poniedziałek, Czerwiec 14, 2021

Wegetarianizm i weganizm: co jest zdrowsze?

0
Wegetarianizm i weganizm

Interesuje Cię dieta bezmięsna, ale nie do końca wiesz, który rodzaj diety będzie dla Ciebie odpowiedni? Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój sposób odżywiania i czerpać płynące z niego korzyści zdrowotne, czy po prostu troszczysz się o los zwierząt, przygotowaliśmy porównanie diety wegetariańskiej i wegańskiej, aby zaprezentować Ci, czym się między sobą różnią i w jaki sposób wpływają na organizm.

Diety wegetariańskie najprawdopodobniej były stosowane już w 700 roku p.n.e[1]. Diety wegańskie są dużo młodsze, natomiast z każdym rokiem zyskują na popularności. Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez serwis Pyszne.pl wynika, że obecnie w Polsce już ponad milion osób przeszło na dietę roślinną, natomiast dwa razy więcej deklaruje, że przygotowuje się do przejścia na wegetarianizm lub weganizm[2]. Dla niektórych osób różnice między tymi dwoma dietami mogą być nieco niejasne, dlatego w pierwszej kolejności scharakteryzujemy każdą z omawianych diet.

Dieta wegetariańska

Według Towarzystwa Wegetariańskiego (z ang. The Vegetarian Society), wegetarianie to ludzie, którzy nie jedzą mięsa ani produktów ubocznych z uboju zwierząt[3], w szczególności:

 • podpuszczki, żelatyny i innych rodzajów białka zwierzęcego
 • tłuszczy pochodzących z uboju zwierząt

W większości przypadków wegetarianie spożywają jednak produkty odzwierzęce, które nie wymagają uboju zwierząt, między innymi:

 • jajka
 • produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt
 • miód

Wegetarianie zazwyczaj spożywają szereg owoców, warzyw, orzechów, nasion, zbóż i roślin strączkowych, a także „substytuty mięsa”, które pochodzą z tych rodzajów żywności. Jedną z odmian wegetarianizmu, dużo bardziej rygorystyczną jest weganizm.

Dieta wegańska

Weganie unikają spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Towarzystwo Wegańskie (z ang. The Vegen Society) definiuje weganizm jako sposób życia, który stara się wykluczyć, o ile jest to możliwe i wykonalne, wszelkie formy wykorzystywania i okrucieństwa wobec zwierząt, w zamiarze uzyskania pożywienia, odzieży bądź w innym celu[4]. Weganie ściśle unikają spożywania jakichkolwiek pokarmów i napojów, które zawierają:

 • mięso
 • drób
 • ryby i skorupiaki
 • jajka
 • nabiał
 • miód
 • podpuszczkę, żelatynę i inne rodzaje białka zwierzęcego
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego

Wielu wegetarian i wegan prowadzi styl życia, w którym unika nie tylko artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, ale również wyrobów skórzanych i produktów, które wymagają przeprowadzania testów na zwierzętach[5].

Trudności w stosowaniu diet roślinnych

Komponowanie codziennej diety bezmięsnej może na samym początku sprawiać pewne trudności. Zarówno wegetarianie, jak i weganie powinni zwracać uwagę na to, aby zachować prawidłową wartość energetyczną swojej diety i zapewnić sobie odpowiednią podaż białka, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dietetycy przestrzegają, aby nie traktować nabiału jako zamiennika mięsa i nie przekraczać zalecanych, dziennych porcji spożycia. Zamiast mięsa na talerzu powinna znaleźć się porcja roślin strączkowych, wraz z dużą ilością surowych warzyw. Zawarta w warzywach witamina C powoduje lepsze wchłanianie żelaza, a tym samym zapobiega jego niedoborom[6].

Trudności wynikające z bycia wegetarianinem lub weganinem nie ograniczają się jednak tylko do kwestii komponowania posiłków, często mają wymiar społeczny. Osoby na dietach roślinnych, w szczególności weganie, muszą borykać się z różnego rodzaju stereotypami na temat preferowanego sposobu odżywiania. Często uznawani są za osoby stosujące wyniszczającą dietę, prowadzącą do powstawania groźnych niedoborów w organizmie. Jak jest naprawdę?

Jakie niedobory witamin i mikroelementów mogą występować u wegetarian?

Diety wegetariańskie i wegańskie są bardzo zdrowe i wpływają korzystnie na organizm, jednak w dietach roślinnych może brakować pewnych składników odżywczych. Najczęstsze i najbardziej niepokojące niedobory wśród wegetarian i wegan związane są z niską podażą witaminy B12, żelaza, wapnia, witaminy D i kwasów omega-3.

