Co zapach Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?

0
2344
Co zapach Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?

Zapach naszego ciała jest toksycznym zapachem, który spowodowany jest procesami fermentacyjnymi lub gnilnymi naszego organizmu, a w szczególności gdy jemy produkty pochodzenia zwierzęcego oraz przetworzone pokarmy rafinowane. Panuje powszechne przekonanie, że zapach ciała pochodzi od potu. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej, gdyż ten ostatni jest tak naprawdę bezwonny.

Zapach wydzielają bakterie, które znajdują się w różnych miejscach naszego ciała, w tym na przykład w pachach, w pachwinach, czy nawet w skórze głowy. Dopiero wskutek kontaktu tych bakterii z potem, produkowanym przez gruczoły, uwalniają substancje chemiczne dające w rezultacie właśnie nieprzyjemny zapach ciała.

Wszyscy ludzie wydzielają swoisty zapach. Trudno znaleźć dwie osoby, które by wydzielały taki sam zapach. Mogę się założyć, że wszyscy jesteśmy w stanie poznać zapach niemowlęcia czy osoby starszej, a wszystko dlatego, że są one charakterystyczne. Zapach naszego ciała tak naprawdę zmienia się przez całe życie i może różnić się wskutek różnych czynników, w tym między innymi od stanów fizjologicznych, diety oraz czynników środowiskowych. W momencie obfitego pocenia będzie on bardziej intensywny niż zazwyczaj. Jednak zapach ciała jest bardziej złożony i nie dotyczy tylko wydzielania potu pod pachami, ale dotyczy również naszego oddechu oraz zapachu z miejsc intymnych.

W przypadku tych ostatnich, gdy zapach jest zjełczały lub stęchły, to może oznaczać, że mamy problemy z trawieniem. Nie przydarza się to często, ale lepiej wiedzieć, by łatwiej odróżnić to od wydobywającego się z miejsc intymnym rybiego lub kwaśnego odoru. Nie jest to przyjemny temat, ale niestety nie da się go uniknąć. Musimy mieć świadomość, że rybi smród pochwy może oznaczać infekcję drożdżakową, która przenoszona jest drogą płciową (STI), czy też chlamydię. Natomiast kwaśny zapach w okolicach intymnych świadczyć może o infekcji bakteryjnej i jest jednym z jej objawów. Infekcję bakteryjną wywołuje przerost bakterii, najczęściej mamy do czynienia z Gardenelli Vaginalis. Nie ma jednak powodu do wstydu, jest to schorzenie często występujące i tak naprawdę może przytrafić się każdej kobiecie, niezależnie od tego, jaki prowadzi styl życia.

Co zapach Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?

W określaniu zapachu ciała ważną rolę odgrywa również płeć. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wskazali, że damski zapach ciała zbliżony jest do zapachu cebuli, a wszystko dlatego że zawiera duże ilości siarki, które wykazują interakcję z bakteriami – pożeraczami potu. Za to w męskim pocie znajdziemy spore ilości kwasu tłuszczowego, który wchodzi w interakcję z bakteriami spod pach i produkowany jest zapach serowaty.

Czy budzisz się czasami bądź codziennie z nieświeżym oddechem?

Jeśli tak, to może oznaczać, że Twój organizm nie jest w pełni zdrów. Nieświeży oddech tuż o poranku może świadczyć o wielu schorzeniach, w tym na przykład o infekcji płuc lub zatok, zapaleniu oskrzeli, zakażeniu migdałów, choroby wątroby, refluksie żołądka oraz chorobie nerek. Nie trzeba jednak martwić się na wyrost, gdyż przyczyna może być zgoła prostsza i całkowicie nieszkodliwa, a mianowicie może to być spowodowane spaniem z otwartymi ustami. W takiej sytuacji nasza jama ustna wysycha, a będąc pozbawiona śliny o działaniu ochronnym, staje się źródłem bakterii, które wytwarzają właśnie nieprzyjemny zapach.

Z drugiej strony, nie każdy przyjemny zapach, to oznaka zdrowia. Co więcej, jeśli Twój oddech ma słodkawy zapach, a Ty nie spożywałeś słodyczy, to może niestety świadczyć o cukrzycy. Nie lekceważ tego symptomu i jak najszybciej udaj się do lekarza, by zweryfikować diagnozę.

Jak widać, naprawdę powinniśmy się zainteresować zapachami wydobywającymi się z poszczególnych części swojego ciała. Nie znaczy to, że od razu mamy się obwąchiwać pod pachami i w innych miejscach, ale bądźmy bardziej czujni. Lepiej na tym wyjdziemy, jeśli w porę będziemy reagować, bo mamy szansę na szybsze pozbycie się przyczyny. Poza tym nie zapominajmy, że zapach ciała może być także problemem psychologicznym i społecznym. Można go bardzo łatwo wykryć poprzez przebywanie w swoim pobliskim otoczeniu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