Wizyty dzieci u stomatologa są bardzo ważne. Już od najmłodszych lat należy uczyć dziecko dbałości o zęby. Błędy popełnione bardzo wcześnie, mogą skutkować problemami stomatologicznymi w życiu dorosłym. Dzieci najczęściej boją się dentystów, ale obecnie istnieje wiele metod na okiełznanie strachu i zaprzyjaźnienie się dzieci z dentystą. Sprawa ma się trochę inaczej w przypadku dzieci nadpobudliwych, dla których wizyta u stomatologa to straszne przeżycie. Jak sobie z tym radzić? Jakie są możliwości?
Odwracanie uwagi
Dentysta, który specjalizuje się w przyjmowaniu młodych pacjentów ma w swoim arsenale wiele ciekawych rzeczy. Począwszy od popularnych naklejek w nagrodę, przez kolorowe ściany i zabawki, kończąc na kolorowych wypełnieniach i fotelach w dziwnych kształtach (na przykład dinozaura). Najczęściej, wykorzystanie kombinacji takich metod skutkuje, i jest możliwość wykonania wszystkich niezbędnych zabiegów u dziecka przy jednoczesnej redukcji stresu i napięcia. Stomatologia dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej jest nie lada wyzwaniem dlatego konieczne może okazać się wykonanie znieczulenia ogólnego w postaci sedacji wziewnej.
Znieczulenie ogólne – rozwiązanie dla dzieci nadpobudliwych
Zdarza się, że mimo zastosowania przeróżnych trików odwracających uwagę dziecka, dentysta nie może wykonać zabiegów – ze względu na zbyt wielki stres i napięcie dziecka. Rozwiązaniem jest wykonanie znieczulenia ogólnego, które obecnie może być łagodne, wykorzystuje bezpieczne substancje i nawet nie wymaga intubacji. Małemu pacjentowi podaje się wziewnie specjalny gaz rozweselająco-relaksujący za pomocą specjalnej maseczki. Żeby zminimalizować stres do zera, maseczkę można wcześniej wypożyczyć i podczas zabawy przyzwyczaić malucha do niej w domu. Mimo, że to znieczulenie ogólne bardziej przypomina stan głębokiego uspokojenia, nie oznacza, że zbędna jest opieka anestezjologa podczas zabiegu. Ze względów bezpieczeństwa, obecność doświadczonego anestezjologa jest absolutnie konieczna, jak również wykluczenie przeciwwskazań przed podaniem znieczulenia.