niedziela, Styczeń 16, 2022

Nerwica – przyczyny, objawy, leczenie

0
Nerwica

Czy wiesz, że z nerwicą boryka się nawet 25% światowej populacji? Okazuje się, że na tego rodzaju zaburzenia o podłożu psychicznych cierpią trzy razy częściej kobiety, niż mężczyźni. Niestety, statystyki dotyczące tej choroby nie są dokładne, nerwica bardzo często jest bagatelizowana albo jej objawy mylnie interpretowane. Zdarza się, że winą za nerwicowe objawy obarcza się cechy charakteru czy temperament chorego. Tak naprawdę nerwica jest podstępnym i poważnym problemem, który należy diagnozować i czym prędzej leczyć.

Skąd bierze się nerwica?

Nie ma jednej przyczyny nerwicy. Specjaliści mówią o całym zespole czynników, które mogą ją wywoływać. Najczęściej są to czynniki biologiczne, stan układu nerwowego albo wrodzone cechy i predyspozycje, ale nerwicę może wywołać także przewlekły stres, doświadczona trauma, uraz psychiczny czy wpływ otoczenia. Zdarza się, że przyczyną nerwicy są relacje rodzinne albo warunki zawodowe.

Znalezienie przyczyny zaburzeń tego rodzaju jest priorytetem, jeśli pacjent ma otrzymać pomoc w postaci skutecznej terapii. 

Jak objawia się nerwica?

Diagnostyka tego rodzaju zaburzenia o podłożu psychicznym jest możliwa tylko poprzez rozpoznanie konkretnych objawów choroby. Celem zalecenia i wdrożenia odpowiedniego, skutecznego leczenia jest stwierdzenie występowania objawów, które o nerwicy świadczą. W profesjonalnych poradniach pacjenci diagnozowani są poprzez wywiad, obserwację albo testowanie przy wykorzystaniu kwestionariuszy psychologicznych. W wyszukiwarce internetowej z łatwością można znaleźć placówkę, która właśnie w ten sposób diagnozuje nerwice. Wystarczy wpisać hasło typu „objawy nerwicy test„, aby je odnaleźć.

Jakie są typowe objawy nerwicy? W większości przypadków pacjenci odczuwają ciągły lęk. Co więcej, towarzyszą mu zazwyczaj objawy somatyczne, dlatego Pacjenci często w pierwszej kolejności szukają przyczyny w schorzeniach żołądka, serca, kręgosłupa. Zgłaszają się do specjalistów z bólami mięśniowymi, bólami stawów, kręgosłupa, zaburzeniami odżywiania, przewlekłymi biegunkami, kołataniem serca, zupełnie nie łącząc tych problemów z zaburzeniami o podłożu psychicznym. Właśnie dlatego nerwica jest tak trudna do diagnozy. 

Jak leczyć nerwicę?

Im szybciej rozpoznana zostanie nerwica, tym łatwiej i szybciej udaje się ją zwalczyć. Należy przy tym zaznaczyć, że oprócz terapii farmakologicznej konieczna jest również długotrwała psychoterapia, a pacjent powinien być pod kontrolą lekarza również po jej zakończeniu. Niestety, nerwica lubi wracać, dlatego każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z psychologiem bądź psychiatrą również po zakończeniu leczenia. 

Sama psychoterapia jest dobierana indywidualnie, może być grupowa albo realizowana w formie spotkań jeden na jeden terapeuty z pacjentem. Wszystko zależy od zaawansowania nerwicy oraz predyspozycji pacjenta.

Warto wiedzieć, że z nerwicą bardzo często współwystępują fobie, które również należy leczyć. To zaburzenia, które występują też w towarzystwie depresji. Właśnie dlatego tak istotne jest dobranie właściwego leczenia, a wcześniej – precyzyjne określenie problemu pacjenta.

Problemy ze wzrokiem – zaćma

0
zaćma

Podczas badania wzroku u okulisty dowiedziałeś się, że musisz nosić okulary? To duża zmiana w Twoim życiu – musisz dobrać odpowiednie oprawki oraz szkła, a następnie dać sobie trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Nawet jeżeli początkowo, rozwiązanie to nie przypadło Ci do gustu, noszenie szkieł na dłuższą metę poprawi Twój komfort życia oraz zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się wady – dlatego, warto zdecydować się na ten krok. Z powodzeniem możesz też wybrać okulary, które będą pasować do Twojego typu urody, a nawet go podkreślać. Jak to zrobić?

