Objawy i metody leczenia choroby Cushinga

0
2341

Choroba Cushinga i zespół Cushinga są spowodowane przez nadprodukcję hormonu ATCH, jednak w każdym ze schorzeń za wspomnianą nadprodukcję odpowiadają inne narządy. W przypadku choroby Cushinga za wysokie stężenie hormonu odpowiadają gruczolaki przysadki mózgowej. Jakie są objawy choroby Cushinga i jakie metody leczenia choroby Cushinga są najskuteczniejsze?

Choroba Cushinga leczenie


Pozytywna informacja na temat choroby Cushinga jest taka, że to dość rzadka choroba, chorobę diagnozuje się u 1 na 100 000 pacjentów każdego roku, dodatkowo bardziej podatne na zachorowanie są kobiety, które chorują nawet osiem razy częściej niż mężczyźni. Najczęstsze objawy choroby Cushinga, wynikające z podwyższonego poziomu kortyzolu w organizmie, to m.in. otyłość z charakterystycznym gromadzeniem się tłuszczu na tułowiu i karku, nadmierne owłosienie występujące u kobiet, jaskrawe rumieńce na twarzy, zaburzenia miesiączkowania, osłabienie mięśni i ból kości.

Diagnozowanie choroby Cushinga


Duży problem to konieczność zdiagnozowania choroby, której towarzyszy zespół zróżnicowanych objawów. Odbywa się to na podstawie zbadania poziomu kortyzolu przy jednoczesnym wykluczeniu jego pochodzenia z powodu podawania leków. Badania biochemiczne mogą być przeprowadzone na trzy różne sposoby. Jeden z nich to ustalenie poziomu ACTH w surowicy krwi pobranej rano. Z kolei test hamowania, przeprowadzany w warunkach szpitalnych, polega na doustnym podaniu odpowiedniej dawki deksametazonu. Ostatni to test stymulacji, w którym podaje się dożylnie kortykoliberyna. Można w tym celu sięgnąć po rezonans magnetyczny z kontrastem, aby stwierdzić obecność guza przysadki. Diagnozowanie choroby Cushinga jest utrudnione ze względu na wielkość guza (jego średnica zazwyczaj nie przekracza 10 mm). Wielkość guza ma jednak i pozytywny aspekt – ze względu na jego niewielkie rozmiary u pacjenta nie występują dodatkowe objawy o podłożu neurologicznym czy okulistycznym. Pacjent nie cierpi na bóle głowy czy na ograniczone pole widzenia, jak ma to miejsce przy guzach większych, umiejscowionych także w okolicach przysadki mózgowej.

Metody leczenia choroby Cushinga


Można się zatem zastanawiać, jakie choroba Cushinga leczenie powinna wykorzystać, skoro można ją zdiagnozować na tyle sposobów. Niestety do pełnego wyleczenia konieczne jest operacyjne usunięcie guza, z wykorzystaniem zatoki klinowej i nowoczesnych metod leczenia, jak laser czy promieniowanie jonizujące. Ze względu na umiejscowienie gruczolaka i ryzyko powikłań, przed zabiegiem pacjentowi podaje się specjalne blokery. Jeśli leczenie operacyjne się nie powiedzie, wówczas pacjent poddawany jest radioterapii.

Warto pamiętać, że z objawami choroby Cushinga należy się zgłosić do endokrynologa, który podejmuje decyzję o wyborze metody diagnostycznej. Lekarz musi również wykluczyć polekowy zespół Cushinga. Po zakończeniu leczenia pacjent musi okresowo być poddawany badaniom, aby sprawdzić poziom kortyzolu. Nie są obecnie znane żadne metody, dzięki którym można by w przyszłości uniknąć zachorowania na chorobę Cushinga.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta cytrynowa i jej skutki uboczne
Następny artykułĆwiczenie we dwoje!

Interesuje się tematyką beauty i modą. Odkąd pamiętam chciałam zostać kosmetyczką, dlatego też wybrałam się na zaoczną kosmetologię na Łódzki Uniwersytet Medyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