Wegetarianie wiele z tych składników odżywczych mogą znaleźć w jajkach i nabiale, natomiast weganie powinni czerpać je ze źródeł roślinnych. W przypadku obu diet zaleca się jednak suplementację witaminy B12, której nie można pozyskać w inny sposób niż z produktów pochodzenia zwierzęcego[7].

Z czego wynikają niedobory na diecie roślinnej?

Naukowcy z Mayo Clinic z Arizonie postanowili zbadać przyczynę powstawania niedoborów u osób na diecie roślinnej. Wyniki analizy[8] wskazują, że najczęstszą przyczyną pojawiających się niedoborów nie jest samo wykluczenie mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego, ale ogólnie źle skomponowana dieta. Badania przedstawiają również, że osoby na diecie roślinnej niestety spożywają dużo wysokoprzetworzonej żywności, a tym samym nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Zbilansowana dieta to podstawa!

Synonimem zdrowego odżywiania jest prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi niezbędnych substancji spożywczych. Niezależnie jednak od tego, czy stosowana dieta zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego, czy nie, dopóki dostarcza niezbędnych składników odżywczych, może być zdrowa i nie będzie wywoływała żadnych niedoborów.

Dla osób, które są na diecie roślinnej albo planują przejść na wegetarianizm lub weganizm, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z cateringu dietetycznego. Posiłki w dietach pudełkowych układane są bowiem przez dietetyków, którzy doskonale wiedzą, co powinna zawierać dieta roślinna, aby miała pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd.

W Black Monkey Cooks również posiadamy specjalną ofertę diety pudełkowej dla wegetarian oraz wegan, które układane są w taki sposób, aby zagwarantować odpowiednią podaż kaloryczną i prawidłowe zbilansowanie posiłków.

Którą dietę roślinną wybrać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, którą z diet należy wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Żadna z diet nie jest ani bardziej, ani mniej korzystna dla naszego zdrowia. Takie stanowisko zajęło Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne, wskazując że:

“Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców”[9].

Jak widać diety wegetariańskiej i wegańskiej nie należy się obawiać. Co więcej, dieta roślinna obniża cholesterol, poziom glukozy oraz ciśnienie krwi, dzięki czemu zapobiega zawałom i miażdżycy. Instytut Żywności i Żywienia w Polsce również uznał dietę bezmięsną za bezpieczną[10]. Warto jednak pamiętać o tym, że tak samo jak w przypadku każdej innej diety najważniejsze jest jej prawidłowe skomponowanie.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_vegetarianism

[2] https://www.rp.pl/Ekonomia/310019879-Polacy-rezygnuja-z-miesa.html

[3] https://vegsoc.org/info-hub/definition/

[4] https://www.vegansociety.com/go-vegan/definition-veganism

[5] jw.

[6] https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/diety/10289805/jak-zbilansowac-diete-roslinna-przykladowe-menu-i-przepisy.html

[7] https://businessinsider.com.pl/lifestyle/jedzenie/jakie-sa-roznice-pomiedzy-wegetarianizmem-a-weganizmem/l7f218e

[8] https://jaoa.org/article.aspx?articleid=2488034

[9] http://www.andjrnl.org/article/S2212-2672(16)31192-3/fulltext

[10] http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1137&catid=113&Itemid=411

Tabletki Recigar – najskuteczniejsza metoda rzucenia palenia

0
Tabletki Recigar - najskuteczniejsza metoda rzucenia palenia

Palenie to zgubny nałóg, który nie tylko niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale przede wszystkim silnie uzależnia. Palacze nie potrafią się obyć się przysłowiowego dymka i często trudno im wytłumaczyć, że paląc narażają swój organizm na wiele chorób, które są ściśle związane z paleniem papierosów. Kiedy w końcu sami zaczynają zauważać negatywne skutki nałogu i chcą rzucić palenie, okazuje się, że nie jest łatwo wyrwać się z jego szponów. Sama silna wola często nie wystarcza. Na szczęście jest Recigar, tabletki które łagodzą głód nikotynowy i pomagają efektywnie rzucić palenie.

