Ustoiny ciała szklistego – szkliste oczy to objaw wielu chorób

0
2291
ustoiny-ciala-szklistego

Oczy są rzekomo zwierciadłem duszy. Są również odbiciem stanów patologicznych organizmu – objawy oczne są albowiem złożoną wielu schorzeń ogólnoustrojowych. Bardzo powszechnie zmiany w stanie oczu oraz w organizmie postrzegania są początkowym symptomem problemów ze zdrowiem. Gdy stwierdzimy, że od znaczniejszego czasu oczy wyglądają odmiennie aniżeli zwykle czy także zauważymy, że widzimy niewłaściwie lub odmiennie, winni jak najszybciej zasięgnąć rady specjalisty.

Ciało szkliste oka – co to?

Ciało szkliste oka to prosta, galaretowata materia, jaka wypełnia tylną przegródkę gałki ocznej. Aż 99% ciała szklistego to woda, i na odmienny 1% zajmują się kwas hialuronowy oraz kolagen. Czasem – na skutek pozostałych czynników – dochodzi do zmętnienia ciała szklistego, co może być objawem wielu niebezpiecznych choroby. Zmętnienie ciała szklistego oka? określane również ustoinami lub biegającymi muszkami ? to zmiany zwyrodnieniowe tejże substancji, które liczą na zniszczeniach budowy ciała szklistego i tworzeniu nagromadzeń włókien kolagenowych. Bo ustoiny wynikają z chrząstek wewnątrzgałkowych, organizm nie dostrzega ich jako ciała obce, to nie są instynktownie absorbowane. Ustoiny ciała szklistego przejawiają się w postaci lotnych kropek, nici czy pajęczyn stających przed oczami, szczególnie niebezpiecznych w upalne dni bądź w niezwykle rozświetlonych wnętrzach.

czym-sa-ustoiny-ciala-szklistego-i-dlaczego

Tylne rozłączenie ciała szklistego

Ustoiny ciała szklistego oka są symptomem tylnego rozłączenia ciała szklistego – schorzenia istniejącego chociażby u blisko 63% osób po zakończeniu 80. roku życia. Niebezpieczeństwo zachorowania narasta wraz z wiekiem, a szczególnie narażeni na działanie chorób są cierpiący po zapaleniach ciała szklistego, operacjach zaćmy, oraz także osoby ze stwierdzoną krótkowzrocznością. Tylne rozłączenie ciała szklistego polega na uwolnieniu się substancji w tylnym obrębie gałki ocznej, zazwyczaj na skutek wrodzonej utraty kwasu hialuronowego, postępującej w ciągach starzenia. Zaburzenie może być formą ciężką lub długotrwałą, a dolegliwości znikają po całym oderwaniu się ciała szklistego od gałki ocznej, a w przypadku pojawienia się objawów w postaci biegających muszek należy zgłosić się do lekarza, aby usunąć istnienie innych choroby, potrzebujących szybkiej interwencji oraz leczenia.

Układowy toczeń rumieniowaty

Jest toż systemowe zaburzenie tkanki łącznej, podczas którego dochodzi do zaburzeń działania układu immunologicznego. W ich rezultacie zniszczeniom ulegają znaczne aparaty i tkanki organizmu, w tym stawy, nerki, skóra, serce czy system nerwowy. Natomiast narząd wzroku nie jest zwłaszcza infekowanym systemem w toku tocznia, to natomiast u wielu pacjentów dostrzega się również tego typu skomplikowania. Wykonane analizowania dowiodły, iż zmętnienie ciała szklistego pojawia się chociażby u 37% chorych ze stwierdzonym toczniem. Co interesujące, ustoiny ciała szklistego potrafią być także podstawowy symptom choroby, jak i być w rezultacie nasilenia przebiegu tocznia lub jako kłopot leczenia (na skutek stosowania pewnych środków) czy ogólnoustrojowe (nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, niewydolność nerek).

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