Wybór właściwych oprawek – czym się kierować?

Jeżeli pierwszy raz stoisz przed wyzwaniem, jakim jest wybór okularów, nadmiar ich kształtów, rozmiarów i kolorów może Cię przerazić. Aby wybrać ten odpowiedni model przede wszystkim warto wziąć pod uwagę kształt swojej twarzy. Osobom o owalnym kształcie twarzy niemal wszelkie oprawki będą pasować doskonale, ponieważ wyróżnia się ona zrównoważonymi proporcjami. Warto tutaj kierować się zasadą, aby szerokość oprawek nie była szersza niż szerokość Twarzy – doskonałą opcją będą okulary kwadratowe. Posiadacze zaokrąglonej twarzy powinni stawiać na kanciaste i prostokątne oprawki, które dodadzą jej nieco wyrazistości. Do kwadratowej twarzy pasują wąskie owalne ramki, które optycznie wysmuklą twarz. Aby zrównoważyć proporcję twarzy w kształcie serca, warto wybrać szersze oprawki z interesującymi detalami, na przykład kocie oko. Atrakcyjnie będą prezentować się jasne kolory. Natomiast w przypadku trójkątnej twarzy, warto dodać nieco szerokości jej górnej części – na przykład poprzez wybieranie odważniejszych oprawek o silnej linii brwi, które uwydatnią oczy. Preferowane są jasne odcienie.

Czy masz jakieś alternatywy?

Jeżeli mimo wielu starań, żadne okulary w dalszym ciągu nie przypadły Ci do gustu, a ich noszenie jest dla Ciebie niewygodne – na przykład, ponieważ uprawiasz różnego rodzaju aktywności – to możesz zdecydować się na soczewki. To o wiele wygodniejsza opcja – dostępne są produkty jednodniowe, miesięczne czy też całodobowe. Nowoczesną alternatywą jest także laserowa korekcja wzroku, dzięki której możesz pozbyć się swojej wady wzroku, więc nie będziesz musiał stosować żadnej metody korekcji wzroku. To prosty, bezbolesny zabieg, na który decyduje się coraz więcej osób. W jeszcze innej sytuacji operacja zaćmy pomaga w poprawie ostrości widzenia – to bardzo powszechna choroba, na którą ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i powoduje zamglone widzenie.

Przydatne gadżety do szkoły

0
Przydatne gadżety do szkoły

Skompletowanie wyprawki szkolnej potrafi być nie lada wyzwaniem. W końcu to nie tylko zeszyty i książki, ale także wiele innych akcesoriów, które dzieci używają w szkole, w zależności od wieku. Aby nauka była przyjemna i miło się im kojarzyła, warto podarować pociechom również różnego rodzaju gadżety, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Powinny one być funkcjonalne oraz atrakcyjne, dzięki czemu dzieci chętnie będą zabierać je ze sobą do szkoły i pokazywać kolegom.

Przydatne gadżety do szkoły

Dzieci spędzają w szkole wiele godzin każdego dnia. Jeżeli rodzice chcą, aby w tym czasie się zdrowo odżywiali, zamiast kupować batony w szkolnym sklepiku, to mogą postarać się o atrakcyjne pudełko na drugie śniadanie, czyli lunch box. To o wiele lepsze rozwiązanie niż tradycyjny papier śniadaniowy lub folia kanapkowa – i to z kilku względów. Kolorowe opakowanie z ulubionym motywem dziecka nie zostanie tak łatwo przeoczone w plecaku, maluch więc nie powie Ci kolejny raz, że zapomniał zjeść kanapkę. Co więcej, będzie ona prezentować się apetycznie i nie zostanie rozgnieciona przez książki, co zachęci dziecko do zjedzenia jej. Dużym zainteresowaniem cieszą się lunch boxy z kilkoma przegródkami, dzięki czemu można w ich schować się nie tylko kanapkę, ale też przekąski, sałatkę czy pokrojone owoce na deser. Kolejnym gadżetem, który przyda się dzieciom w szkole jest bidon na wodę. Picie optymalnych ilości wody każdego dnia jest bardzo istotne, jednak w szkole pociechy mogą być na tyle zaangażowane w spędzanie czasu z kolegami, że o tym zapominają. Kolorową butelkę wyposażoną w rurkę i uchwyt, a do tego ozdobioną w atrakcyjne wzory z pewnością każda pociecha będzie chciała mieć przy sobie.