Zgubne skutki palenia tytoniu

Palenie papierosów to nałóg, który może doprowadzić do powstawania wielu poważnych schorzeń. Najbardziej obciąża układ oddechowy. Rak płuc to nie jedyna choroba dotykająca palaczy. W wyniku palenia tytoniu mogą pojawić się także inne, takie jak:

– astma oskrzelowa
– przewlekła obturacyjna choroba płuc
– rozedma płuc
– przewlekłe zapalenie oskrzeli

Niestety na tym nie kończy się długa lista chorób, za których pojawienie odpowiada nikotynizm. Palenie papierosów to bowiem nie tylko poważne schorzenia układu oddechowego, ale także układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, a nawet rozrodczego. Nie można nie wspomnieć o negatywnych skutkach dymu papierosowego na wygląd skóry, włosów czy też zębów. Nie warto zatem poświęcać zdrowia i urody, dla złudnej przyjemności, jaką jest przysłowiowy dymek.

Efektywne metody rzucania palenia

Rozstanie z nałogiem palenia tytoniu nie jest prostym zadaniem. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym silnie uzależnia i już po kilku godzinach od wypalenia ostatniego papierosa, pojawia się głód nikotynowy i niestety niełatwo go pokonać. Wraz ze spadkiem poziomu nikotyny palacz zaczyna odczuwać nieprzyjemne rozdrażnienie, stres i napięcie psychiczne. Jeśli nie będzie w stanie przekierować swoich myśli na coś innego i nie pokona chęci zapalenia, jest duże prawdopodobieństwo, że sięgnie jednak po papierosa. Aby tak się nie stało, nie tylko musi zatem zająć ręce i unikać sytuacji, które silnie kojarzą się z paleniem, ale przede wszystkim dostarczyć organizmowi brakującej dawki nikotyny. Pomogą w tym tabletki na rzucenie palenia – https://recigar.pl/. Zawierają one substancję czynną, która efektywnie łagodzi głód nikotynowy, a tym samym skuteczne zmniejsza ryzyko sięgnięcia po kolejnego papierosa. Recigar jest produktem leczniczym, dzięki któremu można szybko, trwale i bezpiecznie rozstać się z nałogiem, a przede wszystkim raz na zawsze zaprzestać palenia papierosów.

Dla kogo rezonans magnetyczny całego ciała?

0
Dla kogo rezonans magnetyczny całego ciała

Rezonans magnetyczny (RM) należy do technik diagnostyki obrazowej. Znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie. Pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane w RM są nieszkodliwe dla organizmu. Dzięki temu badanie to jest nie tylko bezinwazyjne i skuteczne, ale także bezpieczne. Rezonans magnetyczny może być wykorzystany w celu zbadania określonych obszarów organizmu (np. głowy, serca, miednicy, ręki), jak i całego ciała.

Rezonans magnetyczny – zalety

Nie bez powodu rezonans magnetyczny jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik diagnostyki obrazowej. Wynika to z faktu, że:

 • jest badaniem nieinwazyjnym;
 • pozwala na uzyskanie wyraźnego oraz szczegółowego obrazu;
 • pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane podczas badania są nieszkodliwe dla organizmu;
 • istnieje niewiele przeciwwskazań do jego wykonania (z RM nie mogą skorzystać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz posiadające metalowe ciało obce w organizmie,
 • np. endoprotezy ferromagnetyczne);

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego całego ciała

Rezonans magnetyczny całego ciała to badanie, podczas którego w krótkim czasie obrazuje się cały organizm (od głowy poprzez szyję, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę, a także układ mięśniowo-szkieletowy). Podczas badania powstaje zostaje około 2000 skanów całego ciała, które pozwalają na ocenę głównie tkanek kostnych oraz narządów miąższowych. Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała zaleca się w celu:

 • wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych oraz oceny ich stopnia zaawansowania;
 • oceny przebiegu chorób, takich jak wieloogniskowe zapalenie szpiku i kości, wady naczyniowe oraz zespoły wieloogniskowe;

Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała zalecane jest również w przypadku podejrzenia chorób neurologicznych oraz ortopedycznych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania (w przypadku podania kontrastu niezbędne jest jednak oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi). Należy jednak wziąć pod uwagę, że przeciwwskazaniem do jego wykonania jest rozrusznik serca oraz inne metalowe ciała obce w ciele. Ponadto jeśli niedawno mieliśmy wykonaną biopsję narządów jamy brzusznej lub piersi należy rozważyć przełożenie badania na późniejszy termin. Zazwyczaj zaleca się, aby odczekać 6-12 tygodni jednak w celu ustalenia dokładnego terminu dobrze jest skonsultować tę kwestię z lekarzem. Warto przy tym podkreślić, że rezonans magnetyczny może być badaniem wykorzystywanym również w grupie kobiet, które spodziewają się dziecka (w odróżnieniu od badania RTG). Z reguły jednak unika się wykonywania badania u pacjentek w pierwszym trymestrze ciąży i zaleca się, aby mimo wszystko skonsultowały się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę. Rezonans magnetyczny całego ciała można wykonać w LUX MED Diagnostyka.

