Rezonans magnetyczny (RM) należy do technik diagnostyki obrazowej. Znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie. Pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane w RM są nieszkodliwe dla organizmu. Dzięki temu badanie to jest nie tylko bezinwazyjne i skuteczne, ale także bezpieczne. Rezonans magnetyczny może być wykorzystany w celu zbadania określonych obszarów organizmu (np. głowy, serca, miednicy, ręki), jak i całego ciała.
Rezonans magnetyczny – zalety
Nie bez powodu rezonans magnetyczny jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik diagnostyki obrazowej. Wynika to z faktu, że:
- jest badaniem nieinwazyjnym;
- pozwala na uzyskanie wyraźnego oraz szczegółowego obrazu;
- pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane podczas badania są nieszkodliwe dla organizmu;
- istnieje niewiele przeciwwskazań do jego wykonania (z RM nie mogą skorzystać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz posiadające metalowe ciało obce w organizmie,
- np. endoprotezy ferromagnetyczne);
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego całego ciała
Rezonans magnetyczny całego ciała to badanie, podczas którego w krótkim czasie obrazuje się cały organizm (od głowy poprzez szyję, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę, a także układ mięśniowo-szkieletowy). Podczas badania powstaje zostaje około 2000 skanów całego ciała, które pozwalają na ocenę głównie tkanek kostnych oraz narządów miąższowych. Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała zaleca się w celu:
- wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych oraz oceny ich stopnia zaawansowania;
- oceny przebiegu chorób, takich jak wieloogniskowe zapalenie szpiku i kości, wady naczyniowe oraz zespoły wieloogniskowe;
Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała zalecane jest również w przypadku podejrzenia chorób neurologicznych oraz ortopedycznych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania (w przypadku podania kontrastu niezbędne jest jednak oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi). Należy jednak wziąć pod uwagę, że przeciwwskazaniem do jego wykonania jest rozrusznik serca oraz inne metalowe ciała obce w ciele. Ponadto jeśli niedawno mieliśmy wykonaną biopsję narządów jamy brzusznej lub piersi należy rozważyć przełożenie badania na późniejszy termin. Zazwyczaj zaleca się, aby odczekać 6-12 tygodni jednak w celu ustalenia dokładnego terminu dobrze jest skonsultować tę kwestię z lekarzem. Warto przy tym podkreślić, że rezonans magnetyczny może być badaniem wykorzystywanym również w grupie kobiet, które spodziewają się dziecka (w odróżnieniu od badania RTG). Z reguły jednak unika się wykonywania badania u pacjentek w pierwszym trymestrze ciąży i zaleca się, aby mimo wszystko skonsultowały się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę. Rezonans magnetyczny całego ciała można wykonać w LUX MED Diagnostyka.
Piśmiennictwo
1. Attariwala R, Picker W. Whole body MRI: improved lesion detection and characterization with diffusion weighted techniques.J Magn Reson Imaging. 2013; 38:253–268.
2. Greer M. L. C. Whole-body magnetic resonance imaging: techniques and non-oncologic indications. Pediatric Radiology.2018; 48:1348–1363.
3. Morone M, Bali MA, Tunariu N et al. Whole-body MRI: current applications in oncology.AJR Am J Roentgenol. 2017; 209: W336–W349.