Postaw na elektronikę

Żyjemy w czasach, w których elektronika odgrywa bardzo dużą rolę. Aktualnie wyprawka szkolna obejmuje już nie tylko plecak, piórnik i długopisy, ale też różnego rodzaju gadżety elektroniczne. Ogromnym powodzeniem wśród dzieci cieszą się inteligentne zegarki, czyli smartwatche. Pozwalają one nie tylko na sprawdzenie godziny, ale też odczytanie SMS. Mają wbudowany aparat, monitor snu, krokomierz, a nawet GPS, dzięki któremu rodzice zawsze mogą sprawdzić, gdzie znajduje się ich dziecko. Na lekcjach matematyki pociechom przyda się kalkulator, najlepiej nie taki zwykły, ale nieco bardziej nowoczesny – na przykład w kształcie klocków lego czy tabliczki czekolady. Praktycznym gadżetem jest temperówka elektryczna – szczególnie, jeśli chodzi o pociechy z niższych klasach, które często na zajęciach używają kredki.

Włoskie kosmetyki do pielęgnacji włosów

0
Włoskie kosmetyki do pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów jest tak samo ważna, jak pielęgnacja reszty ciała. Ma to nie tylko charakter estetyczny, ale również poprawia komfort naszego życia. Piękne, czyste włosy świadczą o dbałości o nasz wizerunek.

Cztery zalety treningu w systemie EMS, które decydują o jego popularności

0
Cztery zalety treningu w systemie EMS, które decydują o jego popularności

Elektrostymulacja mięśni to nowoczesna forma wspierania aktywności fizycznej. Polega na wykorzystaniu specjalnie dopasowanych impulsów elektrycznych, pobudzających duże partie mięśni analogicznie, jak podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jakie cechy tej formy aktywności sprawiają jednak, że tak szybko zdobywa sobie popularność?

Po pierwsze: Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych cech treningu w systemie MEON EMS jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystuje on elektrostymulację, która zastępuje intensywne, codzienne ćwiczenia fizyczne. Stosowanie impulsów elektrycznych nie obciąża organizmu: mięśni, stawów czy kości. Dlatego też zmniejsza szansę wystąpienia kontuzji, w przeciwieństwie do klasycznych sportów, które przy dużej intensywności mogą do nich łatwo doprowadzić.

Bezpieczeństwo systemu EMS jest tak wysokie, że może on być wykorzystywany nawet przez osoby powracające do zdrowia po kontuzjach lub też borykające się z niektórymi chorobami przewlekłymi. Elektrostymulacja jest między innymi doskonałym sposobem na zmniejszenie dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Po drugie: Zawsze pod czujnym okiem trenera

Trening EMS zawsze musi odbywać się pod okiem trenera personalnego, który odpowiada za dobór najwłaściwszych ćwiczeń oraz częstotliwość i natężenie impulsów elektrycznych. Takie prowadzenie każdego treningu zapewnia kameralną atmosferę i dobre dostosowanie zestawu ćwiczeń do potrzeb i oczekiwań każdego klienta.

Podstawą działania w systemie EMS jest indywidualizacja. Trener personalny poświęca odpowiednią ilość czasu każdemu klientowi, pozostawiając go w pełni zadowolonym. Co więcej, służy on nie tylko radami w kwestii zdrowia czy zgrabnej sylwetki, ale także pomaga w utrzymaniu dobrej motywacji.

Po trzecie: Szybki postępy

Dla wszystkich osób aktywnych jest oczywiste, że aby zobaczyć pierwsze efekty swojego wysiłku, należy trochę poczekać. W przypadku treningów w systemie EMS jest jednak inaczej – pierwsze efekty zauważalna są praktycznie od razu. Wszystko dlatego, że elektrostymulacja działa na mięśnie intensywnie i powoduje, że nawet przy minimalnym wysiłku oraz rzadkich spotkaniach (na przykład 1 raz na tydzień) efekty są zauważalne szybciej niż w przypadku klasycznych metod.