Piśmiennictwo

1. Attariwala R, Picker W. Whole body MRI: improved lesion detection and characterization with diffusion weighted techniques.J Magn Reson Imaging. 2013; 38:253–268.
2. Greer M. L. C. Whole-body magnetic resonance imaging: techniques and non-oncologic indications. Pediatric Radiology.2018; 48:1348–1363.
3. Morone M, Bali MA, Tunariu N et al. Whole-body MRI: current applications in oncology.AJR Am J Roentgenol. 2017; 209: W336–W349.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

0
Kiedy iść z dzieckiem do psychologa

W przeciwieństwie do minionych wieków, dziś dzieci traktowane są jako niezależne istoty ludzkie, których zdanie się liczy. Każdy młody człowiek to osobny byt, mający swoje przekonania i wartości. Niestety, świat dziecięcy potrafi nie być kolorowy i beztroski, a pełen problemów. Dzieci i młodzież, tak jak dorośli, mogą zostać dotknięci przez zaburzenia natury psychologicznej i wtedy nieoceniona może okazać się pomoc, jaką oferuje psycholog dziecięcy.

Kiedy warto rozważyć wizytę u psychologa?

Rodzic powinien czujnie obserwować dziecko, aby jak najszybciej wychwycić zachowania sugerujące, że konieczne będą konsultacje psychologa dla dzieci. Do takich sytuacji należą:

 • problemy w kontaktach z rówieśnikami,
 • chorobliwa nieśmiałość,
 • problemy z emocjami (takimi jak agresja),
 • zaburzenia snu lub łaknienia,
 • zmiany w zachowaniu, spowodowane zmianami w życiu (np. pojawieniem się na świecie rodzeństwa),
 • stany lękowe, fobie,
 • zachowania autoagresywne,
 • problemy z nauką.

Gdzie szukać pomocy dla dziecka?

Pod względem psychiki dziecko znacząco różni się od dorosłych. Z tego powodu zwyczajny psycholog nie jest w stanie udzielić pomocy tak dobrze, jak specjalista w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży. W czasie poszukiwania odpowiedniej placówki należy zwrócić uwagę, czy oferuje konsultacje psychologa dla dzieci. Umówić się z takim lekarzem można na przykład w Poradni zdrowia psychicznego „Harmonia”, której oddziały znajdują się w Warszawie i we Wrocławiu.

Jak wygląda wizyta i na co się przygotować?

Na pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym zapraszani są tylko opiekunowie. Ich zadaniem jest nakreślenie problemu dotykającego dziecko. Młody człowiek nie jest obecny przy tej rozmowie, aby zapewnić rodzicom pełną swobodę w trakcie przeprowadzania wywiadu. Dzięki temu psycholog otrzymuje informacje niezbędne do przygotowania terapii. Następnie dochodzi do spotkań z dzieckiem. W zależności od wieku, składają się w różnym stopniu z zabawy i rozmowy. Rodzice nie są obecni w trakcie, jedynie pod koniec zajęć otrzymują ich krótkie podsumowanie. W czasie terapii psycholog czyni obserwacje, które później przedstawia opiekunom na wizycie podsumowującej wraz z dalszymi zaleceniami, do których często należą:

 • skierowanie na dalszą terapię psychologiczną,
 • skierowanie na dalsze badania (np. logopedyczne),
 • skierowanie rodziców na warsztaty zwiększające kompetencje wychowawcze,
 • wskazówki dotyczące środków wychowawczych,

Psycholog nie ocenia rodzica, lecz stara się mu pomóc wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko. Szukanie pomocy i uczęszczanie na terapię w dzieciństwie może uchronić przed problemami w wieku dorosłym. Dlatego warto zadbać o zdrowie psychiczne, które jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

Hulajnogi idealne do rekreacji i transportu

0
hulajnoga miejska

Kilka lat temu na polskie ulice i chodniki przebojem wjechały hulajnogi miejskie. Oczywiście dla starszych amatorów tej formy transportu nie jest to zupełna nowość, ponieważ pamiętają ją ze swojego dzieciństwa. Od dłuższego czasu młodsi użytkownicy jeżdżą na hulajnogach wyczynowych. W śród starszych hulajnogi zdobyły popularność za sprawą elektrycznych napędów. Nie ma wątpliwości, że wypożyczalnie napędzanych prądem hulajnóg dołożyły również cegiełkę do rozwoju

Który typ hulajnogi wybrać dla siebie?

