Jak oczyścić powietrze w domu?

0
2249
Jak oczyścić powietrze w domu?

Bardzo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zanieczyszczeń znajdują się w powietrzu wewnątrz domu. Faktem jest, iż w porównaniu do tego powietrzna na zewnątrz, zwykle jest ono o wiele „brudniejsze”. Niestety to wywiera wpływ na otoczenie w którym przebywamy, bo osiadają szkodliwe związki chemiczne na rzeczy codziennego użytku, w tym na przykład na naczyniach oraz na ubraniach. Zbyt długotrwałe wdychanie toksycznych gazów może spowodować podrażnienie oczu, wysypkę, kaszel, a nawet objawy astmy. Dlatego każdy z nas powinien pamiętać o obniżaniu ekspozycji na te substancje dla własnego oraz innych domowników, bezpieczeństwa.

W jaki sposób można to zrobić?

Dowiecie się tego, jeśli przeczytacie dalszą część artykułu.

Rośliny doniczkowe potrafią w skuteczny sposób oczyścić i odświeżyć powietrze w domu czy pracy, a przy okazji ochronią nas przed skutkami ubocznymi związków toksycznych z powietrza. Jest to jeden z najlepszych sposobów, który można wykorzystać, by przeciwdziałać wpływowi zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Ten sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na wszelkiego typu schorzenia układu oddechowego. Jak wskazują badania, wystarczy że będziemy mieć jedną roślinę na mniej więcej 30m2, a skutecznie oczyścimy powietrze w pomieszczeniu. Oczywiście w aspekcie filtracji powietrza istnieje podział na lepsze i gorsze rośliny, więc warto się dowiedzieć, które będą dla nas odpowiednie. Najlepszym wyborem będą skrzydłokwiat (preferujący umiarkowane oświetlenie) oraz rapis.

Jak oczyścić powietrze w domu?

Innym bardzo dobrym i zarazem banalnie prostym sposobem spośród możliwych jest zwiększenie wentylacji. Od razu na myśl przychodzi otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń i owszem w te dni, kiedy jakość powietrza jest dobra, można to robić. Najlepsze efekty otrzymamy dzięki tworzeniu krótkiego przeciągu. W ten sposób nie wyziębimy ścian, a stworzymy idealne warunki, w których jakość powietrza będzie znacznie lepsza. W dni, kiedy jakość powietrza jest zła, lepiej unikać takiego wietrzenia mieszkań, ponieważ wpuścimy do środka jeszcze większą ilość zanieczyszczeń z zewnątrz. Przydałoby się zamontować na przykład otwory wentylacyjne. Świetnie się one nadają do polepszenia cyrkulacji i oczyszczania wdychanego wewnątrz pomieszczeń powietrza. Alternatywą może być także instalacja wentylatorów wyciągowych, które pomogą nam w usuwaniu toksyn na zewnątrz.

Himalajską sól różową zaliczyć można do naturalnych jonowych oczyszczaczy powietrza. Pobiera ona z otoczenia toksyn, a następnie je neutralizuje. Tak więc wystarczy uzbroić się w lampę z himalajskiej soli różowej, a raz na zawsze pozbędziemy się problemu. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskamy tylko wtedy, gdy lampa będzie włączona. Wiele świec, a w szczególności te zapachowe, uwalniają bardzo dużo różnego typu związków toksycznych do powietrza. Dlatego dobrze by było wymienić je na przykład na świeczki woskowe, które poprzez jonizację powietrza od razu zneutralizują niebezpieczne substancje. Co więcej, są w szczególności pomocne dla alergików i astmatyków, gdyż usuwają powszechne alergeny, w tym na przykład kurz.

Regularne wycieranie kurzu również pomoże nam oczyścić powietrze. Najlepiej używać do zwilżonej ściereczki lub specjalnego preparatu do usuwania kurzu. Przy czym, jeśli chcemy żyć w zgodzie naturą lub jesteśmy alergikami, to lepiej unikać tych środków, bo mogą podrażniać układ oddechowy. Zamiast tego, do wycierania kurzu można przygotować własnoręczny preparat z wody i octu lub sody, a efekt będzie zbliżony do tego, jak po zastosowaniu pełnych chemii środków czyszczących. Do okurzania podłóg najlepszy będzie odkurzacz z filtrami HEPA, które są szczelne i tym samym zatrzymują wszelkiego typu zanieczyszczenia.

Dodatkowo warto by było pomyśleć o pozbyciu się z domu wszystkiego, w czym może gromadzić się kurz. Z pewnością w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę dywany, ciężkie firany oraz zasłony, które sprzyjają rozwojowi roztoczy i przez to domownicy mogą cierpieć z powodu alergii.
Pamiętajmy, by dbać o powietrze w swoim otoczeniu. Im czystsze będzie, tym będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