Po czwarte: kompleksowe działanie

Na koniec warto wspomnieć, że system EMS nie tylko działa na mięśnie, rozbudowując je i dodając im siły. Pomimo iż jest to jedno z jego głównych zadań, sprawdza się doskonale także w innych dziedzinach. W pierwszej kolejności podnosi wydolność i kondycję organizmu, a także dba o zachowanie szczupłej, zgrabnej sylwetki.

Co więcej, elektrostymulacja przyczynia się do zwalczania bólów pleców i może podnosić sprawność organizmu u osób, które dopiero powracają do zdrowia. Przyspiesza ich regenerację i powrót do normalnego życia.

Chcesz poznać jeszcze więcej zalet systemu EMS? Zajrzyj na stronę meonems.pl.

O tym, dlaczego kobiety powinny chodzić w sukienkach

0
O tym, dlaczego kobiety powinny chodzić w sukienkach

Sukienki są wygodne, stanowią „kropkę nad i” pod względem kobiecości, wpływają na atrakcyjność zewnętrzną, ale posiadają także ogrom zalet w zakresie zdrowia płci pięknej. O tym, dlaczego panie powinny częściej zakładać sukienki, piszemy poniżej.

Sukienki są wygodne

W dobrze dobranej sukience możesz czuć się zawsze komfortowo. Sukienka boho zakryje mankamenty Twojej figury, a „mała czarna” podkreśla wąską talię. To jednak nie wszystko, bo te o kroju oversize nadają się doskonale do pracy, na zakupy czy na piknik poza miastem. Sukienka wykonana z dobrej jakości materiału, nie uwiera, nie uciska, nie drapie, nie krępuje ruchów. Sukienka to doskonały wybór na każdą porę roku. Przypomnij sobie, jak Twoje jeansy sztywnieją na zimnie i stają się niekomfortowo szorstkie, wystarczy, że zaczniesz nosić sukienki maxi i ten problem zniknie.

Dobra sukienka na każdą okazję

Producenci oferują nam niezliczone fasony, kroje i wzory sukienek. Wybierając klasyczną sukienkę, za to ozdabiając ją zawsze innymi dodatkami, ta sama sukienka sprawdzi się na imieniny cioci, wesele, szaloną imprezę z przyjaciółkami, randkę z narzeczonym czy bankiet w pracy. Pamiętaj również, że te uniwersalne modele sukienek nigdy nie wychodzą z mody.

Sukienka jako strój kompletny

Dzięki sukienkom Twoje codzienne stylizacje są naprawdę proste. Nie musisz łączyć kompletów ubrań, by dół i góra pasowały do siebie, ponieważ sukienka jest jednym, ale za to kompletnym elementem garderoby. Warto o nich pomyśleć również w przypadku podróży – do walizki spakujesz więcej walizek aniżeli spodni i bluzek.

Podkreślenie kobiecości

Wciąż ogrom pań decyduje się na spodnie, aby zakryć nogi. Jednocześnie kobiety, które wybierają sukienki, potwierdzają, że taki strój daje im pewność siebie, a stylizacje z sukienką w roli głównej podkreślają ich kobiecość. Co istotne, z powodzeniem udaje się dobrać sukienkę wedle typu figury, by zakamuflować wady i uwydatnić atuty każdej sylwetki. Sukienki mini, midi i maxi, zupełnie gładkie albo z falbanami, jednolite albo pełne kolorów i wzorów – można je wybrać wedle indywidualnych preferencji.

Co na to panowie? Okazuje się, że mężczyźni chętnie widzą swoje partnerki w sukienkach, w takich stylizacjach uznają je za o wiele bardziej atrakcyjne. I chociaż wygląd podobno nie ma znaczenia, to na pierwszą randkę wybór pada zazwyczaj na „małą czarną”.

Sukienka a zdrowie

Sukienki warto nosić nie tylko ze względu na komfort codziennego funkcjonowania czy podkreślenie estetyki i walorów wizualnych. Sami medycy podkreślają zalety takiego elementu garderoby, uwzględniając korzyści prozdrowotne. Sukienka jest znacznie bardziej przewiewna, poprawia krążenie krwi, normuje ciśnienie, nie uciska brzucha i podbrzusza. Co więcej, ginekolodzy są zgodni, iż noszenie sukienek niweluje ryzyko występowania stanów zapalnych i chorób grzybiczych stref intymnych. Oczywiście, zawsze należy wybierać te wykonane z materiałów najlepszej jakości oraz dobierać je zgodnie z porą roku. Zbyt krótka sukienka zimą może być przyczyną szybkiego przeziębienia.

