Zalety oleju lnianego

0
2485
Zalety oleju lnianego

Olej lniany to przede wszystkim bogactwo kwasów omega-3. By jednak było możliwe skorzystanie z ich prozdrowotnych właściwości konieczne jest jego spożycie zanim te cenne składniki ulotnią się. Co warto wiedzieć o składzie i zasadach spożywania oleju lnianego?

Tłoczenie na zimno

Najlepszy olej lniany to ten tłoczony na zimno. Tylko w ten sposób można zatrzymać cenne kwasy omega-3, które w wyższych temperaturach ulatniają się. Dlatego kupując olej tego typu należy po jego zakupie jak najszybciej włożyć go do lodówki. Podobnie należy postępować kupując inne artukuły tego typu – obecnie na rynku jest wiele olejów, których temperatura otrzymywania nie przekracza dziesięciu stopni Celsjusza.

Wybór odpowiedniego produktu

Bez względu na markę olej lniany tłoczony na zimno posiada mniej więcej te same właściwości. Jednak by mieć pewność, że przez cały czas spożywa się naprawdę wartościowy olej, warto kupić mniejszą butelkę. Olej lniany zachowuje swoje właściwości przez około miesiąc. Profilaktycznie spożywa się jedynie dwie łyżki dziennie – dawkowanie zmienia się jedynie w przypadku chorób, których leczenie ma być wspomagane olejem lnianym. Dlatego warto sprawdzić, czy dane opakowanie nie jest za duże – lepiej zacząć stosowanie oleju lnianego od najmniejszej możliwej butelki.

Kto powinien stosować olej lniany?

Wszystkie osoby, które chcą dbać o swoje zdrowie powinny rozważyć picie oleju lnianego. Z jego niezwykłych właściwości mogą skorzystać przede wszystkim wegetarianie i weganie – niedobór kwasów omega-3 to duży problem w przypadku, gdy nie spożywa się ryb. Niedobór kwasów omega-3 może powodować problemy z sercem oraz spadek sprawności umysłowej. Warto pamiętać, że kwasy omega-3 to składnik budulcowy komórek nerwowych. Olej lniany można wykorzystywać jako składnik profilaktycznej lub leczniczej diety przeciwko nowotworom. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie nieco innych dawek tego produktu oraz zrezygnowanie z cukru w diecie. Olej lniany można stosować także zewnętrznie by poprawić stan skóry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