Przed dokonaniem wyboru dobrze jest zrobić analizę wszystkich za i przeciw. Należy zacząć od pytania czy hulajnoga miejska spełni pokładane w niej oczekiwania. Dla jednej osoby ważny będzie czas dojazdu do pracy, a dla kogo innego priorytetem będzie możliwość aktywności fizycznej. Najbardziej efektywny czas dojazdu hulajnogi miejskiej można uzyskać modelem napędzanym elektrycznie. Niestety taka forma transportu nie generuje korzyści związanych z aktywnością fizyczną. Amatorzy spalania kalorii powinni wybrać hulajnogę rekreacyjną, która będzie napędzana wyłącznie siłą mięśni. Poruszanie się po mieście może wiązać się z pokonywaniem przeszkód architektonicznych. Dlatego dobrym wyborem może okazać się hulajnoga miejska przeznaczona do jazdy wyczynowej. Hulajnogi tego typu można spotkać najczęściej w skateparkach. Najczęściej na ulicach można spotkać się z hulajnogami napędzanymi silnikami elektrycznymi. Ich prędkość maksymalna nie przekracza 30km/h. Na jednym ładowaniu można nią jeździć nawet dwie godziny.

Czym kierować się przed zakupem hulajnogi?

Przede wszystkim hulajnoga miejska powinna być kompaktowa. Często hulajnoga jest używana jako zamiennik dojazdowego środka transportu. W związku z tym powinno się z nią bezproblemowo podróżować komunikacją miejską. Ważna jest waga hulajnogi i możliwość jej złożenia w prosty sposób. Istotną kwestią jest możliwość regulacji wysokości kierownicy. Odpowiednio dopasowana wysokość zagwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. Hulajnogi miejskie powinny mieć dobrej jakości amortyzatory. Niestety nie wszędzie są równe i bezpieczne ścieżki rowerowe. W przypadku poruszania się chodnikiem lub ulicą zachodzi prawdopodobieństwo spotkania się z nierównościami nawierzchni. Bez sprawnych amortyzatorów przejażdżka może okazać się niebezpieczna i nieprzyjemna. Kolejnym aspektem jest limit wagi użytkownika hulajnogi. Z pozoru solidne konstrukcje mogą okazać się hulajnogami miejskimi, które są przeznaczone jedynie dla dzieci. Solidna hulajnoga dla dorosłych powinna dać sobie radę z ponad stukilowym obciążeniem.

Niezbędne urządzenia do czyszczenia i dezynfekcji akcesoriów kosmetycznych

0
urządzenia do czyszczenia

Prowadząc salon kosmetyczny, należy szczególną uwagę przywiązywać do kwestii związanych z higieną, które są bez wątpienia jednymi z najbardziej istotnych. Pozwala klientom poczuć się bezpiecznie i komfortowo, a także świadczy o najwyższej jakości wykonywanej pracy. Dlatego też w każdym gabinecie powinny znaleźć się odpowiednie urządzenia, które umożliwią dokładne czyszczenie i sterylizację narzędzi.

Myjka ultradźwiękowa – małe i poręczne urządzenie

Pierwszym elementem wyposażenia, które może przydać się w gabinecie kosmetycznym, jest myjka ultradźwiękowa (zwana też wanienką lub płuczką). Jest to niewielkie urządzenie, które podczas swojego działania emituje ultradźwięki. Rozchodząc się w wodzie, fala dźwiękowa powodują zjawisko kawitacji, czyli powstawania maleńkich bąbelków powietrza, które mogą odrywać brud z powierzchni. Co więcej, proces ten następuje bez wykorzystania agresywnych środków chemicznych, jest szybki i skuteczny.

Myjki ultradźwiękowe wykorzystywane są w wielu miejscach, nie tylko w gabinetach kosmetycznych. Mogą być używane w laboratoriach chemicznych i biologicznych, a także przez jubilerów, którzy dzięki nim dokonują czyszczenia niektórych rodzajów biżuterii. Świetnie sprawdzają się także we wszystkich salonach tatuażu czy innych miejscach, w których istnieją narzędzia wymagająca dokładnego czyszczenia.