Zioła – moc ukryta w naturze

0
Zioła

W naturze kryje się wiele cennych składników o dobroczynnym dla człowieka działaniu. Czasem wystarczy wyjść na spacer w pobliżu domu, by znaleźć wartościowe zioła, które od wieków stosowane były przez naszych przodków. Dziś wielu z nas zapomniało już, jak dużo dobrego możemy dostać od natury. Systematycznie przypominają nam o tym dobre sklepy zielarskie, gdzie poza szerokim i zróżnicowanym asortymentem w postaci ziół o wielorakim działaniu dostępna jest też fachowa wiedza ukryta pod postacią krążących wokół tej tematyki książek.

Nie każdy ma możliwość samodzielnego zbierania ziół, które chciałby włączyć do swojego menu lub rozpocząć z ich pomocą kurację. Nie każdy też dysponuje odpowiednią wiedzą, by decydować się na ich zbieranie. Jeśli należysz do tej grupy, nie ryzyku! Zamiast wybierać się na samodzielną wyprawę po zioła, odwiedź sklep zielarski https://evital.pl. Znajdziesz tam aromatyczne przyprawy, olejki do aromaterapii, produkowane w oparciu o naturalne składniki kosmetyki, a suplementy diety i zioła.

Dla zdrowia…

Decydując się na stosowanie ziół o prozdrowotny działaniu, możesz przyjmować wybrane z nich albo mieszanki przygotowane z myślą o konkretnych dolegliwościach. Ich działanie może być bardzo szerokie i zróżnicowane. Znalezienie ziół, które będą wspierać leczenie konkretnej dolegliwości, nie powinno być więc trudne. Stosując zioła, możesz wspomagać proces leczenia różnych schorzeń, a przy niektórych, lżejszych dolegliwościach całkowicie ograniczyć się do ziołoterapii. Stosowanie odpowiednich produktów ziołowych pomoże w pozbyciu się zgagi, ukoi nerwy albo wspomoże trawienie. Na rynku dostępne są zioła o działaniu wykrztuśnym, kojącym oparzenia, odkażającym, przeciwrobaczym, wspomagającym apetyt, moczopędnym, rozkurczowym i wielu innych. Potrafią wspomagać i regulować pracę narządów wewnętrznych. Niektóre z nich wykazują wielokierunkowe działanie.

Dla urody…

Na bazie naturalnych składników pochodzenia roślinnego produkowane są nie tylko mieszanki ziołowe, ale również kosmetyki. Całkowicie bezpieczne, a do tego skuteczne cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Wśród takich naturalnych kosmetycznych produktów znajdą się zarówno pasty do zębów i żele do mycia ciała, jak i kremy oraz kosmetyki do makijażu. Dla wielu pań stanowią one doskonałą alternatywę dla produktów z konserwantami i innymi związkami, które mogą negatywnie oddziaływać na człowieka.

Dla smaku…

Warto pamiętać, że zioła równie często co w terapiach leczniczych oraz kosmetologii, wykorzystywane są też w kuchni – i to z doskonałym skutkiem. Dodane do potraw nadają im niepowtarzalnego smaku i – co bardzo istotne – w większości przypadków mają korzystny wpływ na ludzki organizm. A ponieważ jest ich naprawdę sporo, to i gama smaków, jaka może towarzyszyć przygotowywanym potrawom, jest niezmiernie szeroka. Lubczyk, bazylia, majeranek, oregano, rozmaryn, szałwia, mięta, melisa i wiele, wiele innych.

Zioła mogą pojawiać się w naszym życiu pod wieloma postaciami. Obecne są w kosmetykach, żywności i stosowane w ziołoterapii. Warto czerpać z nich pełnymi garściami, bo mogą wnieść do naszej codzienności dużo smaku i zdrowia.

Jak schudnąć na lato?

0
Jak schudnąć na lato

Czy wiesz, że jednym z najczęściej powtarzanych tzw. noworocznych postanowień jest właśnie to, by do lata móc zgubić zbędne kilogramy i zyskać idealną sylwetkę? Najczęściej motywacja do osiągnięcia tego celu spada już po pierwszym miesiącu zmagań. Zdarza się również, że wybieramy nieodpowiednie diety, realizujemy złe treningi, których skutki są marne. Chcesz zgubić nadmierną tkankę tłuszczową? Zrób to z głową i bez efektu jojo.

