Stylizacja paznokci a uczulenie

0
3465

Paznokcie są bardzo istotnym elementem naszego organizmu, który został zaprojektowany w taki sposób aby chronić najczulsze elementy na naszych dłoni. Mimo że ich struktura jest twarda, i składa się z 120-150 warstw komórek, bardzo łatwo je uszkodzić. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam najczęstsze reakcje naszego organizmu na stosowanie zabiegów upiększających nasze paznokcie.

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wykonywania stylizacji paznokci?

Każda zmiana na paznokciu lub w jego obrębie powinna być wzięta pod uwagę przez osobę wykonującą zabieg. Należy pamiętać że wszystkie uszkodzenia mechaniczne, oraz oznaki choroby wywołane przez wirusy, bakterie czy grzyby, powinny zaalarmować stylistkę paznokci. Jeżeli płytka paznokcia jest uszkodzona, lub wystąpiła reakcja alergiczna, nie powinno się stosować chemicznych preparatów, gdyż może to pogorszyć stan. Pamiętajmy również że każdy organizm jest inny, i mimo że dany produkt zawierający szkodliwe substancje może uczulać, także inny preparat który nie zawiera komponentów wywołujących reakcje alergiczne może takowe wywołać. Powodów jest wiele, poczynając od źle wykonanego zabiegu, przez alergię na jeden ze składników (który dla innych osób jest nieszkodliwy), aż do braku higieny podczas wykonywania manicure.

Co wywołuje reakcję alergiczną paznokci?

Najczęstszą przyczyną występowania uczulenia na paznokciach i w ich okolicy, jest stosowanie niskiej jakości produktów. Głównymi substancjami, które mogą powodować reakcję alergiczną są formaldehyd, toluen, i DBP. Jeżeli używacie produktów, które nie zawierają wymienionych składników, przyczyn możemy szukać w substancjach, które zapewniają lakierom plastyczność, w rozpuszczalnikach oraz środkach koloryzujących. Zdarza się również, że w niektórych przypadkach uczulenie mogą powodować inne składniki.

Jakie objawy daje uczulenie paznokci?

Należy zaznaczyć że objawy mogą wystąpić od razu, jak i po kilku miesiącach. W zależności od organizmu, symptomów może być na prawdę wiele. Najczęściej pojawiają się:

  • Świąd, ból i mrowienie w okolicy paznokcia – takie symptomy mogą również wystąpić w innych częściach ciała które dotykamy, ponieważ są wywoływane na ogół podczas wykonywania stylizacji akrylowej która pełną twardość osiąga dopiero po 48 godzinach.
  • Wysypka – bardzo często występuje w innych okolicach niż paznokcie (przykładowo w dolnej części twarzy), dlatego nie wiążemy jej z wykonaną stylizacją. Jest to spowodowane tym że dotykamy innych miejsc paznokciami, pokrytymi warstwą lakieru który mógł wywołać reakcję alergiczną.
  • Białe plamki na paznokciu – dość rzadka reakcja uczuleniowa która zazwyczaj jest wywoływana przez nakładanie nowych warstw lakieru, bez zmycia poprzednich.
  • Onycholiza – czyli oddzielenie paznokcia od łożyska płytki i pojawienie się wewnątrz powietrza, popularnie nazywana schodzeniem paznokcia. Powodem może być zarówno mechaniczne uszkodzenie płytki paznokcia, jak i skrajne wysuszenie wywołane przez zmywacze do paznokci.
  • Łamliwość i rozdwajanie paznokci – główną przyczyną jest zła dieta, natomiast objawy mogą występować również po zbyt częstym stosowaniu preparatów wysuszających płytkę paznokcia.
  • Pieczenie w paznokciu i wokół niego – reakcja która zazwyczaj występuje po nadmiernym stosowaniu tak zwanych zmywaczy, czyli produktów do zmywania stylizacji paznokci.

Jak się bronić przed reakcją uczuleniową?

Jednym ze sposobów zapobiegania reakcji alergicznych jest stosowanie produktów do stylizacji paznokci klasy premium, oraz takich które nie zawierają w składzie szkodliwych substancji. Należy unikać produktów zawierających toulen, DBP czy formaldehyd, czyli składników wysoko uczulających. Aby mieć całkowitą pewność co do jakości produktu, sprawdźmy również gdzie jest wytwarzany. Jeżeli na terenie Unii Europejskiej, będzie zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem, niż te pochodzące z Azji, gdzie wymogi co do kosmetyków są znacznie mniej rygorystyczne niż na naszym kontynencie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie lakierów hybrydowych, których trwałość sięga nawet 3 tygodni, przez co zminimalizujecie kontakt ze szkodliwymi dla płytki paznokcia preparatami zmywającymi stylizację.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