Jak duże są płuczki ultradźwiękowe i jaką warto wybrać do swojego salonu? Wszystko zależy od wielkości elementów, które chcesz w niej czyścić. Zazwyczaj są to małe urządzenia, jednak jeśli potrzebujesz większego, możesz znaleźć nawet takie myjki, które mieszczą w sobie 9 litrów wody.

Autoklawy medyczne i kosmetyczne

Profesjonalna sterylizacja narzędzie to kolejny krok do zachowania higieny i bezpieczeństwa klientów, pojawiających się w gabinecie kosmetycznym. Dlatego drugim, niewątpliwie koniecznym urządzeniem, które powinno się tam znaleźć, jest autoklaw, przeznaczony do dezynfekcji wyposażenia kosmetycznego i medycznego.

Autoklaw to urządzenie, które poddaje umieszczone w nim przedmioty działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Dzięki temu powoduje dokładne ich oczyszczenie i zabija wszelkie drobnoustroje, które się na nich znajdują.

Nowoczesne autoklawy posiadają cały szereg rozbudowanych funkcji, pozwalających swobodnie decydować o tym, w jakiej temperaturze i przy jakim ciśnieniu będzie się odbywała praca. Co więcej, ich szczególnie pożądaną cechą jest wysoka jakość wykonania i wytrzymałość, która pozwala na wiele cykli pracy i gwarantuje zawsze tak samo skuteczne oczyszczanie.

Sterylizacja UV-C

Dobrym wyborem do gabinetu może być też sterylizator UV-C, który powoduje usunięcie różnorodnych mikroorganizmów i  ich form przetrwalnikowych z powierzchni. Co ważne, jest to urządzenie pracujące na sucho, które doskonale sprawdzi się w przypadku tych przedmiotów, których nie należy narażać na kontakt z chemikaliami.

Cukrzyca typu 2 – jej przyczyny i objawy

0
Cukrzyca typu 2 wymaga zmiany stylu życia
fot. Pixabay.com

Cukrzyca typu 2 jest chorobą XXI wieku. Zapada na nią coraz więcej osób. Związana jest głównie z nieprawidłowym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej, a także współwystępuje z innymi chorobami. Nie da się jej całkowicie wyleczyć. A sam proces leczenia polega przede wszystkim na zmianie dotychczasowego trybu życia. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cukrzyca-typu-2-czynniki-ryzyka-objawy-i-metody-leczenia/

Kogo najczęściej dotyka cukrzyca typu 2?

O cukrzycy typu 2 mówimy wówczas, gdy poziom insuliny produkowanej przez trzustkę nie jest wystarczający, aby równoważyć poziom glukozy, której podaż do organizmu odbywa się wraz z posiłkami. Wówczas glukoza utrzymuje się stale na wysokim poziomie, co prowadzi do stanu zwanego hiperglikemią.

Na tę chorobę narażone są osoby w każdym wieku, które nie przestrzegają zaleceń związanych ze zdrowym trybem życia. Niestety, dziś dotyczy to coraz większej liczby ludzi. Gdy mówimy o nieodpowiednim trybie życia, mamy na myśli nieprawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w węglowodany proste oraz tłuszcze trans oraz brak aktywności fizycznej. Te czynniki bardzo często prowadzą do otyłości, a ta z kolei związana jest z insulinoopornością, czyli utratą wrażliwości komórek na działania insuliny. Ponadto większe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 dotyczy osób, których rodzice byli diabetykami, kobiet, które w zmagały się z cukrzycą ciążową oraz osób, cierpiących na zespół policystycznych jajników.

Jak objawia się cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 rozwija się długo i powoli, jednak szczególną uwagę zwrócić należy na takie objawy jak:

 • oddawanie dużych ilości moczu,
 • wzmożone pragnienie,
 • swędzenie skóry,
 • częste infekcje dróg moczowych,
 • senność, zmęczenie,
 • trudności z gojeniem się ran,
 • zaburzenia widzenia,
 • wzrost apetytu.

Leczenie tego schorzenia polega na zupełnej zmianie dotychczasowego trybu życia, diety oraz wprowadzanie regularnej aktywności fizycznej w planie dnia. Ponadto diabetycy przyjmują również środki farmakologiczne. Jeśli natomiast wyczerpią się rezerwy insuliny, produkowanej przez trzustkę, wówczas istnieje również konieczność jej podawania za pomocą zastrzyków.

Zobacz też: http://www.nailsworld.pl/jakie-sa-przyczyny-cukrzycy-typu-1/

Dlaczego warto uprawiać sport?

