechy charakteru czy temperament chorego. Tak naprawdę nerwica jest podstępnym i poważnym problemem, który należy diagnozować i czym prędzej leczyć.
Skąd bierze się nerwica?
Nie ma jednej przyczyny nerwicy. Specjaliści mówią o całym zespole czynników, które mogą ją wywoływać. Najczęściej są to czynniki biologiczne, stan układu nerwowego albo wrodzone cechy i predyspozycje, ale nerwicę może wywołać także przewlekły stres, doświadczona trauma, uraz psychiczny czy wpływ otoczenia. Zdarza się, że przyczyną nerwicy są relacje rodzinne albo warunki zawodowe.
Znalezienie przyczyny zaburzeń tego rodzaju jest priorytetem, jeśli pacjent ma otrzymać pomoc w postaci skutecznej terapii.
Jak objawia się nerwica?
Diagnostyka tego rodzaju zaburzenia o podłożu psychicznym jest możliwa tylko poprzez rozpoznanie konkretnych objawów choroby. Celem zalecenia i wdrożenia odpowiedniego, skutecznego leczenia jest stwierdzenie występowania objawów, które o nerwicy świadczą. W profesjonalnych poradniach pacjenci diagnozowani są poprzez wywiad, obserwację albo testowanie przy wykorzystaniu kwestionariuszy psychologicznych. W wyszukiwarce internetowej z łatwością można znaleźć placówkę, która właśnie w ten sposób diagnozuje nerwice. Wystarczy wpisać hasło typu „objawy nerwicy test„, aby je odnaleźć.
Jakie są typowe objawy nerwicy? W większości przypadków pacjenci odczuwają ciągły lęk. Co więcej, towarzyszą mu zazwyczaj objawy somatyczne, dlatego Pacjenci często w pierwszej kolejności szukają przyczyny w schorzeniach żołądka, serca, kręgosłupa. Zgłaszają się do specjalistów z bólami mięśniowymi, bólami stawów, kręgosłupa, zaburzeniami odżywiania, przewlekłymi biegunkami, kołataniem serca, zupełnie nie łącząc tych problemów z zaburzeniami o podłożu psychicznym. Właśnie dlatego nerwica jest tak trudna do diagnozy.
Jak leczyć nerwicę?
Im szybciej rozpoznana zostanie nerwica, tym łatwiej i szybciej udaje się ją zwalczyć. Należy przy tym zaznaczyć, że oprócz terapii farmakologicznej konieczna jest również długotrwała psychoterapia, a pacjent powinien być pod kontrolą lekarza również po jej zakończeniu. Niestety, nerwica lubi wracać, dlatego każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z psychologiem bądź psychiatrą również po zakończeniu leczenia.
Sama psychoterapia jest dobierana indywidualnie, może być grupowa albo realizowana w formie spotkań jeden na jeden terapeuty z pacjentem. Wszystko zależy od zaawansowania nerwicy oraz predyspozycji pacjenta.
Warto wiedzieć, że z nerwicą bardzo często współwystępują fobie, które również należy leczyć. To zaburzenia, które występują też w towarzystwie depresji. Właśnie dlatego tak istotne jest dobranie właściwego leczenia, a wcześniej – precyzyjne określenie problemu pacjenta.