Poproś o profesjonalną pomoc

Odchudzanie nigdy nie powinno odbywać na „własną rękę”, dokładnie tak samo jako uprawianie aktywności sportowej przez amatorów. Idealna figura na lato może stać się faktem, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio się do tego celu przygotujemy, a dążenie do jego realizacji będzie przebiegać przy uwzględnieniu indywidualnych preferencji.

Konieczna jest wizyta u dietetyka. To ten specjalista zleci potrzebne badania, dokona niezbędnych pomiarów tkanki tłuszczowej i innych parametrów, a dopiero później zaproponuje indywidualną dietę. Ta musi być dopasowana do stanu zdrowia pacjenta, trybu jego życia, zamierzonych efektów, ale i preferencji żywieniowych. Na nic zdają się głodówki, tzw. diety cud czy diety oczyszczające. Jeśli będziemy stosować je nieodpowiednio, wyrządzają więcej szkód, aniżeli korzyści. Owszem, stracimy szybko zbędne kilogramy, ale te wrócą do nas bardzo szybko i to z nawiązką. Do tego wycieńczymy własny organizm.

Dieta odchudzająca zawsze idzie w parze z aktywnością fizyczną. Tylko łącząc te dwa elementy, możemy rzeczywiście odnieść sukces. Na jaki sport warto się zdecydować? Przede wszystkim na dyscyplinę, którą lubimy, której uprawianie daje nam przyjemność, ale i pozwala naprawdę schudnąć. Najlepiej zdecydować się na trening personalny z doświadczonym instruktorem. To on dobierze harmonogram zajęć, będzie czuwał nad prawidłową techniką wykonywanych treningów i zmotywuje, kiedy nasza wydajność spadnie.

Zmień myślenie

Jeśli wiesz już, jak postąpić, kiedy chcesz zgubić nadmierne kilogramy i móc cieszyć się doskonałą sylwetką na lato, warto także wpływać pozytywnie na własną motywację. Musisz wiedzieć, że tylko działania regularne, prowadzone w długim okresie i konsekwentne przyniosą oczekiwane rezultaty. Odchudzanie to długi, nierzadko męczący proces pełen wyrzeczeń. Jeśli myślisz, że zastosowanie głodówki pozwoli Ci osiągnąć idealną figurę, jesteś w błędzie. Gubienie nadmiernych kilogramów ma być przede wszystkim zdrowe. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz większych efektów w ciągu pierwszego miesiąca stosowania programu odchudzającego, te przychodzą najczęściej nieco później.

Priorytetem jest zmiana nawyków żywieniowych i zmiana stylu życia. Zdrowa, zbilansowana dieta pozbawiona tłuszczu, cukru i fast foodów powinna być stosowana na co dzień, tak samo jak treningi na siłowni czy krótki jogging. Tylko wtedy osiągniesz zamierzony cel, utrzymasz jego efekty i zapewnisz sobie doskonały stan zdrowia. Weź pod uwagę, że o ciało warto dbać nie tylko na lato, ale przez cały rok.

Czym objawia się skręcenie stawu skokowego?

0
skręcenie stawu skokowego

Do najczęstszego urazu układu kostno mięśniowego należy skręcenie stawu skokowego, czyli skręcenie kostki. Praktycznie każdy z pacjentów dobrze wie, z czym to się wiąże, nawet jeśli nigdy nie miało skręconej kostki. To jednak wygląd i ból, którego nie sposób zapomnieć.

Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego?

Kiedy torebka stawowa zostanie uszkodzona, może nastąpić kilka sytuacji, które powinny zasygnalizować pacjentowi zgłoszenie się do szpitala. Kiedy pojawia się kilka z poniższych objawów, jest to oczywiście konieczne:

  • opuchlizna i zasinienie wokół kostki,
  • ograniczenie ruchomości w obrębie kostki,
  • krwiak,
  • ból w każdej pozycji,

To są jedynie przykłady najpopularniejszych objawów, które można jeszcze na spokojnie uzupełnić. Skręcenie stawu skokowego trudno pomylić z czymś innymi, szczególnie, że przy samym zerwaniu następuje charakterystyczne szarpnięcie lub też chrupnięcie połączone z dotkliwym, ostrym bólem.