0
Aktywność fizyczna wydłuża życie
fot. Pixabay.com

O tym, że sport to zdrowie, słyszał chyba każdy i nikt nie ma co do tego wątpliwości. O tym, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch, wiemy od wczesnego dzieciństwa. Jakie jeszcze powody przemawiają za tym, żeby uprawiać sport? Jakie płyną z niego korzyści?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/10-powodow-dla-ktorych-powinnismy-uprawiac-sport/

Uprawianie sportu dla ciała

Na początku chcemy zwrócić uwagę na to, jak regularna aktywność fizyczna wpływa na ciało. Przede wszystkim nie musi być ona bardzo intensywna, aby znacznie poprawić naszą wydolność. Tak naprawdę codzienne, 20 minutowe spacery mają już ogromny wpływ na to, aby naszą wydolność znacznie poprawić. Dzięki temu chętniej przejdziemy do bardziej intensywnych ćwiczeń. Ponadto dzięki temu zmniejszamy ryzyko zagrożenia otyłością i utrzymujemy wagę na właściwym dla naszego organizmu poziomie. To z kolei pomaga nam zapobiegać takim chorobom jak cukrzyca, choroby naczyń krwionośnych, zawał serca, miażdżyca, nadciśnienie.

Aktywność fizyczna ma również wpływ na nasz wygląd. Skóra ujędrnia się, dłużej zachowuje elastyczność. Tkanka tłuszczowa zanika, mięśnie posturalne zostają wzmocnione, a dzięki temu nasza sylwetka staje się bardziej wyprostowana. Niebagatelny wpływ sport ma również na stan naszych kości. Wzmacnia je i znacznie oddala ryzyko osteoporozy, które rośnie wraz z wiekiem.

Uprawianie sportu dla ducha

Sport ma również ogromne znaczenie w zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego. Codzienna dawka ruchu to przede wszystkim relaks i odpoczynek, oczyszczenie głowy z nadmiaru myśli lub też czas na przemyślenie tego, czego w ciągu dnia przemyśleć nie jesteśmy w stanie. Ponadto uprawianie sportu wpływa na poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie, otwiera na zmiany i ludzi, którzy są dookoła. Umiarkowana, rozsądnie dozowana aktywność fizyczna wydłuża również życie. Pozwala się nim dłużej cieszyć, będąc w dobrej kondycji i tak naprawdę dzięki temu wiele ludzi może dziś pozwolić sobie na naprawdę piękną i spokojną jesień życia. Jeśli dodamy również do tego informację, że regularne uprawianie aktywności fizycznej poprawia jakość naszych socjalnych kontaktów i skraca nam znacznie dystans, który jest między nami a drugim człowiekiem, długie życie jest nam właściwie na wyciągnięcie ręki.

Zobacz też: http://www.nailsworld.pl/jak-korzystac-z-piramidy-zywienia/

 

Jak znaleźć motywację do odchudzania? 

0
motywacja

Duża grupa osób zmaga się z problemem paru nadprogramowych kilogramów. Wśród nich znajdują się ci, którzy jednak chcieliby się ich pozbyć. Najczęstszym problemem związanym ze zgubieniem masy ciała jest brak motywacji oraz trudność w wytrwaniu przy swoich postanowieniach. W artykule przedstawiono parę podstawowych, najważniejszych zasad, dzięki którym w łatwy sposób przygotujesz się do procesu odchudzania. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/motywacja-do-odchudzania-skad-ja-brac/ 

Zacznij myśleć pozytywnie 

Próbowaliście już paru diet polecanych przez znajomych lub znalezionych w internecie? Zazwyczaj jest to pierwszy krok, na który decydują się osoby zaczynające swoją przygodę z odchudzaniem. Niestety, trzymanie ścisłej diety i nagła, diametralna zmiana w żywieniu jest bardzo ciężka do realizacji z dnia na dzień. Dlatego powinno odrzucić się negatywne myślenie dotyczące odchudzania. Ono spowoduje tylko, że szybko się poddasz. Postaw sobie małe cele (np. odstawienie gazowanych, kolorowych napojów, a następnie słonych przekąsek, itd.) i realizuj je w swoim tempie – dzięki temu skupisz się jedynie na sukcesie, który stoi przed Tobą!

Zauważaj postępy

Odchudzanie jest czasochłonnym procesem. Staraj się nie poddawać dopiero po 2 tygodniach od zaczęcia diety i ćwiczeń, ponieważ jest to zbyt krótki czas, mimo że istnieją „sprawdzone” sposoby na szybką dietę. Trzeba pamiętać o tym, że jest to bardzo niezdrowe, a szybkie odchudzanie łatwo prowadzi do efektu jojo. Powoli, z tygodnia na tydzień zaczniesz zauważać spadek na wadzę. A co ważniejsze – poczujesz się zdrowiej! Jest to ogromny postęp w czasie odchudzania.

Dobrym pomysłem jest nagradzanie się za osiągnięte cele, ponieważ na to właśnie zasłużyliśmy przez trud włożony w swoją pracę! Nie chodzi tu teraz o batony lub cukierki. Pomyśl o sobie – zarezerwuj masaż, kup nowe kosmetyki, przejdź się do galerii po nowe ubrania – teraz już w mniejszym rozmiarze. 🙂

Zapisuj swoje dokonania

Łatwiej jest trzymać się diety, jeżeli masz pod kontrolą wszystko co jesz. Prowadzenie notesu z zapiskami godzin spożywanych posiłków może ci w tym pomóc. Dzięki niemu ostawisz nawyk podjadania. Ponadto, zapisuj swoje ulubione przepisy na zdrowe dania! Nie warto zmuszać się do jedzenia czegoś co ci nie smakuje, jest wiele przepisów na smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki. Możesz też tworzyć dania ze zdrowych produktów, które Ci smakują – zostaje tylko kwestia wyobraźni.

Zobacz też: http://www.bytovia.pl/10-000-krokow-dziennie-jak-zrobic/

Gradówka w oku

0
gradówka w oku

Biały guzek na dolnej lub górnej części powieki, któremu nierzadko towarzyszy obrzęk oka oraz zaczerwienie najczęściej świadczy o pojawieniu się gradówki. To zgrubienie, wywołane przewlekłym stanem zapalnym gruczołu natłuszczającego brzegi powiek, które obniża komfort życia chorego. Nieleczona gradówka w oku może przyczynić się do pojawienia się wad wzroku, dlatego często wymaga interwencji lekarza.

Czym jest gradówka?

Gradówka jest białym, niebolesnym guzkiem, wokół którego może pojawiać się obrzęk i zaczerwienienie. Powoduje podrażnienie oka, zmuszając do często pocierania powiek. Po kilku dniach stan zapalny mija, a gradówka utrzymuje się i powoli rośnie. Nieleczona może powodować wystąpienie powikłań – szczególnie, gdy naciska na rogówkę. Jej bezpośrednią przyczyną jest zatkanie ujścia gruczołów, co niekiedy spowodowane jest zakażeniem gronkowcem lub innymi bakteriami. Gradówka może częściej występować u osób z trądzikiem różowatym oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Niekiedy przyczynia się do niej częste przecieranie oczu brudnymi rękami, które są siedliskiem wielu bakterii. Aby zapobiegać jej nawrotom, warto dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, w którym przebywamy na co dzień.

Kiedy udać się do lekarza?

Często gradówka samoistnie znika po kilku tygodniach. Jeżeli jednak zmianie towarzyszy ból oka i pogorszenie ostrości widzenia niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Na samym początku warto jednak wypróbować domowe sposoby, między innymi ciepłe okłady stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Najlepiej nadaje się do nich rumianek, zielona herbata lub świeża pietruszka. Dodatkowo dobre rezultaty mogą przynieść masaże, pomagające w odprowadzeniu zalegającej wydzieliny i zmniejszeniu obrzęku. Jeżeli po dwóch tygodniach nie widać poprawy, niezbędna jest pomoc specjalisty. Leczenie gradówki najczęściej polega na stosowaniu maści z antybiotykiem – nakłada się ją na powieki około 3-4 razy dziennie. Niekiedy lekarz zaleca również antybiotykoterapię doustną.

Czasami jednak mimo wielu nieinwazyjnych sposobów zmiana nie znika i jest na tyle duża, że niezbędne jest jej usunięcie chirurgiczne. To krótki zabieg, polegający na nacięciu powieki i wyłyżeczkowaniu zmiany. Skóra po nim szybko się regeneruje i nie pozostają żadne blizny. Po zabiegu może jednak pojawić się krwiak, utrzymujący się od 3 do 4 dni – pomocne wtedy okazuje się kierowanie na oko suchego, ciepłego powietrza. Warto jednak pamiętać, że operacyjne leczenie gradówki należy do rzadkości i najczęściej problem udaje się zażegnać za pomocą nieinwazyjnych metod i cierpliwości.