Tego rodzaju uraz został podzielony na kilka stopni intensywności. W tym przypadku stopień pierwszy to częściowe uszkodzenie wiązadeł. Drugi stopień to uszkodzenie więzadła i torebki stawowej. Trzeci stopień to całkowite zerwanie torebki stawowej, a więc jest to stopień najpoważniejszy.

Gdzie zgłosić się do dobrego ortopedy?

Najlepszy ortopeda Warszawa prywatnie przyjmujący to oczywiście specjalista zatrudniony przez CM Gamma, które jest przygotowane na każdą okoliczność, począwszy od diagnostyki poprzez wywiad z pacjentem, aż po wdrożenie leczenia operacyjnego lub też farmakologicznego.

Odpowiednie podejście naszych specjalistów pomoże pacjentom szybko wyjść z niewygodnej sytuacji, jaką jest borykanie się z bólem kręgosłupa, czy innej części układu ruchu.

Jak postępować w przypadku skręcenia kostki?

Głównym zaleceniem lekarzy jest odpoczynek, dlatego nie należy się forsować, aby w żaden sposób, nie pogłębić swojego urazu. W trakcie rekonwalescencji należy chronić urażony staw. Warto też położyć na opuchnięte miejsce kompres chłodzący. Kiedy już opadną emocje, warto zapisać się do ortopedy w CM Gamma, który przyjrzy się chorej kostce.

To, o czym w żadnym przypadku nie można zapominać, to rehabilitacja. Bez nie da się powrócić do kondycji sprzed urazu. Nawet jeśli rehabilitacja miałaby trwać kilka lub kilkanaście dni, warto z niej skorzystać, aby zapewnić sobie dokładne zwieńczenie całego leczenia kostki.

Który lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy wybrać?

0
lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

Ból głowy, zęba czy też gorączka mogą spotkać każdego. Po jaki środek uśmierzający ból i obniżający temperaturę sięgnąć w zależności od sytuacji? Które substancje są najpopularniejsze? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Najpopularniejsze substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby w swoim życiu gorączki, bólu głowy czy też innej nieprzyjemnej boleści, choćby w przebiegu chorób wirusowych czy podczas przeziębienia. Przyczyny oraz natężenie dolegliwości bólowych bywają bardzo zróżnicowane jednak nie zawsze mijają one samoistnie. Utrzymujący się ból potrafi negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Z kolei w przypadku długo utrzymującej się wysokiej temperatury ciała np. w przebiegu przeziębienia czy grypy, należy dążyć do jej obniżenia. W takich sytuacjach sięgamy najczęściej po tabletkę przeciwbólową lub przeciwgorączkową. Substancjami wykorzystywanymi najczęściej w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych są paracetamol oraz ibuprofen. Chociaż ich działanie jest do siebie zbliżone, warto znać dzielącej je różnice, aby móc zastosować odpowiednią substancję w zależności od konkretnej sytuacji.

Substancja łagodna dla żołądka

Jedną z substancji wykorzystywanych w celu zmniejszenia gorączki oraz złagodzenia bólu jest paracetamol – https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg. Substancja ta stosowana jest w celu zmniejszenia bólu różnego pochodzenia, gorączki w przebiegu na przykład grypy lub przeziębienia, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Wykazuje ona cechy zbliżone do ibuprofenu, jednak w przeciwieństwie do niego pozbawiona jest działania przeciwzapalnego. Ponadto leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z zawartością tej substancji są stosunkowo łagodne i nie wykazują drażniącego działania na żołądek, co jest dobrą informacją szczególnie dla osób, które zmagają się z dolegliwościami ze strony tego narządu. Ta substancja przeciwbólowa stanowi dobrą alternatywę dla tych osób, które z różnych przyczyn nie powinny stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dodatkowe działanie przeciwzapalne

Inną popularną substancją czynną leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jest ibuprofen. Należy on do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych.  Podobnie jak paracetamol, również ibuprofen charakteryzuje się dobrym działaniem uśmierzającym ból oraz obniżającym gorączkę i jest często wybierany w przypadku wystąpienia bólu różnego pochodzenia, m.in. bólu zębów, mięśni, głowy czy stawów. W przeciwieństwie jednak do tej pierwszej substancji, ibuprofen charakteryzuje się dodatkowym działaniem przeciwzapalnym. Wskazaniem do stosowania ibuprofenu są bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączce różnego pochodzenia.